Turuncu Benekli Filefish: Habitat ve Özellikleri

Kancalı burun balığı, yediği mercanın "salgılarını" özümseyerek "deodorant" olarak kullanır, bu da mercanınkine benzer bir kokuya sahip olarak yırtıcılarını aldatmasına olanak tanır.
Turuncu Benekli Filefish: Habitat ve Özellikleri
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Harlequin filefish olarak da adlandırılan turuncu benekli filefish, ana özelliği ağzının şekli olan parlak renkli bir deniz türüdür. Buna ek olarak, uzunluğu 9 santimetreye ancak ulaştığı için hem kendisi hem de yüzgeçleri oldukça küçüktür.

Bu türün bilimsel adı Oxymonacanthus longirostris, son yıllarda deniz akvaryumunun birçok hayranını büyüleyen güzel şekilli bir balıktır. Bu güzel tür hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Turuncu benekli filefish yaşam alanı

Bu balık, sığ deniz sularının yaygın bir sakinidir ve Pasifik ve Hint Okyanuslarındaki mercan kayalığı alanlarıyla ilişkilendirilmiştir. Ek olarak, genellikle Ryukyu, Yeni Kaledonya ve Tonga gibi birkaç adada düzenli olarak görülür. Aslında, Acropora cinsinin sert mercanlarının varlığını aradıkları için yuvalarını seçerken çok seçici balıklar oldukları söylenebilir.

Turuncu benekli filefish.

Turuncu benekli filefish nasıldır?

Bu balığın gövdesi ovaldir ve görünümü “filefish” lakabının nedeni olan uzun bir burnu vardır. Bu özel şekil, en sevdiği avıyla beslenmesine yardımcı olan bir adaptasyondan kaynaklanmaktadır, bunun için uzun bir ağız gereklidir. Yüzgeçleri o kadar belirgin değildir çünkü oldukça küçülürler ve sonunda ona bir mızrak ya da ok görünümü verirler.

Sarı-turuncu noktalar ve şeritlerle kaplı mavi-yeşil bir fona sahip olduğu için derisinin rengi çok güzel. Bazı durumlarda, burnu ve sırtının bir kısmı, sanki balığın kenarı vurgulanıyormuş gibi, benekleriyle aynı tonda pigmentlidir. Aynı şekilde gözleri sarı tonlarla çevrilidir, bu da ona halka şeklini verir ve vücudunda öne çıkar.

Turuncu benekli filefish nasıl davranır?

Genel olarak, avcılarından saklanma eğiliminde olduğu için oldukça uysal ve korkutucu bir balıktır. Ancak, çiftleşme sırasında, agresif davranışlar gösterirler. Dahası, sadece bu zamanlarda bölgesel hayvanlar haline gelirler, bu nedenle her çift mahremiyetini korur. Sonunda, sosyal davranışlarına geri dönerler ve akranlarıyla aynı alanı paylaşırlar.

Ayrıca, bölgelerinin kaynaklarını koruyarak birbirlerine yardım ettikleri için çiftler halinde yüzmeyi seven balıklardır. Üreme vücutları için yüksek bir maliyete sahip olduğundan ve bunu bol bir diyetle telafi etmeleri gerektiğinden, yiyecek bu hayvanlar için önemli bir unsurdur.

Beslenme

Bu balık mercanlı bir organizmadır, bu da diyetinin yalnızca mercan poliplerine dayandığı anlamına gelir. Bu nedenle habitatı, koşulları ağzının uzamasını teşvik eden yukarıda belirtilen resiflerle sınırlıdır. Bu adaptasyon, mercanı “cımbız” gibi almanızı sağlar, yüzünüze zarar vermekten kaçınır ve hayatta kalmasını kolaylaştırır.

Aslında Coral reefs adlı bilimsel dergide yayınlanan bir makaleye göre, merlin balığı mercan türünü ayırt etme ve seçme yeteneğine sahiptir. Bunu, her birinin şeklini ve yapısını gözlemleyerek ve yalnızca Acropora cinsine ait olanları seçerek yaparlar. Bu seçim rastgele değildir, çünkü bu mercanın dallanmış şekli onların besin olmasının yanı sıra bir sığınak görevi görür.

Tank veya akvaryum içinde mercanların bulunmasını gerektirdiği için üremesi zor bir tür olarak kabul edilmesinin nedeni budur. Biraz daha açmak gerekirse, mercanlar ve çoğu knidliler, su kalitesindeki değişikliklere duyarlı organizmalardır. Bu, herhangi bir hafif gözetimin tanktaki tüm örneklerin hayatına mal olabileceği anlamına gelir.

Üreme

Turuncu benekli filefish, çiftleşme mevsimi olmadığında bile eşini koruyan tek eşli bir türdür. Başka bir açıdan bakıldığında, bu hayvanlar “ölüm bizi ayırana kadar” ifadesinin en iyi temsilidir, çünkü sadece eğer ölürse eşlerini değiştirirler. Bu durum, partnerlerini savunmak için kendi bölgelerindeki herhangi bir davetsiz misafire saldırdıkları için saldırganlıklarını teşvik eden şeydir.

Birbirine çarpmaktan oluşan kur yapma sürecinden sonra dişi yumurtlamaya başlar ve yumurtalarını alglerin yüzeyine bırakır. Bu sırada çift, erkeğin dişiyi takip ettiği ve tüm yumurtaları spermiyle dölleyerek çiftleşmeyi sonlandırdığı bir kovalamaca oyununa başlar. Bu organizmalar herhangi bir ebeveyn bakımı sunmazlar, bu nedenle bu balıkların yavruları doğumdan itibaren yalnız olacaktır.

Koruma durumu

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, bu balığı savunmasız bir tür olarak sınıflandırdı. Bunun nedeni, hayatta kalmak için mercanlara bağlı olduğundan, habitatının karşı karşıya kaldığı büyük risktir. Bu nedenle mercan ağarması gibi durumlar popülasyonunu riske atmaktadır.

Acropora mercanlarının %30’u bazı risk kategorilerinde listelenmiştir.

Bu tür, bazı özel organizmaların maruz kaldığı duyarlılığın mükemmel bir örneğidir. Başka bir deyişle, bir domino etkisine neden olur: bir halka kaybolduğunda diğerleri sürdürülemez ve  bu da onları yok olmaya mahkum eder. Her canlının doğada önemli bir rolü olduğunu ve eğer biri ortadan kaybolursa, istesek de istemesek de hepimizi etkileyeceğini unutmayın. İlginizi çekebilir ...

3 Muhteşem Uçan Balık Türü
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
3 Muhteşem Uçan Balık Türü

Uçan balık, gezegen üzerindeki her okyanus ve denizde yaşar ve birçok türü var. Sanki bir kuş gibi sudan çıkışları gerçekten görmeye değer bir manz...  • Brooker, R. M. R. (2014). Determinants of resource specialisation and its ecological consequences for the corallivorous filefish, Oxymonacanthus longirostris (Doctoral dissertation, James Cook University).
  • Barlow, G. W. (1987). Spawning, eggs and larvae of the longnose filefish Oxymonacanthus longirostris, a monogamous coralivore. Environmental Biology of Fishes20(3), 183-194.
  • Brooker, R. M., Jones, G. P., & Munday, P. L. (2013). Prey selectivity affects reproductive success of a corallivorous reef fish. Oecologia172(2), 409-416.
  • Kokita, T., & Nakazono, A. (1999). Pair territoriality in the longnose filefish, Oxymonacanthus longirostris. Ichthyological Research46(3), 297-302.
  • Kokita, T., & Nakazono, A. (1998). Plasticity in the mating system of the longnose filefish, Oxymonacanthus longirostris, in relation to mate availability. Journal of Ethology16(2), 81-89.
  • Kokita, T., & Nakazono, A. (2000). Seasonal variation in the diel spawning time of the coral reef fish Oxymonacanthus longirostris (Monacanthidae): parental control of progeny development. Marine Ecology Progress Series199, 263-270.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.