İnanılmaz: Bir Köpek Tarafından Kurtarılan Sahil Vurmuş Yunus

Yüzyıllar boyunca köpekler her türlü canlıyı kurtardı. İşte bir kahramanlık hikayesi daha.
İnanılmaz: Bir Köpek Tarafından Kurtarılan Sahil Vurmuş Yunus

Son Güncelleme: 10 Aralık, 2021

Her yıl çok sayıda sağlıklı yunus deniz kıyısında sahile vurmuş halde bulunabilir. Bu, gelgit yoğunluğu, kuvvetli rüzgarlar veya oryantasyon bozukluğu yaratan gürültü kirliliği gibi faktörler nedeniyle oluşur. İşte bir köpeğin sahile vuran bir yunus balığını nasıl kurtardığına dair güzel bir hikaye!

Bu tür üzücü durumlar, yunuslar bir hastalık geliştirdiğinde veya yaralandığında da ortaya çıkabilir.

Ancak bu canlıların çoğu zaman içinde bulunur ve yaşamlarına devam etmek için habitatlarına dönmeleri mümkündür. Bu yüzden size bir köpeğin nasıl kahraman olduğu ve sahile vuran bir yunusun hayatını nasıl kurtardığıyla ilgili bu güzel hikayeyi sunuyoruz.

Leia ve sahile vurmuş yunus

Olaylar Birleşik Krallık’ın Galler şehrinde bir plajda meydana geldi. Normal bir gün gibi görünüyordu. Bir Cocker Spaniel olan Leia, su ve kumun ortasında serinletici bir öğleden sonra geçirmek için sahibiyle birlikte sahile gelmişti.

Adam önündeki harika manzarayı fotoğraflıyordu ve Leia neyle oynayabileceğini bulmak için bölgeyi araştırıyordu. Ancak koku alma duyusu, onu sahile vurmuş bir yunus, bir yavru yunus bulduğu yere götürdü.

O anda, Cocker Spaniel cinsi köpek, sahibini garip bir şey olduğu konusunda uyarana kadar sürekli havlamaya başladı. Adam, Leia’nın ona ne göstermek istediğine bakmaya karar verdi.

Leia’nın sahibi, “Plajın alt kısmında köpeğimin havladığını duydum ve bir şey bulduğunu biliyordum” dedi. İkisi, yunusun korkunç durumunu fark ettiler ve onu kurtarmaya çalıştılar.

günbatımında sahilde duran köpek cocker spaniel

Adam hızla yunusu almaya gitti ve onu sorunsuz bir şekilde yüzebileceği bir alana dikkatlice götürdü. Ancak, yunusun iyi olup olmadığını kontrol etmek için bölgede kalmaya karar verdiler.

Sonrasında yunusun bir daha sahile vurup orada mahsur kalmayacağından emin olduklarında eve doğru yola çıktılar. Ve ayrılmadan önce adam durumu sahil güvenliğe bildirdi.

Köpek sahibi, bu kurtarma anlarından birini kaydedip YouTube kanalında paylaşınca hikaye viral oldu. Video çok sayıda izlendi ve sosyal ağlarda paylaşıldı.

Köpeklerde koku alma duyusu

Koku, bir köpeğin en gelişmiş duyusudur ve bunu çevrelerindeki her yeri analiz etmek için kullanırlar. Bu nedenle, birçok durumda bu inanılmaz evcil hayvanlar insanları acil bir duruma karşı uyarabilir.

Uzmanlar, genel olarak bir köpeğin koku alma duyusunun insanlardan daha üstün olduğuna bile dikkat çekmiştir. Bu nedenle, bu hayvanların çoğu özel polis arama ekiplerinin bir parçasıdır.

çimleri koklayan köpek

Leia’nın durumu, köpeklerin koku alma duyuları sayesinde yaptıkları çok sayıda eyleme katkıda bulunuyor. Onlarca yıl boyunca uyuşturucu sevkiyatları, patlayıcılı bavullar ve hatta terk edilmiş çocukları keşfettiler.

Köpekler ve onların büyük işbirliği ruhu

Bu vakalar, köpeklerin ihtiyaç sahibi diğer canlılara yardım etmek için biyolojik bir içgüdüye sahip olduğunu göstermektedir. Bu hayvanlar gerçekten hayvanlar alemindeki en iyi kalplerden birine sahip.

Köpekler, koşulsuz sevgileri, anlayışları ve sadakatleri ile tanımlanlarır. Burada Leia ve sahile vurup, orada mahsur kalan yunusun videosunu izleyebilirsiniz:


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Méndez Pardo, Luisa Fernanda, Pérez-Acosta, Andrés M., DETECCIÓN DE EXPLOSIVOS CON LA AYUDA DE ANIMALES: UNA REVISIÓN DE LA LITERATURA CIENTÍFICA. Revista Logos, Ciencia & Tecnología [Internet]. 2009; 1 (1): 107-117.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.