Corroboree Kurbağası: Kesinlikle Hayran Bırakan Bir Tür

Bu tür, çoğunlukla ölmelerine sebep olan bulaşıcı bir mantar sebebi ile kritik bir seviyede tehlike altında.
Corroboree Kurbağası: Kesinlikle Hayran Bırakan Bir Tür
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Corroboree kurbağası Avustralya’da ikonik bir amfibidir. Vücutlarında bulunan renkli desenleri, zehirleri, nüfuslarındaki yavaş azalmaları, tamamen yok olmalarını engellemek için araştırmaların ve ulusal projelerin büyük bir odak noktası olmuştur.

Hangi bölgeden geldiğine bağlı olarak, bir corroboree kurbağasının vücudunda bir “desen” olabilir. Kuzey corroboree kurbağalarının siyah üzerine sarı çizgileri varken güney versiyonu bunun tam tersidir: sarı üzerine siyah çizgiler.

Kuzey türlerini en çok New South Wales ve “Başkent Bölgesi” içerisinde bulunan,Kosciuszko Ulusal Parkı, Bondo Devlet Ormanı, Micalong Devlet Ormanı, Wee Jasper Devlet Ormanı, Namadgi Devlet Ormanı, Brindabella Ulusal Parkı ve Bimberi Doğa Koruma Alanı bölgelerinde görebilirsiniz. Güney türleri çoğunlukla New South Wales’da bulunan Snowy Mountains bölgesinde bulunur.

Fiziksel özellikleri ve davranışları

Küçük olan boyutlarına rağmen (2 santimetreden daha az), derilerinin rengi salgılayabilecekleri aşırı zehirli alkaloidler hakkında avcılar için bir uyarıdır. Corroboree kurbağası genellikle küçük omurgasızlarla, özellikle de marangoz karıncalar ile beslenir.

Mevsimsel sulak alanlarda ve Avustralya Alpleri etrafındaki yeşil arazilerde yaşamaya yatkınlardır. Kış boyunca ağaç kütükleri, yapraklar ya da bulabildikleri herhangi bir barınak altında kış uykusuna yatarlar. Diğer amfibilerin aksine zıplamak yerine yürümeyi tercih etmelerine rağmen senenin kalanında daha aktif olurlar.

Corroboree kurbağası

Üreme

Genellikle yaz başladığı zaman üremeye başlarlar. Yaz ayları boyunca erkekler suya yakın bölgelerdeki yeşillikler ve yosunların üzerine yuva kurarlar. Bunu bitirdikleri zaman dişilere kur yapmak ve çiftleşmek için şarkı söylemeye başlarlar.

Dişiler diğer kurbağa türleri ile karşılaştırıldığı zaman çok da fazla sayıda yumurtlamazlar. Genellikle her dönemde 15 ile 40 adet yumurtlarlar. Diğer bazı türler gibi, erkekler yuvadaki diğer dişilerle üremeye devam edebilir.

Embriyolar, diyapoz fazına ulaşana kadar gelişirler. Bu nokta, yumurtaların çatlamaya başladığı zaman olan sonbahar yağmurlarına kadar büyümeyi durdurdukları noktadır. Buradan itibaren iribaşlar kendi başlarına yüzmek ve beslenmek için en yakın su kaynağına gider. Bir sonraki yaz geldiğinde başkalaşmaya başlar ve yetişkin şeklini alırlar.

Bir corroboree yavrusu

Corroboree kurbağası: tehditler ve korunmaları

Avustralya Çevre ve Enerji Bakanlığı’nın dediklerine göre, corroboree kurbağasının iki türünün de nüfusu 1980’lerde düşüş göstermeye başladı. Bu düşüşün suçlusununamfibi chytrid mantarı” ya da diğer adıyla Batrachochytrium dendrobatidis olduğu söyleniyor. 

Bu mantar kurbağalara chytridiomycosis adında bir hastalık bulaştırıyor. Sadece Avustralya türlerinin başına gelen bir problem de değil. Amerika kıtası boyunca çeşitliliği büyük ölçüde bitirdi.

Avustralya meselesinde ise, bu mantarın yayılmasının bir sebebi ise yaygın doğu iribaşıdır (Crinia signifera).   Bu kurbağa türü bu mantarın taşıyıcısıdır ve hiçbir hastalık belirtisi göstermemesine rağmen aşırı bulaşıcı olabilir. Bu diğer türlere çok daha hızlı bulaşmasına sebep olur.

Corroboree kurbağaları için tehlike teşkil eden bir diğer şey ise iklim değişimidir. Sebep olduğu şiddetli kuraklıklar yaşam alanlarının yavaş yavaş ortadan kalkmasına sebep oluyor. Yakın çevrelerinde yeterince su kaynaklarının olmaması bu kurbağaları öldürüyor, çünkü larva ve iribaşları tamamıyla bu suya bağlı.

Şimdilerde, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (International Union for Conservation of Nature, IUCN) hem güney hem de kuzey türünü “kritik seviyede tehlike altında” olarak nitelendiriyor. Bu durum Avustralya hükümetinin bu türü uzun vadede koruyabilmek için bazı ulusal planlar yapmaya ve birden fazla ulusal park ve doğa koruma alanı oluşturmaya itti.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.