Afrika Cüce Kurbağası Bakımı Hakkındaki Her Şey

Eğer egzotik evcil hayvan dünyasında yeniyseniz, Afrika cüce kurbağası en sevimli ambifi (hem karar hem denizde yaşayan) hayvanlardan biridir. En önemlisi, bu hayvanın bakımı son derece kolaydır.
Afrika Cüce Kurbağası Bakımı Hakkındaki Her Şey
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir akvaryumun içinde balıktan daha kolay bakabileceğiniz bir hayvan olduğunu biliyor muydunuz? Belki de Afrika cüce kurbağası sizin için en ideal evcil hayvandır!

Bu yazıda size sudan bir an bile ayrılmayan sıra dışı bir amfibi hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız. Ancak şunu da belirtmeliyiz, bu canlı türü akvaryum balıkları ile beraber yaşamak için iyi bir arkadaş sayılmaz. Bu sevimli hayvana nasıl bakabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yazıyı okumaya devam edin!

Afrika cüce kurbağası almadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar

Afrika cüce kurbağası (Hymenochirus), Güney Amerika’nın tropikal bölgesinde ve Sahra Altı Afrika’da yaşayan bir su kurbağası grubu olan Pipidae ailesinin üyesidir. Bu tür ince renklere sahip çok küçük ve zarif yaratıklardır.

Aynı aileye mensup oldukları ve her ikisi de suda yaşadıkları için Afrika pençeli kurbağası (Xenopus) ile karıştırılırlar. Ancak, tüm hayatlarını suyun altında geçirmeleri dışında aslında çok az ortak noktaları vardır.

Xenopus cinsinin en ünlü türü olan Xenopus laevis, 12 cm uzunluğa ulaşabilirken, Afrika cüce kurbağasının boyutu neredeyse 5 cm’dir. Dahası, hükümet yetkililerine göre, Xenopus laevis türü potansiyel olarak istilacı bir türdür ve evcil hayvan olarak beslemek kesinlikle yasaktır.

Bu yüzden egzotik bir hayvan seçerken çok dikkatli olmanız ve satın aldığınız hayvanın cinsinden emin olmanız çok önemlidir. Unutmayın, bu yazıda bahsedeceğimiz tür Hymenochirus‘tur. Genel olarak, bu gruba dahil olan ve evcil hayvan olarak satılan dört farklı tür bulunur. Bu türler:

  • Hymenochirus boettgeri
  • Hymenochirus boulengeri
  • Hymenochirus curtipes
  • Hymenochirus feae
akvaryumda yüzen iki kurbağa

Afrika cüce kurbağası: Bakımı

Doğru hayvanı aldığınızdan emin olmanız konusunda sizi uyardığımıza göre, şimdi bu meraklı türün nasıl bakılacağı konusunda size bazı bilgiler verebiliriz. Mevcut birçok egzotik evcil hayvan arasında, bu tür kesinlikle bakımı en kolay olanlardan biridir.

Bu kurbağa cinsi çok küçük olduğu için, yaklaşık 30 litrelik bir akvaryum bu canlılardan birkaçının birlikte yaşaması için fazlasıyla yeterlidir. Bununla birlikte, etrafı keşfetmeleri ve kendilerini istedikleri zaman saklamaları için akvaryum bol miktarda bitki, dal ve farklı köşeler içermelidir. Egzotik hayvanların zengin bir yaşam alanına sahip olmaları çok önemlidir.

Akvaryumdaki çakıllar büyük olmalı ve kesinlikle kum kullanmamalısınız. Aksi takdirde kurbağanız yanlışlıkla bu kumun bir kısmını yutabilir ve bu da mide problemlerine neden olabilir.

Afrika cüce kurbağası tropikal bir tür olduğundan, suyun sıcaklığı ideal olarak tüm yıl boyunca yaklaşık 25 derecede sabit kalmalıdır. Bu sıcaklığı bir ısıtıcıyla sağlayabilirsiniz, ancak endişelenmeyin, ısıtıcılar herhangi bir evcil hayvan dükkanında bulabileceğiniz gerçekten ucuz ve etkili cihazlardır.

Tüm bunlara ek olarak, akvaryumun filtrelenmesi de iyi bir fikir olabilir. Herhangi bir balık türü gibi bu kurbağalar da atık meydana getirir ve yaşadığı yerdeki suyu temiz tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerekir. Ancak, kurbağanızı strese sokabileceği için itiş gücü kuvvetli olan filtreler seçmediğinizden emin olun.
Afrika cüce kurbağası katı bir etoburdur, bu nedenle ona canlı veya ölü küçük böcekler vermeniz gerekir. Sineklerin, sivrisineklerin, çekirgelerin, küçük kabukluların veya solucanların larvaları iyi birer yiyecek seçeneği olabilir. Ama onları asla ama asla balık yemi ile beslemeyin.

Suyun önemi

Amfibi canlılar gaz alışverişinde bulunurlar ve derileri aracılığıyla homeostazı (çevresinde gerçekleşen olumsuzluklar karşısında hücrenin kendi dengelerini koruma çabası) sürdürürler, bu nedenle derilerinin her an iyi durumda tutulması gerekir. Sonuç olarak, Afrika cüce kurbağalarının bulunduğu akvaryumdaki suyun nötr pH değerine sahip olması ve kesinlikle klor içermemesi önemlidir. Klor, bu hayvanların ciltlerine ciddi zararlar verebilir.Klor giderici maddeleri birçok yerde bulabilirsiniz. Son olarak, Afrika cüce kurbağası ile balıkları aynı akvaryumda tutmanın iyi bir fikir olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Muhtemelen birbirlerini yemeye çalışacaklardır. Balıkların vücut atıkları, kurbağaların sağlığına ciddi şekilde zarar verebilir.

karanlıkta yüzen Afrika cüce kurbağası

İdeal bir evcil hayvan

Gördüğünüz gibi, Afrika cüce kurbağası balık beslemekten hoşlananlar için ilginç bir alternatif olabilir. Bu sevimli canlı türü, su altında ultrasonik şarkı bile söylüyor! Çok dayanıklı ve bakımı kolay olduğu için, egzotik hayvanların dünyasına girmek isteyenler için en iyi seçeneklerden biri olabilir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.