Uygun Köpek veya Kediyi Seçmemenin Tehlikeleri

Uygun köpek veya kediyi seçmeme riskleri çok farklıdır. Bir köpek gün boyu yalnız kaldığı için durmaksızın havlayabilir veya sahipleri yokken evi tahrip eden köpekler vardır. Diğer durumlarda, tüm hasarı veren bir kedi olabilir.
Uygun Köpek veya Kediyi Seçmemenin Tehlikeleri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanlar uygun evcil hayvanı seçselerdi, birlikte yaşama konusunda daha az sorun veya daha az terk etme vakası olurdu. Bir köpeğin hayatının 15 yıldan fazla, bir kedininkinin ise 20 yıldan fazla olabileceğini unutmayın.

Evinizde iyi bir yaşam ortamı sağlamak için, köpek veya kedinin bakımı için harcayacağınız zaman gibi çeşitli faktörleri düşünmek gerekir.

Uygun evcil hayvanı seçmemekten kaynaklanan tehlikeler

uygun evcil hayvanı seçmemenin tehlikeleri
Kaynak: www.lavozdegalicia.es

Evcil hayvan, evcil hayvan sahibi olmanın ne anlama geldiğini gerçekten düşünmeyen veya evcil hayvanla geçirecekleri zaman veya ev ortamı gibi bazı farklı faktörleri göz önünde bulundurmayan bir evcil hayvan sahibinin evinde yaşamaya başladığında, sonunda evcil hayvanın ailenin geri kalanıyla ilişkisini etkileyecek sorunlar ortaya çıkacaktır.

İnsanların evdeki sorunları hayvanı doğrudan etkiler ve insanların evcil hayvanların ihtiyaçlarını karşılamak konusunda ailecek tartışmaya girmeleri oldukça yaygındır.

Bu yüzden yeni gelen bir hayvanın evinizdeki yaşam ortamını nasıl etkileyeceğini veya bir evcil hayvanın ailenin yükü haline gelip gelmeyeceğini dikkatlice düşünmek önemlidir.

Bir köpeğin veya kedinin terk edilme riski

İnsanların hayvanları terk etmelerinin ana nedenlerinden biri, evcil hayvan sahibi olma sorumluluğunu dikkatlice düşünmemeleridir. Köpeklerin ve kedilerin yaklaşık %15’inin terk edildiğini gösteren çalışmalar var.

Diğer nedenler, hayvanın davranışı ve hayvan sahibinin evcil hayvanlara karşı ilgisizliği ile ilgilidir. Buna iyi bir örnek, bir bebeğin doğduğu zamandır.

Yalnız köpek ve kediler

Bir köpek veya kediye uygun davranılmadığında, yavaş yavaş yalnız ve mutsuz olurlar. Örneğin, bir köpek yürüyüşe çıkmaya alışır ve sonra aniden, sahipleri köpeklerini yürüyüş için çıkarmayı bırakırlarsa, köpek giderek depresyona girer.

Her hayvanın, diğer hayvanlardan farklı olan, kendine ait bir kişiliği vardır. Bununla birlikte, bir hayvanın cinsi de evcil hayvanın kişiliğini etkiler. Örneğin, bir fino köpeğin ihtiyaçları ve kişiliği  diğer büyük hayvanlardan çok farklı olacaktır.

Daha fazla fiziksel egzersize ihtiyacı olan köpekler ve daha gergin veya daha az bağımsız olan köpekler vardır. Bunlar bir evcil hayvan seçerken dikkate alınması gereken faktörlerdir. Bu olmazsa, anlaşılması zor ve yaşam tarzınıza uyum sağlamayan bir hayvan alırsınız. Bu gerçekleştiğinde sadece sahibi ve ailesi mutsuz olmakla kalmayacak, aynı zamanda evcil hayvan da mutsuz olacaktır.

Depresyon

depresif köpek

Evcil hayvan yanlış ailedeyse ve ihtiyaçları dikkate alınmazsa. Fiziksel ya da duygusal olsun, hastalanma tehlikesi vardır. Bazı örnekler köpeklerde veya kedilerde depresyon, kaygı ve bazı yıkıcı davranışlardır.

Sahipler onlara sorumlu bir şekilde bakamadıklarında hayvanın sağlığı ciddi şekilde etkilenebilir. Bu sorunun bir çözümü, diğer aile üyelerinin ve hatta çocuklarınızın hayvana bakmak için üzerlerine düşeni yapmalarını sağlamaktır. Bu şekilde, köpek veya kedi yalnızlık hissetmez ve çocuklar “sorumlu yetişkinler” olurlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.