Müziğin Hayvanlar Üzerindeki Etkisi

Bizim dinlediğimiz müzikler hayvanların kulakları için rahatsız edici olabilir.
Müziğin Hayvanlar Üzerindeki Etkisi
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Müziğin hayvanlar üzerindeki etkisi her zaman araştırmalara konu olmuştur. Deneyinizi kendi evcil hayvanınızla sınırlandırmak zorunda kalsanız da, bilim farklı hayvanların bu uyarana karşı nasıl tepkiler verdiklerini ortaya koydu. Bugünkü makalemizde, müziğin hayvanlar üzerindeki etkisini anlatacağız.

Farklı hayvan türleri ile çeşitli araştırma stratejileri kullanan çeşitli çalışmalar mevcuttur. Ancak, sorularına birçok farklı yanıt almış bulunmaktadırlar. Bu konu ile ilgili birkaç ilginç örnek ve fikir keşfetmek için okumaya devam edin.

Müziğin hayvanlar üzerindeki etkisi: köpeklerin favorisi Blue Danube

Barınakta yaşayan 161 köpeğin üzerinde yapılan bir çalışmada, farklı melodilerin ve müzik türlerinin köpek davranışı üzerindeki etkileri değerlendirildi. Klasik müziğin, özellikle Strauss’un Blue Danube şarkısının, köpeklerdeki stresi azaltma etkisi olduğu keşfedildi.

sakinleşmiş köpek

Müziğin inekler üzerindeki etkisi

Köpekler gibi, ineklerin tercihi de klasik müzikten yana. Araştırmacılar, ineklerin klasik müzik dinlerken sağım sürelerini daha kısa sürede bitirdiklerini gözlemlediler.

Sağım sırasında kullanılan en büyük klasik hitlerden iki tanesi: Beethoven’a ait Pastoral Symphony ve Bridge Over Troubled Waters‘dır.

Bu melodiler süt üretiminde %3’lük bir artışa neden oldu. Aynı zamanda, araştırmalar hayvanları Mud – Tigerfeet ve The Wonder Stuff – Size of the Cow gibi gürültülü şarkılara maruz bıraktıklarında, süt üretiminde herhangi bir artış gözlenmedi.

çimlere uzanan inek

Bıldırcınlar için ise anahtar kelimemiz çeşitlilik

Birkaç yıl önce bir araştırma grubu şu soruyu cevaplamak için yola çıktı: Japon bıldırcınları müzikten nasıl etkileniyor? Daha spesifik olursak, müziğin yavru üretimi, yumurta kalitesi ve davranışı üzerindeki etkisini incelediler. Bulgularını 2016 yılında yayınladılar.

Araştırma 5 gruba ayrılmış toplam 165 civcivden oluşuyordu. Araştırmacılar bu hayvanları 4 ay boyunca 12 saat kesintisiz müzik dinletti. Kontrol grubu olan kuş gruplarından bir tanesine hiç müzik dinletilmedi. Geri kalan 3 grup ise klasik, heavy metal ve reggae türlerinin bir kombinasyonuna maruz bırakıldı.

Analizlere göre klasik müzik ve karışık tarz dinleyen bıldırcınların diğer gruplara göre vücut ağırlıklarının daha fazlaydı. Dahası, karışık müzik ve klasik müzik dinleyen kuşların yumurta kalitesi daha yüksekti.

Kemirgenler için Mozart

müziğin hayvanlar üzerindeki etkisi

Son zamanlardaki bir çalışma, müziğin kemirgenlerdeki hafıza ve öğrenme üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Çalışma, 10 haftalık bir süre boyunca her gün 10 dakika müzik dinletilen dört fareden oluşmaktaydı.

Gruplarına bağlı olarak, kemirgenler farklı anlarda müzikal uyaranlara maruz bırakıldı. Bir grup hafıza testinden önce Mozart dinlerken, diğer grup test sırasında müzik dinledi. Üçüncü grup hem test öncesi hem de test sırasında müzik dinlerken, son grup hiç müzik dinlemedi.

Araştırmacılar bu hayvanlarda sekiz kollu radyal labirent kullanarak uzaysal öğrenme ve hafıza kapasitesini test ettiler.

Sonuç olarak, araştırmacılar hafıza testinden önce ve son müziğe maruz kalan farelerin, daha iyi kavradıkları ortaya çıktı.

Müziğin hayvanlar üzerindeki etkisi geçici

Müziğin etkisinin geçici olduğunu belirtmek gerekir. Müzik terapisinden 4 saat sonra testi doğru yapan grupta gözlenen gelişme geriledi.

Müziğin kemirgenlerin işitsel alanlarında değişiklik yaparak performanslarını arttırdığı çok bariz. Eğer kemirgenler test öncesi veya sırasında müzik dinlediyse, labirenti daha kolay öğreniyor ve ezberliyordu.

Bu sonuçlar, insan hafızasındaki bozuklukları incelemek için bir kemirgen modelinin geliştirilmesine imkan tanıdığı için umut vericidir.

Müzik olumlu bir uyaran olabilir

Sonuç olarak, bu çalışmalar müziğin evrensel bir ifade gücü olabileceğini ortaya koymaktadır. Hem insanlardaki hem de hayvanlardaki duyguları şekillendirme gücüne sahiptir.

Müziğin hayvanlar üzerindeki etkileri konusunda bir sonraki çalışmaların neler olacağını görmek için sabırsızlanıyoruz. Özellikle müzik konusunda.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kogan, L. R., Schoenfeld-Tacher, R., & Simon, A. A. (2012). Behavioral effects of auditory stimulation on kenneled dogs. Journal of veterinary behavior, 7(5), 268-275.
  • Cabaral, N. C., Untalan, H., & Rieta, P. G. (2017). Type of Music on the Growth and Laying Performance, Behavior and Marketability of Quails. Open Science Journal, 2(4). https://pdfs.semanticscholar.org/f0bc/341505cfcae0f6e1ff6d32e1f4fdcc5c5923.pdf
  • Korsós, G., Horváth, K., Lukács, A., Vezér, T., Glávits, R., Fodor, K., & Fekete, S. G. (2018). Effects of accelerated human music on learning and memory performance of rats. Applied animal behaviour science, 202, 94-99.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.