Evcil Hayvanlardan Esinlenilmiş Muazzam Şarkılar

Popüler müzik tarihi boyunca hayvanlar hakkında birçok şarkı yazılmıştır. Bu sevilen hayvanlara sayısız övgüler sıralanmıştır.
Evcil Hayvanlardan Esinlenilmiş Muazzam Şarkılar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Besteciler bazıları modern ve bazıları eski olmak üzere birçok farklı format ve stilde evcil hayvanlardan esinlenilmiş şarkılar yazmışlardır. Ama ortak noktaları, hepsinin birilerinin bu özel dostlarına karşı hissettikleri sevgi hakkında olmasıdır. Evcil hayvanlardan esinlenilmiş şarkıların müthiş hikayeleri için okumaya devam edin.

Evcil hayvanlardan esinlenilmiş şarkılar

Seamus

Sahibine pati veren köpek

Seamus havlamasıyla bir blues şarkısının esin kaynağı olmuş bir köpekti ve şarkı onun ismini taşımakta. Sonrasında şarkı kendini Pink Floyd albümü “Meddle”da (1971) gösterdi.

Peki fikir ortaya nasıl çıktı? Görünüşe göre geçici olarak Seamus’a bakan grubun gitaristi, David Gilmour, her gitar çaldığında Seamus’un nasıl havladığını fark etmiş- bu müzik dinleyen köpeklerde yaygındır. Devamında Gilmour şarkıyı albüme dahil etti.

Evcil hayvanlardan esinlenilmiş şarkılar: Delilah

İşte hayvanlardan esinlenilmiş şarkılar için bir örnek daha. Delilah, Freddie Mercury’nin en sevdiği kedisinin adıydı. Queen solisti Londra’daki evini birçok kediyle paylaşıyordu.

Freddie Mercury’nin esinlendiği bu şarkı “Innuendo” albümünde yer aldı ve 1991 yılında yayınlandı. Söylenene göre efsanevi şarkıcı kedisini çok seviyordu ve Delilah da hastalığı boyunca, öldüğü güne kadar sahibinin yanında durdu.

İddia edilene göre Freddie ölmeden önce yaptığı son şeylerden biri Delilah’ı okşamaktı. Kedisi hakkında Mercury, şu cümleleri kullandı: Karşı konulamazsın. Ağlamak üzereyken tebessüm ettiriyorsun. Bana umut veriyor beni güldürüyorsun ve bunu seviyorum.

Pablow

Şimdi ise mevcut müzik sahnesine. Hayvanlara karşı zaafı olan Miley Cyrus, Fleetwood Mac’in Landslide isimli şarkısını, konserlerinden birinde, şimdi hayatta olmayan, köpeği Floyd’a adadı çünkü şarkıyı zamanında onunla beraber dinlerdi. Dahası, öldükten sonra eski balon balığına adadığı bir şarkı da yazdı. Balığın adı şarkının da adı olan Pablow’du.

Miley’nin şarkı sözleri, Hiç dokunmadığın şeyi nasıl sevebilirsin?/Su altında yaşıyorsun ama seni çok seviyorum

Strider

Strider Led Zeppelin vokalisti Robert Plant’ın köpeğiydi. Onu Yüzüklerin Efendisi’nin ana karakterlerinden birinden esinlenerek isimlendirmişti. Şaşırtıcıdır ki, Robert köpeğinin havlamasına bayılırdı.

Bron-Y-Aur Stomp off şarkısı Led Zeppelin III albümünde yer aldı. Plant, köpeğinden şöyle bahsetti: Dünya üzerindeki tüm dostlarınıza söyleyin, mavi gözlü bir köpekten iyi dost yoktur.

Ralph

Şarkıcı, besteci, piyanist ve aktris Norah Jonas’ın albümü The Fall’da (2009), Man of the Hour isminde bir şarkı bulunmakta. Şarkı fino köpeği Ralph hakkındadır.

Elvis

Harvest Moon (1992) albümündeki şarkısı Old KingNeil Young onunla beraber turlara çıkan köpeği Elvis hakkında konuşur. 

Neil’ın köpeği için sarf ettiği sözler: O eski Kral benim arkadaşımdı, onun yarısı kadar iyi bir köpek bile tanımadım. Belki bulabilirim, hiç belli olmaz, çünkü daha uzun bir yolum var.

Jeep

Eric Clapton, köpeği Jeep’in bir fotoğrafıyla beraber albüm kapağı olarak kullandığı There’s One in Every Crowd isimli şarkısını 1975’te yayınladı.

Dahası, Eric’in iyi bir dostu olan George Harrison tarafından yazılmış enstrümantal şarkı I remember Jeep’e de esin kaynağı olmuştur. Bu şarkıyı aynı zamanda 1970’deki üçlü albümü All Things Must Pass’e de dahil etmiştir.

Woody

Kumsalda uzanmış köpek

Paul Hayden’in Woody isminde bir kedisi vardı ve dendiğine göre, hayvan her bahar kaçar ve kirli ve kokar bir şekilde geri dönerdi. Sonrasında, Woody için yazılmış bu şarkı Elk-lake Serenade isimli albümde yer aldı.

Yazar ve şarkıcının sözleri: Eğer her bahar çimler büyüdüğünde ve ağaçlarda kuşlar varken ve güneş parladığında bana ihtiyacın yok diye endişelenirdim.

Martha

Paul McCartney Beatles’ın bir üyesi ve ayrıca tek başına bir şarkıcı olarak bilinir. Ama aynı zamanda hayvan hakları savunucusur. İngiliz çoban köpeği Martha ile arasındaki ilişki gayet iyi bilinir ve dörtlü müzik grubunun fotoğraf çekimlerinin bir çoğunda yer de almıştır. 

The Beatles isimli ama yaygın olarak The White Album olarak bilinen albüm 1968 yılında çıktı. McCartney’nin Martha’sına ithaf edilen şarkıları ilk plağın B kısmının başlarında çalar ve sözleri şu şekildedir: Martha, canım, her zaman benim ilhamım oldun. Lütfen bana iyi davran.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.