Köpeklerin Onlara Sarılmanızdan Nefret Ettiğini Biliyor Muydunuz?

Köpeklerin Onlara Sarılmanızdan Nefret Ettiğini Biliyor Muydunuz?

Son Güncelleme: 23 Kasım, 2018

Evcil hayvanlarımıza duyduğumuz sarılma isteğine karşı koymaya çalışmak dahi mümkün değildir. Çünkü peluş görünümleri (özellikle küçük olanlar) ve yumuşacık tüyleri vardır. Köpeğimiz bizim için resmen karşı konulmaz bir hayvandır ve biz de onlara sık sık kucak dolusu sarılmak isteriz. Fakat ne yazık ki, köpekler birinin onlara sarılmasından nefret ederler, ya da en azından yapılan yeni bir çalışma köpeklerin bundan nefret ettiğini gösteriyor. Peki bunun nedenini öğrenmek ister misiniz?

Köpeklerin Onlara Sarılmamızdan Nefret Ettiğini Gösteren Çalışmalar

Psychology Today dergisi tarafından yapılan bir araştırma, köpeklere sarıldığımızda onların neler hissettiğini bizlere göstermeyi amaçlıyor. Bu araştırmayı nasıl yaptılar? Gayet basit bir şekilde, sahipleri köpeklere sarıldığı anlardan oluşan yaklaşık 250 fotoğraf çektiler. Bu fotoğraflar, hayvanların vücut dilini açığa çıkarmıştır. Bu vücut dili ise bu köpeklerin neler hissettiğini açık bir şekilde göstermiştir.

Köpeklerin Vücut Dilinin Önemi

kadın ve köpek

Köpeklerin, insanlarda olduğu gibi konuşabilme yetenekleri maalesef ki yoktur. Bu nedenle köpekler, hem insanlarla hem de diğer köpek arkadaşlarıyla iletişim kurmak için başka alternatif yollar ararlar. Bir köpeğin iletişime geçme şekli onun vücut dilidir. Bu sayede, neler hissettiğini istediği zaman bakışları ve mimiklerini kullanarak ifade edebilir.  Biz dahi, bir köpeğin stresli olduğunu ya da kaygılandığını vücut diline bakarak tespit edebiliriz. Bir Köpeğin Rahatsız Olduğunu Vücut Diliyle Gösterme Yolları Nelerdir?

Kulaklarını geriye doğru yatırması

Bir köpek kulaklarının arkaya doğru gitmesini sağladıysa, bu rahatsız, gergin olduğu ve bazen de korktuğu anlamına gelir. Eğer bunu yapıyorsa köpek o an bir şeyden hoşlanmamıştır ve bu durumu gösterme şekli budur.

Dilini dışarı çıkarması

Eğer bir köpeğin kulakları geriye doğru yatmış ise ve aynı zamanda ağzı açık ve dili dışarıda ise, köpeğinizin stres içinde olduğuna emin olabilirsiniz. Eğer köpeğiniz bunu yapıyorsa onun gitmesine izin verip, yalnız bırakmanız çok iyi olacaktır.

Titreme

Eğer köpeğiniz, siz ya da başkaları ona sarıldığı zaman titriyorsa, bilin ki kendini korkmuş ve rahatsız hissediyordur. Ve aslında bunun anlamı köpeğiniz, o an ne yapıyorsanız sizden onu bırakmanızı istiyor; çünkü neler olup bittiğini kesinlikle anlamıyor demektir.

Tortop olmak

Köpeğinize seslendiğinizde kendini top gibi yapıp evin bir köşesine siniyorsa ve ardından bulunduğu yerden size bakıyorsa, onu unutun. Çünkü o an “Kendime ait bir alana, yani yalnız kalmaya ihtiyacım var.” demeye çalışıyordur. Böyle bir durumda ona sarılmak kesinlikle hiç de iyi bir fikir değildir.

Kıpırdamak

Köpeğiniz sizin kollarınızda olsun ya da olmasın, eğer sürekli kıpırdıyor, yerinde duramıyorsa; sizden durmanızı istiyordur. Onun istediğini yapın ve bulunduğu yerde bırakın.

Yapılan Araştırmalardan Elde Edilen Bulgular

Artık siz de vücut dilinin neler söylediğini bildiğinize göre, gelin yapılan çalışmanın köpeklerin sarılma eyleminden nefret etmelerini nasıl gözler önüne serdiğine bakalım. Fotoğraflar, sahipleri onlara sarılırken hayvanların yaptığı hareketlerin tamamını bariz bir biçimde gösteriyor.

Yapılan araştırma köpeklerin sarılma eyleminden nefret ettiğini ispat etmiştir; çünkü sahipleri köpeklere sarıldığı zaman, köpeklerin yüzde 81.6’sının daha önce belirttiğimiz kaygı, korku ve gerginlik belirtileri gösterdiği anlaşılmıştır.

iki köpeğine sarılan kadın

Yalnızca yüzde 7.6’sının, birileri onlara sarıldığında kendilerini rahat hissetmedikleri gözlemlenmiştir. (belki de köpeğin cinsi, sahibiyle geçirdiği süre ya da aralarında kurdukları bağ, bu sonucu etkilemiş olabilir).

Yaklaşık yüzde 10’u ise birileri onlara sarılırken nötür bir şekilde kalmıştır.

Yüzdelik dilimler arasındaki büyük farklılıklar oldukça çarpıcıydı. Dolayısı ile araştırmacılar, köpeklerin onlara sarılmamızdan nefret ettikleri savını sunabildiler. Peki bu araştırmanın yazarı, bize köpeklerin sarılma eyleminden nefret etmesinin haklı olduğunu düşünmemizi sağlayan ne gibi sebepler vermiştir?

Stanley Coren, köpeklerin koşma yeteneği olan hayvanlar olduğunu söylüyor. Yani burada belirtmek istenen şey, köpeklerin vücudu, beyni, içgüdüleri ve dürtüleri koşmak ve sürekli hareket halinde olmak için tasarlanmıştır. Ve bir sarılma, köpeğin hareketsiz kalmasına sebep oluyor. Dolayısı ile bu da, hayvanın kendini kapana kısılmış ve istediği asıl şeyleri -ki bunlar hareket etmek ve koşmak olacaktır- yapamaz hale gelmiş gibi hissetmesine sebep oluyor.

Yani, görüyorsunuz ki; eğer köpeğinizi seviyorsanız, ona sarılmayın! Oldukça ironik, öyle değil mi?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.