Bazı Yarasalar Neden Gündüz Avlanır?

Gece avcıları olduklarını biliyoruz, ancak hepsinin öyle olmadığını öğrenmek sizi şaşırtabilir.
Bazı Yarasalar Neden Gündüz Avlanır?

Son Güncelleme: 11 Mayıs, 2022

Yaklaşık 54 milyon yıl önce, bilim insanları bize yarasaların gece avcıları ve gece sakinleri olduklarını söyledi. Şu anda 1400 yarasa türü sertifikalandırılmış ve kataloglanmıştır ve bunlardan sadece 4’ünün günlük alışkanlıkları vardır. Peki, bazı yarasalar neden gündüzleri avlanır? Cevabı bugünün makalesinde keşfedeceğiz! Kaçırmayın!

Yarasalar ne zaman avlanır?

Gündüzleri avlanan ve geceleri uyuyan bir yarasa türü, yarasa krallığındaki kuralın bir istisnasıdır.

Birkaç yıl öncesine kadar, çeşitli teorilerin ve hipotezlerin çözmeye çalıştığı soru, yarasaların neden ve nasıl gececil olmaya dönüştüğüydü. Uzmanlar, bu uçan memelinin, gündüzleri avlanan ve geceleri uyuyan önceki türlerden evrimleştiğini söylüyor.

Ancak evrimsel bir noktada, bilim insanlarının şu anda çözmeye çalıştığı zor bir nedenden dolayı, yarasa gece alışkanlıklarına geçti ve görmeden daha iyi olan ekolokasyon geliştirdi.

Dolayısıyla gündüz avlanan ve geceleri uyuyan bir yarasa türü, diğer akrabalarının çoğunun kuralının bir istisnasıdır. Ancak bu, bilinen hiçbir tehlikesi olmayan uzak adalar olmayan bölgelerde bile değişmeye başlıyor.

Ortama bağlı olarak geceleri daha iyi avlanma

Yarasanın gececil olmasının çeşitli nedenleri arasında şunlar vardır:

  • Tropikal iklimlerde yüksek sıcaklıklara karşı düşük tolerans, çünkü kanatları doğrudan güneş ışığından zarar görebilir.
  • Günlük avlanma alışkanlıkları olan şahinler gibi kuşlar da dahil olmak üzere yırtıcılardan kaçınmak.
  • Diyetleri – meyve ve böceklere dayalıdır (gece aktivitelerini artıran).

öylece gün içinde avlanan sadece 4 tür yarasa bularak teorileri test etmek mümkün hale geldi. Uzmanların yalnızca, gündüz oraya çıkan türlerin ortamlarında, listelenen nedenlerden hangilerinin bulunduğunu gözlemlemeleri gerekiyordu.

bir ağaçta dinlenen yarasalar

Adalarda yaşayan gündüz yarasaları

Malezya’nın Tioman adasındaki Pahang bölgesinde,Rhinolophus lepidus türünün gündüzleri böcek avladığı gözlemlendi. Bu dördüncü türdü ve hepsinin ortak bir özelliği vardı: Tropik adalarda yaşıyorlar ve gün boyunca yırtıcıları yok.

Bu şekilde, düşük ısı toleransı nedeniyle gececil oldukları hipotezini yıktılar. Günün en sıcak saatlerinden kaçınmalarına rağmen (hemen hemen tüm sıcak bölgelerdeki hayvanlar gibi), sabahın erken saatlerinde avlanırlar ve kanatları güneş ışınlarından hiç zarar görmez.

Sadece aynı adı taşıyan adanın uçan tilkisi (Pteropus samoensis) – gün boyunca avlanan büyük bir yarasa – kendini yerel şahinlere maruz bırakmamak için tam güneşte dışarı çıkmaktan kaçınır. Ama hala güneş ışığı varken, alacakaranlıkta avlanır.

Gündüz avlanmaya cesaret eden yarasa

Soprano pipistrelle (P ipistrellus pygmaeus) hem gündüz hem de gece görülebilen bir türdür. İtalya’da bir kayın ormanında görüldüklerinde, sivrisineklerle beslenmek için ışığa çıkıyorlardı. Bu, her zaman gececil olarak kabul edilen bir tür olduğu için bilim camiası tarafından inceleme konusu olmuştur.

5 santimetre (2 inç) uzunluğa ve 8 gram (0,3 oz) ağırlığa sahip olan küçük yarasanın kış aylarında kaybettiği enerjiyi geri kazanması gerekir. Tehlikeden korkmadan kış uykusundan çıkar ve bir kanyonun dibindeki bir alanda avlanır. Bu, yırtıcılardan korunma ve barınak görevi görür.

Bu türün yerel popülasyonlarının artması durumunda avlanma alışkanlıklarında bir değişiklik görülebileceğine inanılmaktadır. Bunun nedeni, geçen yüzyıldaki sıcaklıklardaki değişime bağlı olarak ormanlardaki sivrisinek popülasyonlarının da artmasıdır. İlginizi çekebilir ...

Yarasaları Kurtaran Avusturalyalı Kadın
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Yarasaları Kurtaran Avusturalyalı Kadın

Hayvanların varlığından haberdar olan ve onlara ihtiyacı olan kaynağı ayırmaya istekli insanlar vardır; yarasaları kurtaran kadın gibi.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.