Kayıp Bir Köpeği Aramak Ne Kadar Sürmeli?

Kayıp Bir Köpeği Aramak Ne Kadar Sürmeli?

Son Güncelleme: 17 Ekim, 2018

Köpeğinizi kaybetmek şüphesiz ki yaşayabileceğiniz en stresli durumlardan biri. İlk başta, kendi kendine geri döneceğini umut edebilirsiniz, ama zaman geçtikçe inancınızı kaybetmeye başlarsınız. Bu makalede, kayıp bir köpeği aramak ne kadar sürmeli, bundan bahsedeceğiz.

Kayıp bir köpeği aramak: Takip edilmesi gereken adımlar

Köpeğini kaybetmek tüm köpek sahipleri için acı ve üzüntü verici bir durum. Ancak, sakin olmak ve en iyi dostunuzu geri getirmek için adım adım hareket etmek son derece önemli.  O yüzden, kayıp bir köpeği aramak için aşağıdaki tavsiyelere uymalısınız.

1. Evinizin yakınlarına bakın

Bazen, köpekler oyun oynarken veya dikkatlerini çeken bir şeyi koklarken beklenmedik yerlere doğru uzaklaşabilirler. İlk önce köpeğinizin sıkışmış olabileceği yerleri araştırın. Örneğin; çamaşır makinesinin içinde, bir mobilyanın arkasında, banyo küvetinde veya büyükçe bir saksının altında olabilir.

kayıp bir köpeği aramak

2. Zaman kaybetmeden aramaya başlayın

Köpeğinizin evde olmadığını fark eder etmez, çıkıp onu geri getirmelisiniz. Uzmanlar ilk 12 saatin kritik önemi olduğunu söylüyorlar. Bu süre bir kez aşıldığında, köpeğinizi bulma ihtimaliniz belirgin bir şekilde düşüyor. Bir an bile kaybetmeyin. Her dakikanın önemi büyük.

3. Yüksek sesle adını söyleyerek çağırın

Ya da, normalde onu nasıl çağırıyorsanız aynı şekilde çağırın. Adı veya sizin ona seslendiğiniz takma adına cevap verecektir. Elinizden geldiği kadar yüksek sesle bağırın ve hemen ardından köpeğinizin tepki vermesi için birkaç saniye ara verin. Bunu söylememiz size mantıksız gelebilir, ama bazı insanlar kayıp köpeklerini ararken bunu unutuyor.

4. Ararken yanınıza en sevdiği yiyeceği alın 

Hayvanların koku alma duyusunun çok keskin olduğunu hatırlamakta fayda var. Eğer en sevdikleri yiyeceğin kokusunu alırlarsa, size doğru koşmakta bir an bile tereddüt etmeyeceklerdir. Onu aramanız sırasında adını bağırırken çantanın ağzını açıp sallamayı unutmayın. Ayrıca “kim ödül ister?” gibi normalde mama verirken söylediğiniz şeyleri de söyleyebilirsiniz. Köpeğiniz bir yere sıkışmış veya yaralanmış bile olsa, kaçıp ödülünü almak için elinden geleni yapacaktır.

5. Sessiz olun

Köpeğinizin dikkatini çekmek çok önemli, o yüzden yüksek sesle adını söyledikten sonra sessiz olun. Böylece eğer köpeğiniz bir yere sıkıştıysa, yaralandıysa veya saklanıyorsa çıkabilecek olan sesleri duyarsınız.

6. Pati izlerine bakın

Eğer köpeğinize ait olduğunu düşünüyorsanız yerdeki pati izlerini takip edin. Eğer köpeğinizi gece arıyorsanız fener kullanmalı, tüm alçak ve yüksek yerlere bakmalısınız. Çalıların arasına, kümeslere ve hatta çatılara bile bakın. 

7. Arabayla biraz uzak yerleri de arayın

Köpeklerin saatte birkaç kilometre yürüyebileceğini biliyor musunuz? Kaybolmasının üzerinden birkaç gün geçtikten sonra köpeğiniz çok uzağa gitmiş olabilir. Bu yüzden de, arabanızla yola çıkarak 20 ila 40 kilometre çapındaki bölgeyi aramalısınız.

8. Gece de aramaya devam edin

Karanlık bu işi daha da zorlaştırsa bile, köpeklerin kalabalık bölgelerde ortaya çıkmaktan korkabileceğini unutmayın. Sesler ortadan kalktığında köpeğiniz ortaya çıkacak ve onu bulmanız kolaylaşacaktır.

9. Arkadaşlarınıza ve polise haber verin

Eğer tüm bu adımları takip ettikten sonra da köpeğinizi bulamazsanız, oturduğunuz çevreye üzerinde köpeğinizin resmi olan ilanlar asın. Çevredeki köpek barınakları ile konuşun. Özellikle köpeğiniz kaybolduktan sonra en az 1 gün geçtiyse, evinizden 50 kilometre uzaklığa kadar olan alandaki yerleri de atlamayın. Yerel gazetelere ilan da verebilirsiniz.

kayıp bir köpek

Artık pek çok insan sosyal medyada da kaybolan evcil hayvanları için ilan veriyorlar. Diğer kullanıcılar da destek vererek ilanı kendi çevreleri ile paylaşıyorlar. Bu tür ilanlarda hayvanın resminin altına telefon numaranızı yazmayı unutmayın ki bilgisi olan insanlar sizi arayabilsin.

Kayıp bir köpeği aramak ne kadar sürmeli?

Aslında bu çok sık sorulan bir soru ve net bir cevabı da yok. Gerçek şu ki bu süre hayvanın sahibine ve yapabileceklerine bağlı. Eğer bu arama yöntemlerinin hepsini denediyseniz ve başka ne yapacağınızı da bilmiyorsanız, umudunuzu ve arama motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz. 

Uzmanlar, köpeğinizin kaybolduğu ilk gün onu mümkün olduğunca uzun süre aramanızı öneriyorlar. Ardından da ilan ve duyuruların işe yaramasını beklemenizi.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.