Yavru Ebabil Kuşları - Yardımınıza İhtiyaçları Olabilir

Ebabil kuşu, neredeyse tüm hayatını uçarak geçiren bir kuş. Bu nedenle, yavru ebabil kuşları, yuvadan düştüklerinde hayatta kalmakta zorlanabilirler. Bugünkü yazımızda, yuvadan düşmüş bir ebabil yavrusu bulursanız ne yapacağınızı açıklamaya çalışacağız.
Yavru Ebabil Kuşları - Yardımınıza İhtiyaçları Olabilir

Son Güncelleme: 10 Ekim, 2020

Ebabil (Apus apus), Avrasya ve Afrika’da yaşayan bir kuş türü. Maalesef ki, Avrupa’da bulundukları dönemde, yırtıcı hayvanların eline kaldıkları bahar aylarında, yerde yavru ebabil sürüleri bulmak oldukça yaygın bir durum olarak ortaya çıkıyor.

Yavru ebabil kuşları, diğer yavru kuşlardan biraz daha farklı. Bunun nedeni, bu türün hayatının çoğu zaman havada geçmesi. Ne kadar garip görünse de, bu kuşlar uçarken ürüyor, uyuyor ve çiftleşiyor. Vücutları havadaki yaşama tamamen adapte olmuş, karmaşık bir kanat morfolojisine ve çok kısa bacaklara sahipler.

Bu nedenle, bir yavru ebabil yuvadan düştüğünde, bu pratikte, onun için tam bir ölüm cezası oluyor. Çünkü bu kuşlar, kendi başlarına uçamıyorlar.

Bu noktayı göz önünde bulundurarak, size, yerde bu muhteşem kuşlardan birini bulursanız ne yapabileceğiniz ile ilgili birkaç fikir sunmak istiyoruz.

Bir yavru ebabil kuşunu tanımak

Bu konuyla ilgili net öneriler sunmadan önce, bu türü tanımanıza yardımcı olmamız lazım diye düşünüyoruz:

  • Ebabil kuşları, arbalet şeklindeki bir siluete sahiptirler. Ayrıca kısa ve çatal şeklinde kuyrukları var ve kanatları uzun ve dar.
  • Tüyleri siyah olan bu kuşların boğazlarında, yakından bakılmadığında neredeyse algılanamayacak şekilde açık gri bir leke bulunur.
  • Yetişkin ebabil kuşları, yaklaşık 15 cm uzunluğunda oluyorlar ve 40 ile 45 cm arasında da kanat açıklığına sahipler.
  • Bu tür, yılın kesintisiz 9 ayı boyunca uçuşta kalır. Sadece yumurtalarını bırakıp, kuluçkaya yatırıp, yavrularını büyüttükleri dönemlerde duruyorlar.

Sokakta bulduğunuz yavru kuşu elinize almaya karar vermeden önce, bunun gerçekten de ebabil olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde, yanlış türde bir bakım da uygulayabilirsiniz. Dahası, hiç yardıma ihtiyacı olmayan bir kuşu bile alıkoyabilir ve bunu yaparken onu yuvasından da ayırabilirsiniz.

Gerçekten de tehlikede olan bir yavru ebabil kuşuyla uğraştığınızdan emin olduğunuzda, yardım etmek için gerekli adımları atabilirsiniz. Aşağıda açıklayacağımız adımlar, İspanya‘daki Yerli Hayvanların ve Yaşam Alanlarının Rehabilitasyonu Grubu olan GREFA’nın uyguladığı prosedürlerden faydalanılarak sıralandı.

Bebek kırlangıçlar ve uçma ihtiyaçları

Yavru ebabil kuşları için temel bakım

Herhangi bir tür kuşa bakmak söz konusu olduğunda, göz önünde bulundurmamız gereken birçok faktör var. Bununla birlikte, konu yavru kuşlarsa, her saniyenin hayati derecede önemli olduğunu anlamak önemli. Atmanız gereken ilk iki temel adım şunlar:

  1. Hayvanın su ihtiyacını karşılamak. Kuş, su eksikliği ve aşırı güneş ışığına maruz kalmış olmak nedeniyle ölmek üzere olabilir. Bu nedenle, yavru kuşa su vermek yapmanız gereken ilk şey. Bununla birlikte, öncelikle bir çay kaşığı şekeri suda eritin ve suyu kuşa öyle verin. Bunu yaparken, hazırladığınız sıvıyı gagasının köşesine vermek için bir şırınga kullanmanız gerekecek. Sıvıyı asla kuşun gagasına doğrudan koymamalısınız, yoksa kuşu boğabilirsiniz.
  2. Kuşu bir kutuya yerleştirin ve doğrudan güneş ışığı alan pencerelerden uzak tuttuğunuzdan emin olun. Kutu, genişçe olmalı (yaklaşık 40 cm genişlik yetecektir) ve karton veya plastik kutuları tercih etmelisiniz. Ayrıca, kutunun herhangi bir yerinde, hayvana zarar verebilecek herhangi bir çubuk veya çıkıntı olmadığından da emin olun. Alanını hazırladıktan sonra kuşu kendi halinde ve rahat bırakmak önemli. Unutmayın, ötücü kuşların kendilerine fazla dokunulmasından kaynaklı stres nedeniyle ölmesi, alışılmadık bir durum değil.

İlk birkaç saatten sonra, kuş hidrasyonu kabul etmişse ve herhangi bir sıkıntı ortaya çıkmamışsa, muhtemelen bundan sonra da sorun olmayacaktır. Şimdi kuşu nasıl besleyeceğimizi de düşünmenin zamanı geldi.

Yavru ebabil kuşları ne yer?

Ebabil yavrularını beslemek, yalnızca böcek yiyen bir tür oldukları için, biraz karmaşık bir süreç olacaktır. Bu nedenle, ebabil yavrusunu beslerken, canlı yiyecekler satan egzotik bir evcil hayvan dükkanı bulmanız gerekecektir. Bu cinsin yemeyi seveceği türler ise şunlar: cırcır böcekleri, çekirgeler, bal peteği solucanları, un kurtları vb. Bu böcek türlerini internette de bulabilirsiniz.

Yiyecek olarak solucanları çok da bol veya fazla tercih etmemeniz gerektiğini açıklığa kavuşturmak önemli. Solucanlar çok miktarda yağ içerdiğinden, çekirge ve cırcır böcekleri daha iyi birer seçenek.

Yavru kuşa, erken aşamalarda, sadece gündüzleri her yarım saatte bir böcek verdiğinizden emin olun. Yavaş yavaş, yani zaman içerisinde, kuşu her üç saatte bir beslemeye çalışacak ve yemleme başına 15 böcek sunacaksınız. Ek olarak, yavruya, günde bir kez vitamin takviyesi vermek de önemli. Bu takviyeleri canlı gıdaları satın aldığınız aynı mağazalarda bulabilirsiniz.

Yavru kuşların yardıma ihtiyaçları olabiliyor.

Ve nihayet özgürlük

Yavru ebabil kuşlarını kurtarmak söz konusu olduğunda, nihai hedefin onları serbest bırakmak olduğunu asla unutmayın. Kuş tüylerinin maksimum gelişime ulaştığı ve kuşun adeta bir yetişkin gibi göründüğü zaman, bunu yapmak için en doğru zaman olacaktır.

Bu yüzden, bunların vahşi hayvanlar olduğu gerçeğini unutmayın. Bu kuşu, oynamak ve etkileşim kurmak için bir evcil hayvan olarak elinizde tutmayı unutun ve ona ihtiyaç duyduğu özgürlüğü ve özerkliği mutlaka ama mutlaka geri verin.

İlginizi çekebilir ...
Evinizde Evcil Hayvanınız İçin Mükemmel Bir Bakım Nasıl Yapılır?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Evinizde Evcil Hayvanınız İçin Mükemmel Bir Bakım Nasıl Yapılır?

Köpeğinizi evde yıkamak mı istiyorsunuz? Evcil hayvanlara evde bakım yapmak ile ilgili her şeyin adım adım anlatıldığı bu yazımızı mutlaka okuyun.