Papağanlar Et Yiyebilir mi?

Papağanlar et ya da süt gibi hayvansal kaynaklı herhangi bir şey yememelidir, özgür oldukları zamanlar gibi proteinleri bitkisel kaynaklardan alırlar.
Papağanlar Et Yiyebilir mi?

Son Güncelleme: 26 Ağustos, 2022

Birçok kuş sahibi kendilerine şu soruyu sorar: Papağanlar et yiyebilir mi? Bu hayvanlar omnivor olsalar da sindirim sistemleri hayvansal gıdaları iyi işlemez. Bu nedenle, sorunun cevabı hayır. Papağanların ihtiyaç duyduğu proteinler, bitki besinlerinden (baklagiller gibi) elde edilir, böylece başka canlıları avlamaya başvurmalarına gerek kalmaz.

Evcilleştirme sürecinden geçmemiş hayvanlar olmak, onları evde bulundurmak, onların yaşam koşullarını ve diyetlerini olabildiğince özgürce taklit etmeniz gerektiği anlamına gelir. Aşağıda, papağanların bu konuda beslenme konusundaki düşüncelerini ve et yiyememelerinin nedenlerini bulacaksınız. Okumaya devam edin!

Papağanlar neden et yiyemez?

Bu makalenin girişinde söylediğimiz gibi, papağanların omnivor bir diyeti vardır. Ancak, vahşi doğada avcı değil, fırsatçıdırlar: Günlerinin çoğu, yırtıcılardan korunan ağaçların dallarında yiyecek aramakla geçer. Hayvansal protein alırlarsa, bir böcek veya diğer omurgasızlardan kaynaklanır.

Bu nedenle, et tüketimi (ve diğer hayvansal kaynaklı ürünlerin tüketimi) papağanların organizmasına zarar verebilir. Bu uygulamanın tehlikelerinden bazıları şunlardır:

 1. Et, bir papağan için çok fazla doymuş yağ ve kolesterol içerir. Bu bileşen hayvana verilirse kalp ve karaciğer sorunları (yağlı karaciğer gibi) ortaya çıkabilir.
 2. Papağanın diyetindeki fazla protein böbrek sorunlarına yol açabilir.
 3. Çiğ et, toksoplazma gondii gibi çeşitli iç patojenleri ve parazitleri taşıyabilir.
Kendi tüylerini gagalayan bir papağan.

Yabani papağanların beslenmesi

Yabani egzotik kuşların fırsatçı alışkanlıkları, beslenmelerini büyük ölçüde çevrelerindeki yiyeceklerin mevcudiyetine göre belirler. Bu nedenle beslenmeleri hiçbir şekilde düzenlenmemiştir ve normal olmasa da doğada beslenme dengesizlikleri de meydana gelebilir.

Yabani papağanların yediği en yaygın yiyeceklerin listesi aşağıdaki gibidir:

 • Ağaç meyveleri
 • Meyveler ve fındık
 • Ağaçlardan ve çalılardan yapraklar
 • Toprakta bulunan tohumlar
 • Ağaç kabuğu
 • Bazen, ulaşılabilecek küçük bir böcek

Gördüğünüz gibi papağanlar vahşi doğada yaşarken sağlıklı kalmak için et yemeye ihtiyaç duymazlar. Esaret altında, tamamen aynıdır, ancak doğal diyetleri uygun şekilde taklit edilmezse beslenme dengesizliği meydana gelebilir.

Bunu akılda tutarak, papağanları beslemekle ilgili bazı genel yönergeleri burada bulabilirsiniz. Her kuşun özel diyetinin türe, sağlık durumuna ve bireye bağlı olacağını belirtmek önemlidir. Bu nedenle, bir uzmana danışmak en uygun hareket tarzı olacaktır.

Yerli papağan nasıl beslenir?

Evcil bir papağanın beslenmesini kontrol etmek, sağlık sorunlarını uzak tutmak için çok önemlidir. Bu kuşlar yiyecek konusunda çok seçici olduklarından ve her zaman en iştah açıcı olanı seçeceklerinden, bu sadece bir beslenme sorunu değildir. Bu nedenle, diyetlerini seçmek de bir eğitim meselesidir.

Bu süreçte et yemekten kaçınırken evcil papağanları beslemenin 2 ana yolu vardır: Ev yapımı bir diyet ve ekstrüde yem. Ardından, her bir beslenme seçiminin nelerden oluştuğunu size ayrıntılı olarak anlatacağız.

Ev yapımı yemek

Bu sistem, papağanın vahşi doğada beslenmesini taklit ederek, doğal ortamda elde edeceği besinleri yemese bile ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu diyet aşağıdakilerden oluşur:

 1. Tohum karışımı : Kuşun gün sonunda yediği toplam yiyeceğin yaklaşık %60’ını oluşturmalıdır. İyi bir karışım en az 10-12 farklı tohum içerir ve ayçiçeği tohumları bir tedavi olarak ayrılmalıdır.
 2. Meyveler, baklagiller ve sebzeler: Menünün kalan %40’ı meyve salatası, ıslatılmış baklagiller ve taze sebzeler olacaktır. Bazıları zehirli olabileceğinden, kuşunuzun hangi sebzeleri tüketmesi veya tüketmemesi gerektiğini öğrenin.
 3. Kuruyemişler : Bunlar papağanınız için faydalı mineraller ve bitkisel yağlar sağlar, ancak bunlar bir tedavi olarak ve sadece ara sıra uygulanmalıdır.

Yapılacak en iyi şey, bu diyeti sabah ve öğleden sonra olmak üzere 2 alıma bölmektir. Bu şekilde, genellikle sabahları ve hava kararmadan önce ilk iş olarak beslenen vahşi doğadaki papağanların alışkanlıklarını taklit edersiniz.

Yem karışımı

Hayvanınıza dengeli bir diyet sunmanın bir başka yolu da ekstrüde yemdir. Bunlar pelet şeklinde pazarlanır ve kuş için gerekli tüm besin maddelerini içerir.

Yem özellikle çok seçici kuşlar için söz konusu olduğunda faydalıdır, ancak bazılarının buna alışması ve ilk başta reddetmesi zaman alır. Ayrıca, sahibinin papağanın beslenmesini kontrol etmesi için daha rahat bir yoldur.

Mağazalar onu evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu tek yiyecek olarak sunsa da, yemini meyve, sebze ve baklagillerle desteklemek iyidir. Tüy dökme veya üreme mevsiminde, kuşun ihtiyacı varsa vitamin takviyesi yapılabilir.

kafesinde bir papağan

Bizimle birlikte yaşayan hayvanların (sadece papağanların değil) beslenmesi, sağlık sorunlarını düzeltmek ve önlemek ve veteriner ziyaretlerinden tasarruf etmek için çok önemlidir. Egzotik türler söz konusu olduğunda, esaret altında yaşamak için yapılmadıkları ve dengesizliklere çok daha kolay maruz kaldıkları için özel dikkat gösterilmelidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Galetti, M. (1993). Diet of the scaly-headed parrot (Pionus maximiliani) in a semideciduous forest in southeastern Brazil. Biotropica, 419-425.
 • Ragusa-Netto, J., & Fecchio, A. (2006). Plant food resources and the diet of a parrot community in a gallery forest of the southern Pantanal (Brazil). Brazilian Journal of Biology66, 1021-1032.
 • Brightsmith, D. J. (2012). Nutritional levels of diets fed to captive Amazon parrots: does mixing seed, produce, and pellets provide a healthy diet?. Journal of avian medicine and surgery26(3), 149-160.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.