Kedimin Doğum Yapacağını Nasıl Anlarım? 8 İşaret

12 Ekim 2021
Kedilerin duygularını gösterirken pek çok çekincesi vardır, ancak onları yorumlamayı öğrenmemiz gerekir. İşte kedilerde hamileliği işaret eden 10 işaret.

Yaşam mucizesi, türünden bağımsız olarak büyüleyici bir süreçtir. Bununla birlikte, kediler oldukça kaçıngan ve ketumdur, bu nedenle sahipleri, hamile evcil hayvanının ne zaman doğum yapmak üzere olduğunu tespit edemeyebilir. Bu süreçte ona yardımcı olabilmeniz için kedinizin doğum yapacağına dair 8 işareti listeliyoruz.

Kedigiller yılda 2 ila 4 azgınlık dönemi vardır ve her biri 15-22 gün sürer. Bir kedinin hamileliği 64 ila 67 gün veya yaklaşık 9 hafta sürer. Ek olarak, dişiler azgınken birçok kez üreyebileceğinden, bir yavru grubunun birden fazla erkekten gelebileceği belirtilmelidir. Lafı fazla uzatmadan size kedilerde doğum belirtilerini göstereceğiz.

1. Doğum yeri

Çoğu hayvan gibi kediler de doğum yapmak için doğru yeri bulmaya çalışır. Anne uygun bir yeri çabucak bulamazsa, huzursuz ve tedirgin olur. Bu konuda onlara yardımcı olmak için, sahibi evcil hayvanına aşağıdaki ögeleri sağlayabilir:

  1. Yandan girişli, üstü kapalı geniş bir kutu. Kediler için özel olarak üretilmiş olabilir veya sahibi tarafından yapılabilir.
  2. Bol battaniye.
  3. İnsan faaliyetlerinden uzak, sıcak ve ani sıcaklık değişimlerinin olmadığı bir alan.

Sahibi doğum yapmak için doğru yeri seçerse, kedi kısa sürede onu tanıyacak ve içinde çok daha fazla zaman geçirmeye başlayacaktır. Bu noktada, doğumun gerçekleşmesine sadece birkaç gün kalmış demektir.

kutusunda bir kedi.

2. Sıcaklık değişiklikleri

Yetişkin bir kedinin normal sıcaklığı 37.7 ile 39,1°C arasındadır. Bununla birlikte, bir kedinin doğum yapmak üzere olduğunun işaretlerinden biri, iç sıcaklığının 37.2°C’ye kadar düşmesi, yani bu sıcaklık aralığında bir azalmadır.

Bu parametreyi kedinin koltuk altı bölgesinde bir termometre ile ölçmek mümkündür, ancak onu çok fazla rahatsız etmemek daha iyi olabilir. Veterinerlik web sitesi Guildecrest Cat Hospital’ın bize söylediği gibi, daha kolay gözlemlenebilir ve anne için daha az müdahaleci olan başka işaretler de vardır.

3. Meme bezlerinin boyutunda bir artış

Kedilerde hamilelik belirtilerinden biri de meme bezlerinin yavaş yavaş büyümeye başlamasıdır. Bunlar 2 paralel sıra halinde düzenlenmiştir ve toplamda 8 tane vardır, bu nedenle gebeliğin sonunda oldukça fark edilir hale gelirler. Kedi doğumdan birkaç gün önce süt üretmeye başlar.

Bu işareti gözlemlerken çok dikkatli olmalısınız. Tüm meme bezlerinin eşit şekilde büyüdüğünden emin olun, aksi takdirde 1 veya 2 meme ucunun şişmesi meme tümörünü gösterebilir. Ne yazık ki, bu neoplazmalar kedilerde neredeyse her zaman kanserlidir.

Kısırlaştırma, kedinin yaşamı boyunca meme kanserine yakalanma olasılığını büyük ölçüde azaltır.

4. İştahsızlık

Kedinin kalori alımı, fetüsler içinde büyüdükçe artar ve gebeliğin sonuna kadar normalden %50’ye kadar daha fazla tüketir. Doğumdan 2-3 gün önce aniden çok daha az yerse, evcil hayvanınızın doğum yapmak üzere olduğunu fark edeceksiniz. Bu normaldir, çünkü yavrular karnına baskı yapar ve sonuç olarak iştahı azalır.

5. Davranış değişiklikleri

Kedinizin doğum yapmak üzere olduğunun işaretlerinden biri, hamileliğinin son haftasında belirgin davranış değişiklikleri göstermesidir. Kendini evin bir bölgesiyle sınırlayabilir (neredeyse her zaman doğum bölgesinde) veya aşırı derecede sevecen olabilir.

6. Vulvar bölgesini yalama

Doğum yapmak üzere olan bir kedi, vücudundaki fizyolojik değişiklikleri uyaran doğal akıntılar yayar çünkü vulvasını çok yalar. Bu davranış doğaldır ve endişelenecek bir şey yoktur, çünkü evcil hayvan enfeksiyonlardan kaçınmak için (ve yavru kedilerin dünyaya temiz bir şekilde ulaşması için) mümkün olduğunca kendini dezenfekte etmektedir.

7. Sinirlilik

Her memeli, vücudunda doğum kadar önemli bir şeyi hissedebilir. Doğum yapmak üzere olan bir kedi (özellikle ilk kez anne olacaksa) duygularını yönlendirmede sorun yaşayacaktır. Bu nedenle, huzursuz olması, sürekli odanın bir ucundan diğer ucuna yürümesi veya size bir şey söylemek istiyormuş gibi miyavlaması sık görülen bir durumdur.

Bu durumlarda yapılacak en iyi şey, kedinizle birlikte olmak ve davranışlarını cezalandırmamaktır. Onun size gelmesini bekleyin, bu sayede gereksiz stresten kaçınmış olacaktır, aksi takdirde onda düşmanlık veya saldırganlık yaratabilirsiniz.

8. Kasılmaların başlangıcı

İnsanlarda olduğu gibi, kedinin rahim kas sistemi, yavruların kanal boyunca ilerlemesini sağlamak için doğumun ilk aşamasında kasılmaya başlar. Ayrıca perinenin (anüs ile vulva arasındaki bölge) gevşemesi çıplak gözle görülebilir.

Karın bölgesini gözlemleyerek veya elinizi (çok nazikçe) karnına koyarak kedinizin kasılmalarını hissedebilirsiniz. Onları tespit edebilirseniz, doğumun başladığını söylemek güvenlidir.

yatan hamile kedi.

Yavaş ve zorlu bir süreç

Kedinizin doğum yapmak üzere olduğuna dair 8 işaret verdik, ancak asıl zorluk doğum başladığında başlar. Tüm süreç genellikle 2-5 saat arasında sürer, ancak bir kedinin doğum yapmayı bırakması, yavrularını emzirmesi ve sonraki 24-36 saat içinde tekrar doğum yapması yaygındır. Bu nedenle, izlemeyi gerektiği kadar uzatmak gerekir.

Bir şeylerin ters gittiğini fark ederseniz, evcil hayvanınızı veterinere götürmekle vakit kaybetmeyin. Erken önlem sadece yavruların hayatını kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda anneyi de tehlikeden kurtarır.

  • How To Tell If Your Cat Is In Labor, Guildecrest Cat Hospital. Recogido a 4 de octubre en https://guildcrestcathospital.ca/cat-labor/
  • How to Tell When a Cat Is Ready to Give Birth, Fuzzy. Recogido a 4 de octubre en https://yourfuzzy.com/blogs/cats-health-and-wellness/how-to-tell-when-a-cat-is-ready-to-give-birth
  • How Do You Know Your Cat Is Ready to Deliver Her Litter of Kittens?, Sylvan Corners Hospital. Recogido a 4 de octubre en https://www.sylvanpets.com/how-do-you-know-your-cat-is-ready-to-deliver-her-litter-of-kittens