Kedilerin 9 Nefes Alma Yolunu Biliyor musunuz?

Kediler son derece gizemlidir, öyle ki onlar hakkında hala bilmediğimiz çok şey vardır. Bildiğimiz bir şeyse, birden fazla nefes alma şekline sahip olmalarıdır.
Kedilerin 9 Nefes Alma Yolunu Biliyor musunuz?

Son Güncelleme: 12 Haziran, 2021

Kediler gizemli ve büyüleyicidir; aslında onlar hakkında fazla bir şey bilmiyoruz. Ve işte onlar hakkında bir başka garip şey daha var: Kedilerin 9 farklı nefes alma yolu var.

Kedilerin nefes almasının 9 yolu

Kedilerin nefes almasının 9 yolunun her biri diğerlerinden çok farklıdır. Bir kedi sahibiyseniz, bunlardan bazılarını bilmeniz faydalı olacaktır, çünkü kedinizin hasta olup olmadığını veya belirli bir ruh halinde olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilirler. Hadi bir bakalım.

Hızlı nefes alma

Bu, kesinlikle kedinizde bir şeyler olduğuna dair bir işaret olabilecek türden bir nefes alma şeklidir. Stres, ateş, ağrı, sıcak çarpması veya hatta duygusal bir şey olabilir.

Kedinizin birkaç gün bu şekilde nefes aldığını fark ederseniz, bir tür akciğer veya kalp hastalığı, diyabet, şok veya diğer önemli sağlık sorunlarından kaynaklanmadığından emin olmak için onu veterinere götürmeniz gerekir.

Yavaş nefes alma

pembe tasmalı yavru kedi

Yavaş nefes alma, zehirlenme veya ensefalitin bir sonucu olabilir. Ayrıca şokun sonraki aşamalarıyla da ilişkili olabilir. Burada önemli olan, ne yediğine çok dikkat etmek ve nefes alma düzenindeki değişiklikleri izlemektir. Sorunu zamanında tedavi etmek hayati önem taşır.

Nefes nefese

Kediniz biraz egzersiz yaptıktan hemen sonra bu şekilde nefes alması normaldir. Kediler vücut ısısını bu şekilde düşürür ve normal seviyelere geri döner. Yaptıkları şey, ağızlarındaki, dillerindeki ve ciğerlerindeki suyun buharlaşmasına yardımcı olmak, ciğerlerindeki sıcak havayı daha soğuk hava ile değiştirmektir.

Yüksek sesle nefes alma

Bu, kedinizin solunum sistemini etkileyen bir tür hastalık veya onun içinde bir tıkanıklık belirtisi olabilir. Bu durumda, neyin yanlış olduğunu anlamak ve ona doğru tedaviyi uygulamak için kedinizi veterinere götürmek en iyisidir.

Gıcırtılı solunum

Bu tür nefes alma, havanın geçmesi gereken yol çok dar olduğunda başlar. Kediniz daha önce böyle nefes almadığına göre ses telleri bir nedenle daralmış demektir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra bir şeyin boğazını tıkadığı anlamına da gelebilir.

Hırıltı

Hırıltı, nefes alırken, verirken veya her ikisinde de biraz tiz bir ses duyduğunuz nefes türüdür. Kedinizin soluk borusu veya bronş tüplerinin daraldığının bir işaretidir.

Bunun nedeni solucanlardan astıma, yutulan tüylere ve hatta kalp yetmezliğine kadar her şey olabilir. Her zaman söylediğimiz gibi en güvenlisi veterinere götürmek.

Yüzeysel

İster insan ister kedi olun, normalde oldukça derin nefes alırsınız. Yani, eğer kedinizin nefesi böyle değilse, o zaman bir kırık veya kırık gibi kaburgalarını genişletmesini engelleyen bir şey vardır.

Sorunun ne kadar ciddi olduğunu anlamanın bir yolu kedinizi incelemektir. Göğüste aşırı mukus olabilir, ancak bu durumda kedinizin nefes alması çok yüzeysel olmaz ve acı çekmez.

Miyavlama

kediyi dinleyen doktor

Bu tam olarak bir nefes alma şekli değildir, ancak kediniz belirgin bir sebep olmadan miyavlıyorsa, bu acı çektiğinin veya başka bir şeyin onu fiziksel olarak rahatsız ettiğinin bir işareti olabilir.

Bu olursa, veterinere götürmelisiniz çünkü aşırı miyavlama aslında larenjite yol açabilir.

Mırlama

Bu, kedilerin bariz bir özelliğidir ve biz bunu onların zevklerini ve mutluluklarını ifade etme biçimleri olarak düşünmeye meyilliyiz. Ancak, kediniz bu sesi çıkarıyorsa, bu aynı zamanda açlık, üzüntü ve hatta acıyı iletiyor olabilir.

Burada önemli olan nokta, kedinize dikkat etmektir. Ne tür bir nefes alıyorsa alsın, olağan dışı bir şey olmadığından ve normal bir durumda yaptığından emin olun. Olağan dışı bir şey fark ederseniz, veterinere götürmeyi ihmal etmeyin. İlginizi çekebilir ...

Mırlama Terapisi ve Üç Faydası
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Mırlama Terapisi ve Üç Faydası

Binlerce insanı etkileyen sorunların bir kısmını azalttığı için insan sinir sistemi, mırlama terapisi aldıklarında en çok fayda görenlerdendir.