En Uzun Yaşayan 9 Kedi Cinsi

Genel olarak konuşursak, tüm kedilerin ortalama ömrü 14 yıldır. Ancak kediye sunulan yaşam kalitesine göre bu tahmin artabilir veya azalabilir.
En Uzun Yaşayan 9 Kedi Cinsi
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler, sosyal, sevecen ve oldukça meraklı oldukları için evcil hayvan olarak en popüler hayvanlardan biridir. Evde iyi arkadaş olmalarına rağmen ölümsüz değiller ve hayatlarının bir sınırı var. Bu nedenle, sahiplerinin en uzun yaşayan kedi ırklarına ait kedileri sahiplenmek istemeleri oldukça normaldir.

Genel olarak, bir hayvanın ortalama ömrü, yaşam kalitesine, cinsine ve bakımına çok bağlıdır. Kedinin soyunun ulaşabileceği maksimum yaşı belirlemede çok önemli olduğu doğrudur, ancak dikkate alınan tek şey bu olmamalıdır. Okumaya devam edin ve var olan en uzun yaşayan kedi ırklarını keşfedin.

En uzun yaşayan kedi ırkları

Kedigillerin uzun ömürlülüğü genellikle soylarındaki genetik çeşitlilik ile bağlantılıdır. Bu nedenle, hem karma hem de melez kediler, saf ırklardan daha uzun bir ortalama ömre ulaşma eğilimindedir. Aşağıda, var olan en uzun ömürlü kedi ırklarından bazıları listelenmiştir.

1. Birman

Birman sadece en güzel ve arkadaş canlısı ırklardan biri değil, aynı zamanda çok uzun ömürlüdür. Yüzünde, kulaklarında ve pençelerinde koyu lekeler bulunan beyaz veya bej tüyü ile karakterizedir. Ortalama ömrü 14 ila 16 yıl arasındadır, ancak doğru bakımla bu tahmini bile aşabilir.

2. Birmanya

Birmanya cinsi, bir Wong Mau ve bir Siyam arasındaki bir melezin ürünüdür, bu nedenle ikincisinin belirli özelliklerini korur. Kökeninin genetik değişkenliği sayesinde bu kedinin ortalama ömrü 9 ile 15 yıl arasındadır. Ancak saf bir cins olduğu için polimiyopati gibi hastalıklardan muzdarip olabilir.

En uzun yaşayan kediler.


3. Siyam

Siyam kedisi, açık kahverengi veya krem rengi tüyleriyle uyumlu mavi gözleri ile dikkat çekiyor. Bu da yetmezmiş gibi, doğru koşullarda 20 yıla kadar yaşayabildiği için, aynı zamanda var olan en uzun yaşayan kedi ırklarından biridir.

Siyam kedisi.


4. İran kedisi

İran kedisi cinsi, en gösterişli ve en güzel tüylü kedilerden biri olarak listelenmiştir. Zarif tavrı sayesinde genellikle zenginlik ve aristokrasi ile ilişkilendirilir. Ayrıca, bu soyun ortalama ömrü 12 ila 17 yıl arasındadır.

iran kedisi


5. British Shorthair

British Shorthair cinsi  kedi, ilk bakışta bir oyuncak ayı gibi görünmesini sağlayan hacimli ve kısa bir palto ile karakterizedir. Birleşik Krallık’taki en yaygın kedi ırklarından biridir ve ayrıca uzun ömürlülüğü 9 ila 18 yıl arasında değişmektedir.

6. Ocikat

Ocicat kedi ırkı, diğer kedilerden farklı ve vahşi görünmesini sağlayan güzel benekli renk deseni sergileyen az sayıdaki kediden biridir. Bu soy, Habeş ırkı ile Siyam ırkı arasındaki bir melezlemenin ürünüdür. Bu sayede 15 ile 19 yıl arasında yüksek bir ortalama ömre sahiptir.

Benekli bir kedi.


7. Mısır Mau

Mısır Mau ırkına ait olan kediler, güzel benekli tüylerinin yanı sıra ince bir vücut ile karakterize edilir. Aslında, bu kedigillerin, Mısır kültürünün bile saygı duyduğu eski Mısır vahşi kedilerinden geldiğine inanılıyor. Üstüne üstlük, ortalama 15 yıllık bir ömre ulaşırlar ve var olan en uzun ömürlü kedi ırklarından biri olarak kabul edilirler.

Mısırlı Mau.


8. Savannah

Savannah, evcil bir kedi ile bir serval (Leptailurus serval ) arasındaki çaprazdan gelen yeni yaratılmış bir kedi ırkıdır. Bu sayede vahşi atasının fiziksel özelliklerini korur, ancak belirli sosyal davranışlarla. Başta da belirtildiği gibi, bu melezler genellikle diğer ırklardan daha uzun ömürlüdür. Savannah durumunda, 12 ila 20 yıl arasında yaşıyorlar.

Meraklı bir kedi.


9. Oryantal Shorthair

Oriental Shorthair kedisi , Sfenks kedisine çok benzeyen yüzünün tuhaf şekli sayesinde çok dikkat çekiyor. Ayrıca, tasmalı yürümeyi bile öğrenebilen akıllı bir kedi olarak kabul edilir. Bu nedenle, birçok sahip onları evcil hayvan olarak benimsemeyi tercih ediyor. Bu kedinin ortalama ömrü 12 ila 15 yıl arasındadır.

Oryantal Shorthair

Cins, kedinin ömrünün hesaplanmasında temel bir faktör olsa da, bakımının, beslenmesinin ve yetiştirilmesinin de bir etkisi olduğunu unutmayın. Bu faktörler dikkate alınmazsa, uzun ömürlü cins bir kedi sahiplenseniz bile maksimum yaşına ulaşması imkansız olacaktır. Evcil hayvanınızın hayatı tamamen size bağlı, bu yüzden ona iyi bakın ve onu sevgiye boğun! İlginizi çekebilir ...

Kedi Sevdiğimi Nasıl Anlarım?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedi Sevdiğimi Nasıl Anlarım?

Bir kedi aşığı olduğunuzu düşünüyorsanız, bunun nedeni onlara tapmanız ve yardım etmek için elinizden gelen her şeyi yapmanızdır.



  • O’Neill, D. G., Church, D. B., McGreevy, P. D., Thomson, P. C., & Brodbelt, D. C. (2015). Longevity and mortality of cats attending primary care veterinary practices in England. Journal of feline medicine and surgery, 17(2), 125-133.
  • O’Neill, D. G., Church, D. B., McGreevy, P. D., Thomson, P. C., & Brodbelt, D. C. (2014) Longevity and Mortality of Cats in England. VetCompass. Recuperado el 2 de julio de 2022, disponible en: https://www.rvc.ac.uk/Media/Default/VetCompass/Documents/VetCompass%20Longevity%20and%20Mortality%20of%20Cats%20in%20England.pdf
  • Comfort, A. (1956). Maximum ages reached by domestic cats. Journal of Mammalogy, 37(1), 118-119.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.