Balıklar Boğulabilir Mi?

Balıklar teknik açıdan suda boğulamazlar, ancak oksijen eksikliğinin onları öldürebileceği belirli koşullar vardır. Daha fazla bilgi edin.
Balıklar Boğulabilir Mi?

Son Güncelleme: 30 Nisan, 2022

Doğa, dünya üzerinde mevcut olan hemen hemen tüm çevresel koşullara uyum sağlamıştır, bu nedenle en uzak yerlerde bile (kaplıcalar veya yüksek radyasyon oranı olan alanlar gibi) canlıların varlığı söz konusudur. Fizyolojik özellikleri nedeniyle en çok dikkat çeken hayvanlardan bazıları, bizimkinden çok farklı hareket ve nefes alma biçimlerine sahip oldukları için balıklardır. Bugün sizin için merak edilen bir soruyu cevaplayacağız: Balıklar boğulabilir mi? Okuyun ve öğrenin!

Balıkların boğulup boğulamayacağını hiç merak ettiniz mi? İnanılmaz görünse de su altında oksijen eksikliğinden ölmek mümkün.

Balıklar nasıl nefes alır?

Balık terimi, parmaksı uzuvları olmayan suda yaşayan, kraniyal, solungaçlı omurgalıları tanımlamak için kullanılır. Bu kavram, köpek balıkları, abanozlar, manta vatozları ve kemikli bir iskelete sahip olmayan diğer canlıları, ayrıca pulları ve yüzgeçleri olan tipik balıkları (teleost) içerir.

Balıklar solungaç adı verilen özel yapılar sayesinde su altında nefes alır. Bunlar farinksin her iki tarafında bulunur ve su ortamıyla temas halinde yüzey alanını artıran bir dizi yüksek segmentli filamentten oluşur. Birçok türün kapak görevi gören ve solungaç aparatını (operkulum) koruyan bir parçası vardır.

Tipik balıklar bir dizi hareketle suyu ağzına iter, suyu solungaçlarına taşır, sıvıda çözünen oksijeni yakalar ve solungaç filamentlerinin kan kılcal damarlarına entegre eder. Böylece oksijen kana karışır ve karbondioksit çevreleyen su kütlesine atılır. Su, operculum tarafından serbest bırakılan boşluktan çıkar.

Suda çözünen oksijen miktarı atmosferde bulunan miktardan çok daha az olduğundan, solunum balıklar için karasal omurgalılara göre çok daha fazla çaba gerektirir. Bununla birlikte, doğal seçilimin uyarlanabilir mekanizmaları sayesinde, süreç içinde ölmeden bu ortamı kolonize edebilirler.

denizin dibinde kafası kalkık duran bir balık

İstisnalar

Çoğu balık az önce tarif ettiğimiz şekilde nefes alsa da, bazıları bu mekanizmayı kısmen atlar. Örneğin, Anabantoidei alt takımının bettaları ve diğer örnekleri, labirent olarak bilinen çok özel bir yapıya sahiptir. Bu, operkulumun altında bulunan oldukça vaskülarize bir solunum organıdır.

Bu özel konglomera sayesinde labirent balıkları, suyun yüzeyinde nefes alarak atmosferden doğrudan oksijen alabilmekte, bu da onların durgun suda çok kötü koşullarda yaşamasını sağlamaktadır. Aynı durum Dipnoi takımından akciğerli balıklar için de geçerlidir.

Bununla birlikte, sudan çıkmış bir betta balığı, nem eksikliğinden ve aşırı oksijen doygunluğundan ölmeye devam edecektir.

Balıklar boğulabilir mi?

Boğulma kavramı, boğularak ölmeyi ifade eder. Bunun olması için hipoksi, yani hayvanın kanında, hücrelerinde ve dokularında oksijen eksikliği olması gerekir. Bu gaz olmadan metabolik işlemler gerçekleştirilemez ve kısa sürede çoklu organ yetmezliği meydana gelir.

Bu terimi referans alırsak, cevap evet, balıklar su altında boğulabilir. Akciğerlerine giren sıvı nedeniyle tetrapodlar gibi ölmezler, daha çok kendi ortamlarında oksijen yokluğundan ölürler. Bu bilmeceyi anlamak için anahtar terim çözünmüş oksijendir.

Çözünmüş oksijen, suda çözünmüş artık O₂ miktarıdır. Su ortamındaki serbest oksijen konsantrasyonu, omurgasızlar, algler, balıklar ve mikroorganizmaların hayatta kalması için gereklidir. Profesyonel web sitelerinin belirttiği gibi, suda bol yaşamı desteklemek için minimum çözünmüş oksijen litre başına 4-5 miligramdır.

Bir balık ne zaman boğulur?

Sudaki çözünmüş oksijen konsantrasyonu, ortamın hayvanı ne zaman boğabileceğini belirler. Örneğin, çipura levrek (Micropterus salmoides ), 24 saat boyunca litre başına minimum 5.5 miligram DO’ya kadar dayanabilirken, yayın balığı (Ameiurus melas), litre başına 3,3 miligram DO ile sert suya karşı daha yüksek toleransa sahiptir.

Suda yeterince çözünmüş oksijen olmadığında, balığın solungaçları dokularını beslemek için bu gerekli gazı yeterince çıkaramaz ve çoklu organ yetmezliği oluşur. Başka bir deyişle, hayvan boğulur. Bu, örneğin su sıcaklıkları çok yükseldiğinde, solungaçların kendisinde hasar meydana geldiğinde veya kimyasal bileşikler döküldüğünde de meydana gelebilir.

Balığın boğulduğunu gösteren işaretler

Bettalar, akciğer balıkları ve birkaç izole istisna dışında, her balık ölmeden önce hipoksik veya anoksik (az veya oksijensiz) su ortamına yerleştirildiğinde bir takım belirtiler gösterecektir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  1. Balıklar yüzeyde soluk soluğa kalıyor: Gaz değişimi burada gerçekleştiğinden, yüzey suyunda oksijen seviyeleri daha yüksektir. Boğulan bir balık her zaman nefesini tutacaktır.
  2. Uyuşukluk davranışı: Kas ve sinir dokuları yeterince oksijen almaz, bu nedenle hayvanın hareket etme veya etkili bir şekilde koordine etme gücü yoktur.
  3. Düzensiz yüzme: Yukarıdakiyle aynı neden.

Bu klinik belirtiler dizisi, aşırı kalabalık tanklarda nispeten yaygındır. Bir su kütlesinde çok fazla balık varsa, çözünmüş oksijen tehlikeli seviyelere düşebilir ve hatta balıkları öldürebilir. Her akvaryum uzmanı, aşırı kalabalık nedeniyle balıkların suda boğulabileceğini söyleyecektir.

bir camın içindeki balığın alttan çekimi

Balıklar tutsak veya doğal ortamda birçok nedenden dolayı ölebilir ve boğulma bunlardan biridir. Solunum yollarına giren sudan ölmeseler de, su ortamındaki oksijen konsantrasyonu çok düşük olduğunda ölümcül hipoksi meydana gelir. İlginizi çekebilir ...

Akvaryumda Ortalama Balık Ömrü Ne Kadar?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Akvaryumda Ortalama Balık Ömrü Ne Kadar?

Evinize akvaryum alacaksanız ve akvaryumda ortalama balık ömrü ne kadar diye merak ediyorsanız, balık türleri hakkında biraz bilgi edinmelisiniz.