Evcil Hayvan Hediye Etmek İçin 4 İpucu

Bir hayvanı başka birine hediye olarak verirseniz, hayvanın iyi bakılacağından emin olmalısınız.
Evcil Hayvan Hediye Etmek İçin 4 İpucu

Son Güncelleme: 07 Ağustos, 2019

Bir evcil hayvanı hediye olarak vermek konusu oldukça tartışmalıdır çünkü bir canlı varlığa doğum günü ya da yılbaşı hediyesi olarak bir kurdele takılmaması gerektiği düşünülüyor. Bununla birlikte, birçok insan hala çocuklarına veya akrabalarına bir oyuncak ya da kıyafet yerine bir köpek veya kedi hediye etmeyi tercih etmektedir. Evcil hayvan hediye etmek ile ilgili bazı ipuçlarına bakmak için bu makaleyi okuyun.

Hediye olarak bir evcil hayvan mı?

Bir hayvanı çocuğunuza – veya başka bir kişiye – hediye olarak vermeden önce, bazı önemli hususları göz önünde bulundurmalısınız:

1. Bir evcil hayvan belirli bir süre yaşar

Bir oyuncak veya bir ceketin aksine, hayvan birkaç yıl yanlarında olacak. Hediye olarak vermeyi planlıyorsanız, geleceği düşünmeyi unutmayın.

2. Bir evcil hayvan oyuncak değildir

Bu nedenle, küçük çocuklara yılbaşı veya doğum günü hediyesi olarak evcil hayvan verilmesi önerilmez. Kafasının karışması ve onu oyuncak olarak görmesi kolaydır.

3. Bir evcil hayvanın ihtiyaçları vardır

Tüm evcil hayvanların yiyecek, sevgi, barınak, sağlık, rahatlık ve bakıma ihtiyacı vardır. Köpekler, kediler veya diğer evcil hayvanların her zaman sizin dikkatinize ihtiyacı vardır, bu nedenle onların sorumluluğunu alabilmek önemlidir.

4. Bir evcil hayvan paraya mal olur

Bu, sadece bir safkan köpek için ödeme yapmanın paraya mal olduğu anlamına gelmez, aynı zamanda evcil hayvan sahibi olmakla ilgili masrafları da gösterir. Örneğin, yemek, aşı, oyuncak, yatak, tasma, veteriner, vb. masraflar gibi.

5. Bir evcil hayvan terk edilemez

Bu çok önemlidir ve eğer bir evcil hayvan hediye etmek istiyorsanız herkes bunu düşünmelidir. Diğer hediyeler gibi sokağa atılabilecek ya da terk edilebilecek bir şey değildir. Eğer hayvana verdiğiniz kişi onunla ilgilenemezse, daha iyi bir ev bulmaktan siz sorumlusunuz.

terk edilmiş yavru köpek

Bir evcil hayvan hediye etmek için ipuçları

Golden Retriever veya Dalmaçyalı gibi bir evcil hayvanın sorumluluk gerektirdiğini bildiğinize göre, bunları hediye etmek için bazı özel soruları veya ipuçlarını göz önünde bulundurmanın zamanı geldi:

1. Diğer kişinin niyetini doğrulayın

Belki de oğlunuza veya büyükbabanıza bir evcil hayvan vermeyi düşündünüz, çünkü “onların bir köpeği olması iyi olurdu”. Ancak, gerçekten bir evcil hayvan isteyip istemediklerini ya da bir hayvana bakmaya hazır olup olmadıklarını bilmiyorsunuz. Sürpriz güzeldir, ama diğer kişinin bu tür bir hediye ile ilgilendiğinden emin olmak daha iyi.

2. Hayvanın sağlıklı olduğundan emin olun

Bir köpek satın alsanız da, ya da bir barınaktan sahiplenseniz de, hayvanın sağlıklı olduğundan emin olmalısınız. Bu, yaşlı veya hasta köpeklerin geçerli bir seçenek olmadığı anlamına gelmez, ancak durum buysa, ilgilenebilecek durumda olup olmadıklarını bilmek için alacak kişiyle kesinlikle konuşmalısınız.

3. İhtiyacı olan her şeyi sağlayın

Daha önce de belirtildiği gibi, bir evcil hayvana bakmak pahalıdır. Bu nedenle, bir evcil hayvan hediye ederken, alıcıya gelecekte ihtiyaç duyabilecekleri birkaç şey de sağlamanız gerekir: yiyecek, barınak, oyuncaklar, aksesuarlar vb. Ayrıca, evcil hayvanı veterinere götürmeleri ve aşılar veya ilk tıbbi tedavileri ödemeleri konusunda onlara yardımcı olun.

veterinere giden kedi

4. Onlara hayvanın bakımı hakkında bilgi verin

Sağlıklı ve güçlü bir evcil hayvan yetiştirmek için uzman olmaya gerek yoktur. Bununla birlikte, bazı insanlar neye ihtiyaçları olduğunu bilmezler, çünkü evcil hayvanlar hakkında hiçbir deneyimleri veya bilgileri yoktur.

Bir köpek veya kediyi hediye olarak verirken, alıcıya, esas olarak yaşayan bir varlığa bakma sorumluluğuna ve bağlılığına ilişkin bazı ipuçları vermeniz iyi olur.

Hatta hayvana tuvalet eğitimi vermeyi, yaptığı dağınıklıklarını temizlemeyi ya da onu parka yürüyüşe çıkarmayı bile önerebilirsiniz.

Bir evcil hayvanı hediye olarak verme kararını vermeden önce, durumu ve her şeyden önce hediyeyi alacak olan kişiyi iyi analiz edin.

Çocuğunuz umutsuzca sizden bir köpek istediğinde ya da onların gelişimi için iyi olduğunu okuduğunuz için, onlara evcil hayvan vermeniz gerekmez. Evdeki herkesin, hayvana bakarken sorumluluğu paylaşması gerekecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ortega-pacheco, A. (2001). La sobrepoblación canina: un problema con repercusiones potenciales para la salud humana. Medicina Veterinaria.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.