Logo image
Logo image

En Çok Uyuyan 10 Hayvan

3 dakika
Zürafa gibi bazı hayvanlar çok az uyur, ancak diğerleri günde 22 saate kadar uyuyabilir.
En Çok Uyuyan 10 Hayvan
Son Güncelleme: 16 Nisan, 2022

Zihni rahatlatmak, metabolizmayı yavaşlatmak veya beslenme ihtiyaçlarını azaltmak olsun, uyku her tür için her zaman gereklidir. En çok uyuyan hayvanlar neredeyse bütün günü bunu yaparak geçirirken, diğerleri sadece birkaç saat uyur.

Aynı tür içindeki farklı hayvanlar farklı sürelerde uyurlar ve bu aynı zamanda vahşi veya esaret altında olmalarına da bağlıdır. En çok uyuyan 10 hayvanla tanışın. Listemizde hangi hayvanların olduğunu tahmin edebilir misiniz?

1. En çok uyuyan hayvanlar: Koalalar listenin başında!

Some figure
Koala en çok uyuyan hayvandır.

Bu ağaçta yaşayan otçul keseli hayvan, Avustralya’ya özgüdür ve Phascolarctidae ailesinin mevcut tek temsilcisidir. Uzmanlara göre neredeyse bütün gün uyuyorlar – günde 22 saate kadar.

WWF, bu otoburların okaliptüs yapraklarıyla kafalarının iyi olduğuna dair söylentilerin bunun doğru olmadığını söylüyor. Yapraklardaki düşük besin maddeleri nedeniyle koalaların çoğu hayvandan daha fazla uyuması gerekir, çünkü bu şekilde enerji tasarrufu yapabilirler.

Uzmanlar, bu hayvanın yemek yeme ve tımar etme gibi diğer faaliyetlere sadece 120 dakika ayırdığını belirtiyor. Ayrıca oldukça kolay bir şekilde uyur ve eğer onu sever ve birini uyandırırsanız oldukça sinirlenebilirler!

2. Tembelhayvan

Yapraklı veya fitofag tembel, Orta ve Güney Amerika’nın nemli ormanlarında yaşayan bir memelidir. Mevcut türler iki cinse ayrılır: üç parmaklı tembel hayvanlar ( Bradypus, Bradypodidae ) ve iki parmaklı tembel hayvanlar ( Choloepus , Megalonychidae ).

Bu memeli günde yaklaşık 20 saat bir ağaçta uyur. Hareketleri çok sınırlı miktarda enerji nedeniyle çok yavaştır, çünkü gereksinimlerini yapmak için ağaçtan aşağı inmek, dışkılarını gömmek veya uyumaya devam etmek için başka bir ağaç aramak gibi gerçekten aktif bir şey yapmak zorunda olduklarında kullanırlar!

3. Gelincikler

Bu küçük evcil mustelidin 7 ila 10 yıllık bir yaşam beklentisi vardır. Erken yaşlardan itibaren insanlar tarafından iyi idare edilirse, yaban gelinciği sosyalleşebilir ve insanları bir arkadaş olarak görmeyi öğrenebilir. Gelincik günde yaklaşık 20 saat uyur ve en çok akşamları aktiftir, bu nedenle dinlenmek için güvenli bir yere ihtiyacı vardır.

4. Küçük kahverengi yarasa

Küçük kahverengi yarasa, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki en yaygın yarasadır. Ortalama uyku süreleri 19 saattir. Başka bir deyişle, günün %79’unda uyurlar.

Ontario Yaban Hayatı Vakfı’na göre, uzun uyku süreleri enerji tasarrufu yapmanın bir yoludur. Dinlenmeleri binalarda, mağaralarda, ağaçlarda, kayalarda ve odun yığınlarında olabilir, etrafı kendi türünden birkaç veya yüzlerce kişiyle çevrili olabilir.

5. Opossumlar (Amerika Keseli Sıçanı)

Dev bir kemirgen veya kır faresi gibi görünse de, opossum bu hayvanlardan biri değildir. Didelphimorflara ait keseli bir memelidir.

Profesyonellere göre gece beş saatlik aktif bir zaman diliminde yapması gereken günlük yemeğini aramak için kalkmadan önce günde 18-19 saat kadar dinlendiği için en çok uyuyan hayvanlar listemizde yer alıyor.

Some figure

6. Armadillolar

Sleep.org’a göre en çok uyuyan hayvanlardan bir diğeri de ünlü armadillo. Bu hayvanın günde ortalama 16 saatini yeraltında muhtemelen uyuyarak geçiren 21 türü vardır. Bir çalışma, dokuz bantlı armadillo’nun ( Dasypus novemcinctus ) günün ortalama %77’sini veya yaklaşık 18.5 saat uyuduğunu buldu.

7. Kaplanlar

IUCN Kırmızı Listesi’nde nesli tükenmekte olan olarak sınıflandırılan kaplanın dünya nüfusu, 2015 rakamlarına göre 3062 ile 3948 birey arasındadır. Hindistan şu anda en büyük sayıya ev sahipliği yapıyor ve nüfus azalmasının ana nedenleri habitat tahribi ve kaçak avlanma.

Bu kedi avlandıktan ve yemek yedikten sonra daima uyur ve diğer yırtıcıların yemeğini almasını önlemek için genellikle avının yanında durur.

8. Kediler

En çok uyuyan hayvanlardan bir diğeri de evcil kedidir. Ortalama olarak, kediler günde 13 ila 16 saat arasında uyuyabilir, ancak her zaman derin uykuya dalmazla ve uykularını gün boyunca birkaç kestirmeye yayarlar.

9. Sincaplar

Enerjik davranışına ve oyuncu görünümüne rağmen, sincap zamanının çoğunu uyuyarak geçirir. Günlerinin yaklaşık %60’ı uykuyla geçer, bu da ortalama 15 saate eşittir. Ancak bu cinse ve türe göre farklılık gösterir.

10. Hamster

Hamsterler çok popüler evcil hayvanlardır ve genellikle günde 12 ila 14 saat uyurlar, ancak insanlardan farklı olarak çok fazlı uyku ve uyanma düzenleri vardır. Bu, birkaç kez uyuduğu anlamına gelir, bu nedenle bu 12-14 saat, gün boyunca daha küçük bölümlere ayrılır.

Artık en çok uyuyan hayvanlardan birkaçını bildiğinize göre, enerjilerini korumak için kışı uykuda geçiren bazı sıcakkanlı hayvan türlerinde meydana gelen kış uykusunu kesinlikle bilmek isteyeceksiniz.

Terazinin diğer ucunda hangi hayvanların olduğunu öğrenmek ister misiniz? Daha az uyuyan bazı hayvanlar hakkında sizin için özel olarak seçtiğimiz yazımızda öğrenin:


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Heraldo. (2018, 30 diciembre). ¿Sabes cuál es el animal más dormilón? heraldo.es. https://www.heraldo.es/noticias/sociedad/2018/11/30/sabes-cual-animal-mas-dormilon-1276511-310.html?autoref=true
  • Hypertension SEOUL. (2021, 8 enero). Animales que más duermen del planeta. https://www.ish2016.org/animales-que-mas-duermen-del-planeta/
  • Lahoz, B. (2018, 5 septiembre). Animales dormilones. Escuela de veterinaria. https://www.escuelaveterinariamasterd.es/blog/animales-dormilones
  • RSPCA. (s. f.). Ferrets – our pets. Recuperado 5 de octubre de 2021, de https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/pets/ferrets
  • Sleep.org. (2021, 4 marzo). Animals that Sleep the Most. https://www.sleep.org/animals-that-sleep-the-most/
  • The Spruce Pets. (2021, 17 agosto). How Long Do Hamsters Sleep and What if They are Sleeping Longer?https://www.thesprucepets.com/how-long-do-hamsters-sleep-5195039
  • UW Faculty Web Server. (s. f.). Neuroscience for Kids – Animal Sleep. Recuperado 5 de octubre de 2021, de http://faculty.washington.edu/chudler/chasleep.html
  • WWF-Australia. (s. f.). 10 koala-ty facts about koalas. Recuperado 5 de octubre de 2021, de https://www.wwf.org.au/news/blogs/10-interesting-facts-about-koalas#gs.cfdgmx

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.