Diğer Bir Evcil Hayvanın Kaybı Köpekleri Etkiler Mi?

Köpekler alışkanlıkları olan hayvanlardır. Bu nedenle ölüm gibi, herhangi bir köklü ve ani değişiklik onları çok fazla etkileyebilir. Bazı köpekler bu konuda diğerlerinden daha hassas olabilirler; ancak ne olursa olsun, depresyon hastalığının semptomlarını nasıl tespit edebileceğinizi bilmeniz gerekiyor.
Diğer Bir Evcil Hayvanın Kaybı Köpekleri Etkiler Mi?

Son Güncelleme: 06 Kasım, 2018

Köpeklerin duygularının olup olmadığı konusu, hayvanseverler ve hayvansever olmayan insanlar arasında her zaman bir tartışma konusu olmuştur. Bu nedenle pek çok insan köpeklerin bir aile üyesi ya da bir diğer evcil hayvanın ölümünden etkilenip etkilenmeyeceğini merak etmişlerdir.

Ölüm Köpekleri Etkiler Mi?

Bu konuda bir öyle bir böyle düşünmeniz pek mümkün değildir.  Sahibini yıllarca bekleyen köpekler de gördük, bir evcil hayvan öldüğünde depresyona giren köpekler de gördük.

Köpeklerin bu şekilde davranmasının sebebi ise bu hayvanların düzenli, alışkanlıklarından vazgeçmeyi sevmeyen hayvanlar olmalarıdır. Köpekler bir toplulukta yaşamaya ihtiyaç duyarlar ve hayatlarında gerçekleşen değişikliklere genellikle çok kolay alışamazlar. Beklenmedik bir değişim, köpeklerin özgüvenlerini ve yaşam kalitelerini düşürebilir.

Bu demek değildir ki, bütün köpekler ölüm olgusu karşısında aynı davranırlar. Ancak genel olarak konuşacak olursak, köpekler ölümden çok etkilenirler. Aşağıdakiler dikkat etmeniz gereken bazı semptomlardır; özellikle de eğer köpeğiniz bir diğer evcil hayvanın ölümünden etkilendiyse:

  • İştah kaybı
  • Dışarı çıkmak istememek
  • Oyun oynamak istememek
  • Bütün gün uyumak
  • Onu çağırdığınızda sizi görmezden gelmesi
  • Oyuncaklarının onu heyecanlandırmaması, artık ilgisini çekmemesi
  • Evin çevresinde sürekli olarak “bir şey” araması
  • Hiçbir sebep yokken ağlaması
pencere kenarında üzgün köpek

Eğer köpeğinizde bu semptomlardan herhangi biri görülüyorsa, hiç şüphe yok ki bir diğer evcil hayvanın ya da bir aile bireyinin ölümü, köpeğinizi sizin düşündüğünüzden çok daha fazla etkilemiştir. Bu belirtiler depresyon hastalığının başlamasına yol açabilir; bu nedenle, işler daha da kötüye gitmeden bu konuda bir şeyler yapmanız gerekir.  

Bir Ölümün Yasını Tutan Bir Köpeğe Nasıl Yardım Ederiz?

Köpeğinizi bir veteriner hekime götürmeden önce, köpeğinizin acısını hafifletmek için evde sizin de yapabileceğiniz birkaç bir şey vardır.

Ölen Kişi Ya da Hayvanın Bedenini Köpeğinize Gösterin

Çalışmalar gösteriyor ki, köpeğin başka bir evcil hayvanın ölü bedenini görmesi böyle bir durumun üstesinden gelmesi için yardımcı oluyor. Hachiko‘yu hatırlıyor musunuz? Hachiko, sahibini yıllarca beklemişti; çünkü ona ne olduğunu bilmiyordu. Ve sahibinin bir gün eve geri döneceğini umut ediyordu. Ölü bedenin hayvana gösterilmesi, bunun üstesinden gelmesine yardımcı olacaktır.

Ona Zaman Tanıyın

Siz ve köpeğiniz, her ikiniz de hayattaki zorluklara karşı farklı şekillerde tepkiler gösterirsiniz. Her ne kadar onu üzgün görmeye dayanamıyorsanız da, onunla sürekli oynayarak ya da ona aşırı ilgi göstererek köpeğinizi bunaltmayın. Yaşanan her şeyi sindirmesine izin verin. Köpeğiniz eski günlerine dönmeye hazır olduğunda size bir şekilde bunu belli edecektir.

Mamasını Yakınlarda Tutun

Köpeğinizin mamasını yedikten sonra ortadan kaldırmanız her zaman tavsiye edilen bir şey olmuştur. Ancak bu durum istisnai bir durumdur. Köpeğinizin mama kabını köpeğinize yakında bir yerde bırakın. İlk başlarda muhtemelen hiç iştahi olmayacaktır; ancak er ya da geç kendisini daha iyi hissedip yemek yemek isteyebilir. Mama kabı da yakında duruyor ise işler daha kolay bir şekilde çözülüyor olacaktır.

mama kabı ve köpek

Köpeğinizin Alışkanlıklarına Uymaya Devam Edin

Yürüyüşe çıkmak, oyun oynamak ve egzersiz yapmak gibi her zamanki günlük alışkanlıklarını yapmaya devam etmek köpeğinizin normal hayatına devam etmesine ve olanları unutmasına yardımcı olacaktır. Yani köpeğiniz dışarı çıkmak istemese bile, öyle ya da böyle çıkmak zorunda kalacaktır. Eğer gerekiyorsa, onu kucağınızda bile taşıyabilirsiniz. Yavaş yavaş da olsa onu evden çıkarmak gittikçe kolaylaşacaktır.

Başka Bir Evcil Hayvan Alırken Dikkatli Olun

Diğer evcil hayvanınız dünyaya gözlerini yumduktan sonra belki de hem kendiniz hem de köpeğiniz için yeni bir evcil hayvan sahiplenmek isteyeceksiniz. Ancak bu konuda lütfen dikkatli olun. Öncelikle her ikinizin de yeni bir evcil hayvana hazır olmanız gerek. Eğer köpeğinizin ölen diğer hayvanla arasında çok sıkı bir bağ varsa ve bu hayvan öldükten sonra üzerinden henüz yeterince zaman geçmemişse; köpeğinizin kendini tehdit altında hissetmesi ya da yeni evcil hayvanın bir öncekinin yerine geçeceğini düşünmesi çok muhtemel bir durumdur. 

Eğer köpeğinizin ruh hali size verdiğimiz bu ipuçları ile iyiye gitmiyorsa, köpeğiniz ölüm olgusundan çok fazla etkilenen köpeklerden biri olabilir. Eğer durum böyleyse, tıbbi ve psikolojik yardım aramak daha iyi bir tercih olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.