Çocuğum Hediye Olarak Köpek İsterse Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Hediye Olarak Köpek İsterse Ne Yapmalıyım?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çocukların belli bir yaştan sonra doğa ve hayvanlarla ilgilenmeye başlaması çok normaldir. Böyle bir döneme girmelerinin ardından, mesela yılbaşında hediye olarak köpek veya kedi isteyebilirler. Peki, böyle bir istek karşısında siz ne yapmalısınız?

Bunları Unutmayın

Çocuğunuzu mutlu etmek ve isteklerini yerine getirmek istemeniz son derece doğal ancak geçici bir heves uğruna bir canlının yaşamını etkilememelisiniz.

Bu şekillerde alınan birçok hayvanın sokağa terk edildiği bilinen bir gerçek. Bir süre sonra insanlar ya heveslerini kaybediyor ya da bir hayvanla ilgilenecek kadar zamanları olmadığını fark ediyorlar.

Hayvanlar da aynı bizler gibi hisleri olan canlılardır. Türlerine göre değişebilen özel bir bakıma ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. Her şeyden önemlisi, tüm hayvanlar mutlu ve sağlıklı bir yaşamı hak eder. Hayvanınıza iyi bakmanız sizin kararınıza bağlı olan bir şey değildir; bu bir sorumluluk ve zorunluluktur.

Köpeklerin Oyuncak Olmadığını Açıklayın

Yukarıdaki nedenlerden ötürü, çocuğunuzla hayvan sahibi olmayı tüm yönleriyle açıklayan bir konuşma yapmalısınız. Hayvanların ne kadar ilgiye ve zamana ihtiyaçları olduğundan ve ortalama yaşam sürelerinden haberdar olmalılar. Bu şekilde çocuğunuz, hayvanların herhangi bir oyuncak ya da hobi gibi bir kenara atılamayacağını anlayabilir.

sokakta beagle gezdiren çocuk

Tüm bunların ardından hayvan almayı hala düşünüyorsanız, yaşam tarzınızı da bir gözden geçirmelisiniz. Bir yetişkin olarak eve gelen hayvanın asıl sorumluluğunu siz alacaksınız.

Çocuğunuz hayvanın bakımıyla ilgilenmeye söz verebilir ama her şeyi tek başlarına yapamazlar. Bu nedenle sizin de zaman ve bütçenizin bir kısmını ailenin yeni üyesine adamanız gerekecek.

Hediye Olarak Köpek veya Başka Hayvanlar

Her hayvanın uygun olduğu ev, yaşam tarzı ve iklim farklıdır. Size uygun hayvanı seçebilmek için aşağıdaki noktalar üstüne düşünmenizi öneriyoruz:

  • Ailedeki her bireyin özellikle de çocuğunuzun karakteri
  • Evdeki herkesin sahiplenilen hayvan için ayırabileceği zaman
  • Evinizin büyüklüğü
  • Sizin hayvandan beklentileriniz (Sevecen mi, bağımsız mı? Hareketli mi, sakin mi?)
  • Ailenin sağlığı (Alerjisi, solunum veya cilt problemleri olan var mı?)
  • Yaşadığınız yerin iklimi ve sahiplenmek istediğiniz hayvanın uyum sağlama ihtimali

Kediler ve Köpekler Arasındaki Farklar

Genelde köpekler sahiplerine daha çok ihtiyaç duyarlar. Egzersiz yaptırmanız, oynatmanız, eğitmeniz ve sosyalleştirmeniz gerektiği için diğer hayvanlara göre daha fazla zaman ayırmanız gerekecektir.

Kediler, doğaları gereği daha bağımsızdır ve küçük yerlerde yaşamaya daha kolay uyum sağlarlar. Ancak fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı kalabilmeleri için ilgi ve harekete gerek duyarlar. Mama, temizlik ve sosyalleşme konularında da çok çaba harcamanız gerekebilir.

Bir göz atın: Size Uygun Kediyi Bulmak

Çocuğunuz için doğru hayvan; kedi ya da köpek olmayabilir. Eviniz çok geniş değilse ya da çok meşgulseniz daha az günlük bakıma ihtiyaç duyacak kaplumbağa ya da hamster gibi hayvanları düşünebilirsiniz.

Satın Almayın Sahiplenin

Hayvanların parayla alınıp satılacak bir meta muamelesi görmesi hem sağlıkları hem de gelişimleri için kötü sonuçlara yol açıyor. Bu uğurda sayısız hayvan, fiziksel ve duygusal olarak zarar görüyor. Çeşitli işlerde ya da köpek dövüşlerinde kullanılmak üzere yeni ırklar üretiliyor.

İnsanların zevkleri için ürettiği köpek türleri arasında Cocker Spaniel, Rottweiler, Dogo Argentino, Doberman, Pitbull ve daha birçok köpek var.

Satın almak yerine sahiplenirseniz, hayvan alım satımı sırasında yaşanan sayısız istismara katkıda bulunmamış olursunuz. Ayrıca sokağa terk edilmiş ya da istismara uğramış bir hayvana da ikinci bir şans vermiş olursunuz.

Sahiplenerek, belki de bir hayvana ilk defa bir ailenin sevgi ve ilgisini yaşama fırsatı sunmuş olacaksınız. Böylece tam da olması gerektiği gibi koşulsuz sevgi içeren bir ilişki başlatmış olacaksınız ve çocuğunuz da hayvan hayatına saygı duyması gerektiğini öğrenecek.  

Yani bu yılbaşında hediye olarak köpek ya da başka bir hayvan almaya karar verirseniz, pet shop’tan almak yerine sahiplenin. Sahiplenilen hayvanların da diğerleri kadar öğrenme ve sevme kapasitesi vardır. Size minnettar olacak bu hayvanlar, çocuğunuza da çok şey öğreteceklerdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.