Bir Köpek Sahiplenmek İçin 5 Neden

Benim Hayvanlarım'da, biz her zaman evcil hayvan sahiplenmeyi destekliyoruz. Bugünün makalesinde, bir hayvanı hayatınıza dahil etmenin ve hayvanı mutlu etmek için tüm çabayı göstermenin verebileceğiniz en iyi kararlardan biri olmasının nedenlerini açıklayacağız.
Bir Köpek Sahiplenmek İçin 5 Neden

Son Güncelleme: 01 Nisan, 2020

Devamlı evcil hayvan sahiplenmek için başvuran birçok insan vardır. Beğeninize göre eğitilecek bir köpek yavrusu bulmak kolay değil, çünkü normalde barınaklarda ve köpek kulübelerinde yetişkin köpekler vardır.

Ancak, bir köpeği sahiplenen kimse pişman olmayacaktır. Kişinin köpeğin iyi eğitilmemesinden veya huysuz olmasından korkmasına rağmen, kişi yine de bir köpeği veya yaşlı bir köpeği sahiplenmenin eşsiz bir deneyim olduğunu fark edecektir. Peki ya neden?

Bir köpeği sahiplenmek neden iyi bir fikirdir?

barınaktan köpek sahiplenmek

En fazla yardıma muhtaç hayvanlara yardım edin

Köpek barınaklarında terk edilmiş hayvanların gerçekliğinin farkına varırsanız, üzülmeniz çok olasıdır. Dünyada, gittikçe daha fazla terk edilmiş hayvan var çünkü – ne yazık ki – onlarla ilgilenemeyen daha fazla insan var.

Bu zavallı çaresiz hayvanların yalnız olduklarında nasıl hissedebileceklerini düşünün. Ne kadar üzücü! Neyse ki, bazıları bir barınak tarafından alınır ve yeni bir aile bulma fırsatına sahip olur. Devreye girdiğiniz yer işte tam burası.

Bir köpeği sahiplenmenin büyük bir avantajı vardır. Genel olarak, daha önce istismar edilmiş veya kötü muamele görmüş hayvanlar sevginizi ve şefkatinizi gördükten sonra, muazzam minnettar olacaklar ve sizi mutlu etmek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklar.

Bir köpek sahiplenmek fiziksel ve zihinsel sağlığınızı geliştirir

Birkaç kez belirtildiği gibi bir köpeğe sahip olmak fiziksel faydalar getirir, çünkü sizi bir yürüyüşe çıkmaya, onlarla oynamaya, onlarla birlikte koşmaya zorlarlar…

Tüm bunlara ek olarak, bir köpek zihinsel sağlığınızı iyileştirir ve eğer sahiplenilmişse bu daha da iyidir. Peki bunu size neden anlatıyoruz? Sahiplenilen bir köpek sevecen, şefkatli ve sevgi dolu olacaktır çünkü ona sevgi gördüğü bir ev ve aile sağladığınız için minnettar hissedecektir. Davranışları sizi önemli hissettirecek ve benlik saygınız yükselecektir.

Sahiplenilen bir köpek “yasal olarak” teslim edilir

Çoğu ülkede barınakların ve köpek yetiştiren yerlerin sahiplenilecek köpekleri aşılaması, onları parazitlerinden arındırması ve onlara mikroçip takması gerektiğine dair kanun vardır. Bu size hayvanın sağlıklı olduğunu bilme avantajı verir. Ayrıca, bir evcil hayvan satın aldığınız zaman doldurmanız gereken tüm evrakları ve harcamanız gereken tüm parayı düşünmek zorunda kalmayacaksınız.

Çocuklar için iyi bir arkadaş

Sahiplenilmiş bir köpeğin olağanüstü kişiliğine ek olarak, çocuklar için idealdir de. Bir köpeği sahiplenmek, çocuklarınıza hayatta güzel bir yetenek öğretecektir: şefkat.

Çocuklarınız, ihtiyaç sahiplerine bir ev sağlayarak “almak yerine vermenin daha önemli" olduğunu öğreneceklerdir. Buna ek olarak, hayvanın kişiliğindeki kademeli değişimi göreceklerdir, çünkü ilk geldiklerine biraz korkutucu veya hatta agresif olabilirler. Ama aileye yavaş yavaş sevgi ile cevap verecekler.

Bu, çocuklarınıza değerli bir ders verecektir: sevgi, dünyayı hareket ettiren motordur ve her şey sevgi ile başarılabilir.

çocuk ve köpekler

Sosyalleşme imkanı

Sokakta başkalarıyla sohbet etmeye başlamanız zor olabilir. Güzel bir köpeğe sahip olmak, diğer insanlarla tanışmanıza yardımcı olacaktır, çünkü köpekler aşina oldukları diğer insanlara ve hayvanlara karşı dost canlısıdır. Bu, diğer insanlarla konuşmaları teşvik edecektir.

Ayrıca, köpeğinizi sahiplendiğinizi söylemek, hiç köpek sahiplenmemiş köpek sahipleriyle sohbet açacaktır dolayısıyla başka insanları da sahiplendirmeye özendirmiş olacaksınız.

Bir köpeği sahiplenmenin kaç avantajı olduğuna bakın! Bir hayvan size bu kadar çok şey sunabiliyor ve hayatınızı iyileştirebiliyorsa, onları mutlu etmek için elinizden gelenin en iyisini yapmaya değeceğini düşünmüyor musunuz? Elbette değecek!