Drone Teknolojisi ve Kurtarma Köpekleri: Yeni Bir Ekip

Hem köpek sahipleri hem de köpeklerle çalışan insanlar, köpek arkadaşlarının hayatlarını daha iyi hale getirmek için bu teknolojiyi kullanmanın yeni yollarını buluyor.
Drone Teknolojisi ve Kurtarma Köpekleri: Yeni Bir Ekip

Tarafından yazılmıştır Editör Ekibi

Son Güncelleme: 20 Mart, 2023

Kurtarma köpeklerinin zor görevi asla fark edilmez. Bu cesur kurtarıcılar birçok insanın hayatını kurtardı. Uzmanlar, eğitimlerini her geçen gün geliştirmek ve en iyi sonuçları elde etmek için büyük çaba sarf ettiler. Köpek ve insan zekasını birleştiren yeni bir kombinasyon ortaya çıkıyor: drone teknolojisi ve kurtarma köpekleri. Bu girişimin neyle ilgili olduğunu ve sonuçlarının ne olduğunu bilmek ister misiniz?

Teoride uzmanlar bu ilginç tekniği sadece İsviçre’de kullanıyor. Ancak çok yakında droneların ve kurtarma köpeklerinin tüm dünyada uygulanmaya başlayacağını umuyoruz.

Drone teknolojisi ile aramaları desteklemek neden gereklidir?

Kayıp insanlar deyince aklımıza, kaçırılan kişiler veya evlerinden kaçanlar gelir. Ancak, bundan çok daha fazlası var.

Oldukça gelişmiş bir ülke olan İsviçre’de her yıl 3.000 ila 5.000 kişi ortadan kayboluyor. Yaygın olarak kaybolan insanlar arasında yürüyüşçüler, bisikletçiler, Alzheimer veya diğer bunama hastaları ve çocuklar var.

kurtarma köpekleri
Görselin kaynağı: www.viraldiario.com

Kurtarma köpekleri yıllardır bu alanda mükemmel bir iş çıkarıyorlar. Ancak, çalışmalarını desteklemek, kayıp kişileri aramada daha fazla başarı elde etmek için hayati önem taşıyor.

Herkes bir köpek gibi koşulsuz sevme yeteneğine sahip olsaydı, dünya daha iyi bir yer olurdu.

-MK Clinton.

Bu “özel ekip” nasıl çalışır?

Kurtarma köpekleri ve insansız hava araçları 2016’nın sonundan beri birlikte çalışıyorlar. Aslında, zaten on iki arama kurtarma operasyonuna katıldılar.

Kayıp bir kişi bildirildiğinde ve aramanın başlaması için yeşil ışık yakıldığında, bir uzman tarafından kontrol edilen ekibe drone teknolojisi de katılıyor. Havadan bir görünüme sahip olmak aramayı keskinleştirir ve başarı oranını artırır. Ayrıca drone, köpeğin elde edemeyeceği bir bakış açısı ve görüş alanı sunuyor.

Drone bir şey tespit ederse, uzman hızla ekibe haber veriyorlar ve olay yerine ilerliyorlar. Bu teknoloji ve insan zekası ile köpeğin inanılmaz koku alma duyusuna katılmak, şüphesiz son on yılın en iyi fikirlerinden biri olmuştur.

Bu yeni buluşun avantajları nelerdir?

Kayıp kişi bulunamadığı için bir kurtarma araması uzatıldığında, aramayı desteklemek için genellikle helikopterler görevlendirilir. Ancak bunu yapmak, söz konusu uçağın maliyetini, mürettebatın maaşını ve tükettiği yakıtı içerdiğinden pahalıdır. Bütün bunlar yaklaşık 50.000 ABD Doları’na kadar çıkabilir.

Ek olarak, boyutları nedeniyle helikopterler bazı arazi türlerini derinlemesine inceleyemezler ve havadan aldıkları görüntü o kadar kesin olmayabilir.

Bir drone ise tüm bu engelleri aşabilir. Uzaktan kontrol edilirler, küçük bir boyuta sahiptirler, erişilemeyen yerlere ulaşabilirler ve arazinin süper hassas görüşlerine sahip olurlar.

İsviçre Sivil Drone Federasyonu

İsviçre Sivil Dronlar Federasyonu başkanı Ueli Sager’e göre:

“Köpeklerin erişmesi zor olan alanlarda arama yapabiliriz. Ayrıca geniş alanları kısa sürede tarayabiliyor ve droneların ulaşamayacağı ormanlar gibi yerleri köpekler tarafından keşfedilmesi için bırakabiliyoruz.”

Teknoloji tek başına yeterli değildir. Biz de buna yüreğimizi koymalıyız.

-Sil by Jane Goodall-

İsviçre Sivil Dronelar Federasyonu, gönüllü olarak arama ve kurtarma çalışmaları yürütür, bu nedenle masraflar temelde yoktur.


Uzmanlar bu yeni kombinasyonun başarısını gösterdi ve diğer kuruluşların yakında bunu diğer ülkelerde de tekrarlamaya başlaması muhtemel.

Teknolojinin böylesine asil bir amaç için kullanılabileceğini düşünmek inanılmaz derecede tatmin edici. Bu tür girişimleri seviyoruz, özellikle de tüylü arkadaşlarımızla ilgiliyse. Bu harika haberi sizinle paylaşmak istedik, yakında ülkemize ve dünyanın her yerine ulaşmasını dilersiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.