Yavru Köpeklerin Neden Diğer Köpeklerle Etkileşime Girmeleri Gerekir?

Yavruların hayatlarının ilk birkaç haftasında sıkı sıkıya bağlı bir ev ortamında kalmaları gerekse de, dış dünyayı keşfetmelerine izin vermeniz gereken bir nokta vardır. Diğer köpeklerle etkileşim bunun büyük bir parçasıdır.
Yavru Köpeklerin Neden Diğer Köpeklerle Etkileşime Girmeleri Gerekir?

Son Güncelleme: 10 Haziran, 2021

Yavru köpekler oynamayı severler. Bunu kimse sorgulamaz. Ancak sadece sahipleriyle oynamaları yeterli değildir. Yavruların ayrıca kendi yaş ve cinslerindeki diğer köpeklerle etkileşim halinde olmaları gerekir. Minik arkadaşınızı nasıl sosyalleştireceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Yavruların etkileşime girmesi güvenli midir?

Köpek sahiplerinin, özellikle henüz yavrularken, köpeklerinin diğer hayvanlarla iletişim kurmasının iyi olup olmadığını veya ne kadar iyi olduğunu merak etmeleri çok yaygındır. Bu söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken en önemli şey, yavru köpeğinizin yaşıdır.

Yeni doğmuşsa veya sadece birkaç haftalıksa, onu diğer köpeklere veya türlere çok yaklaştırmamalısınız. Evinizdeki diğer hayvanlarla, tabii ki annesi ve kardeşleri (birlikteyseler) dahil, etkileşime girmesine izin vermelisiniz.

Yavrular ilk başta çok kırılgandır. Genellikle birkaç gün gözlerini bile açmazlar. Ayrıca hemen hemen her tür virüs ve bakteriye karşı çok savunmasızdırlar. Dışarıda dolaşan birçok hastalık var ve diğer hayvanların veya insanların onlara zarar verme potansiyeli var.

Bir süre, belki iki hafta ya da yavru köpeğiniz aşılanana kadar beklemek en iyisidir. Yavru köpeğiniz dışarı çıkıp hayatın tadını çıkarmaya ne zaman hazır olduğunu size gösterecek. Ama nasıl anlayabilirsiniz? Cevap basit. Sorunsuz bir şekilde kendi kendine hareket etmeye başladığında, yeterince aktif olduğunda ve kendi başının çaresine bakabildiğinde (anne sütü yerine köpek mamasından beslenir).

Yavruların diğer köpeklerle etkileşim içinde olmaları gerekir

Yavru köpeğinizle ilk geziniz yakındaki bir parka olmalıdır. Oynaması ve etkileşimde bulunması için başka köpekler, çocuklar ve çok sayıda boş alan olacak. Sadece dikkatli olun, çünkü bu yerler tamamen güvenli değil. Bakteri, dışkı, daha büyük köpekler vb.

Bu, türünün diğer üyeleriyle etkileşim yeteneğini sınırlamanız gerektiği anlamına gelmez, sadece dikkatlice izlemeniz gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, siz başka bir şey yaparken onu tasmasız bırakmayın. Onu yakınınızda tutun ve yavaş yavaş yavru köpeğiniz diğer köpeklere yaklaşmaya ve iyi vakit geçirmeye başlayacak.

Yavruların sosyalleşme ihtiyacının bir nedeni, nasıl düzgün davranılacağını öğrenmektir. Ayrıca farklı durumlarda nasıl davranacaklarını öğrenmelerine yardımcı olur. “Konfor alanlarının” (ev) sınırlarını anlamaya başlayacaklar ve kendi türleri etrafında kendileri için bir yer oluşturacaklar.

Yavruların diğer köpeklerle etkileşim içinde olmaları gerekir. Aksi takdirde saldırganlık, depresyon veya kaygı gibi olumsuz davranışlar geliştirebilirler. Diğer hayvanlarla ve evlerinin dışındaki insanlarla iletişim halinde olmak, onların mutlu olma olasılığını çok daha fazla artıracaktır.

Bir yavru köpek nasıl sosyalleştirilir

çimlerde sosyalleşen köpekler

Yavru köpeğinizi dış dünyayla tanıştırmak gerçekten önemlidir. Bunu 3 ila 12 haftalık arasında bir noktada yapmalısınız. Küçük bir köpeğiniz varsa, hangi köpeklerle etkileşime girmesine izin verdiğinizi de düşünmelisiniz. Daha büyük köpekler, oyuncu olsalar bile ona zarar verebilir. Ayrıca yeni arkadaşlarının güzel karakterleri olduğundan emin olun.

Ayrıca köpeğinizi evde sahip olduğunuz bir kedi, tavşan veya başka bir evcil hayvan türü ile sosyalleştirebilirsiniz. Diğer hayvanın arkadaş canlısı, sakin ve girişken olması çok önemlidir.

Yavru köpeğinizin evinizdekiler dışındaki insanlarla, hem yetişkinler hem de çocuklarla etkileşime girmesi de önemlidir. Ancak küçük çocuklara karşı çok dikkatli olun, çünkü onlar köpekleri rahatsız etmeye meyillidirler ( oynamaya çalışıyor olsalar bile) ve bu bir köpek yavrusu için travmatik olabilir. Bir dahaki sefere bir çocuk gördüğünde, tehlikeli bir şekilde davranabilir.

Evcil bir köpek insanlarla birlikte harika bir hayat yaşayabilir, bu yüzden bu olasılığı elinizden almayın. Yavru köpeğinizin çevresiyle etkileşime girmesine ve diğer hayvanlar ve insanlarla iletişim halinde olmasına izin vermek, ona iyi ve mutlu bir yaşam vermenin en iyi yoludur. Öyleyse ne bekliyorsun, yavru köpeğini sosyalleştir! İlginizi çekebilir ...

Köpeğinizi Sosyalleştirmek İçin Üç Harika Yol
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizi Sosyalleştirmek İçin Üç Harika Yol

Köpeğinizi sosyalleştirmek sandığınızdan kolay olsa da çok önemli bir şeydir. Böylece köpeğiniz saldırgan olması ya da korkmasına gerek olmadığını anlar.