Yavru Köpeklerde Isırma Sorunu ve Çözümü

Yavru köpekler büyüdükçe dişleri de gelişmeye başlar. Ve, acıyı azaltmak için buldukları her şeyi ısırmak isterler, ayrıca bu sayede dişlerinin sağlıklı kalmasını sağlarlar.
Yavru Köpeklerde Isırma Sorunu ve Çözümü

Son Güncelleme: 31 Ağustos, 2018

İlk başlarda yavru köpeğiniz çok sevimli ve sakin görünebilir… Fakat, biraz büyüdüğünde ve yanınızda daha güvende hissettiğinde her şey değişir. Eğer yavru köpeğiniz gördüğü her şeyi ısırıyorsa okumaya devam edin! Bu yazımızda yavru köpeklerde görülen ısırma sorunu ve çözümü hakkında bilgi veriyoruz.

Yavru köpeğiniz neden her gördüğü şeyi ısırıyor?

Köpeğinizin bu davranışına kızmadan önce, yavru köpeklerin ısırmayı neden bu kadar çok sevdiğini öğrenmelisiniz. Yavru köpeğinizin her şeyi ısırmasının nedeni hakkında bir fikre sahip olduğunuzda ona karşı daha sabırlı ve şefkatli olursunuz ve öğrendiğiniz bu bilgiler sayesinde onu daha iyi eğitebilirsiniz.

Isırma, köpeklerin bilişsel gelişimlerinin olağan bir parçasıdır. Ayrıca çenelerinin gelişmesini, çevrelerini tanımalarını ve kokuları ve dokuları keşfetmelerini sağlar. Bu tıpkı bebeklerin her şeyi ağızlarına sokmasına benzer.

Yavru köpekler diş çıkardıkları dönemde acıyı hafifletmek ve dişlerin sağlıklı olmasını sağlamak için bir şeyleri ısırmaya ihtiyaç duyarlar. Fakat bazı durumlarda ise, köpeklerde ısırma sorunu olmasının sebebi köpeğin fazla aktif olması, ilgi istemesi veya sıkılması olabilir.

eşyaları ısıran yavru köpek

Isırmak, bir yavru köpeğin doğduktan sonra öğrendiği ilk şeylerden biridir. Kardeşlerini ve annesini ısırır, bu da ona kuvvetini nasıl kontrol edeceğini ve hangi durumlarda ısırması gerektiğini öğrenmesini sağlar.

Bunu kendi kendine öğrense de, ısırmak günlük hayatının bir parçası haline gelebilir ve evde bulduğu her şeyi ısırmak isteyebilir. Peki, yavru köpeklerde ısırma sorunu nasıl çözülebilir? İşte bazı tavsiyeler:

Yavru köpeklerde ısırma sorunu nasıl çözülebilir?

Yavru köpeğinizin terliklerinizi, eşyalarınızı ve koltuklarınızı ısırmasını engellemek için ne yapmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Köpeğiniz önüne çıkan her şeyi mahveder ve bu da doğal olarak sizi sinirlendirir. Ayrıca, köpeğinizin bu ısırma sorunu size pahalıya patlayabilir. Fakat endişelenmeyin! Sabır ve azimle çözülemeyecek hiçbir şey yoktur.

sahibinin parmağını ısıran köpek

Köpeğinizin sosyalleşmesini sağlayın

Köpeğiniz henüz yavruyken, onun diğer köpeklerle sosyalleşmesini sağlamalısınız. Basımlama döneminin önemini unutmamalı ve 3 aylık olmamış bir köpeği sahiplenmemelisiniz. Çünkü, yavru köpeklerin nasıl davranmaları gerektiğini ve ısırma içgüdüsünü nasıl kontrol edebileceklerini öğrenmeleri için doğduktan sonra ilk 3 ay anneleri ve kardeşleriyle birlikte olmaları gerekir.

Eğer köpeğiniz ilk 3 ay annesi ve kardeşleriyle birlikte kalmasına rağmen hala gördüğü her şeyi ısırıyorsa, onun yavru ve yetişkin köpeklerle sosyalleşmesini sağlamalısınız. Yavru köpekler onun enerjik ve duyarlı olmasını sağlarken, yetişkin köpekler nasıl davranması gerektiğini öğretecektir. Ayrıca, daha az sıkılır ve gerginliği azalır, bu da gördüğü her şeyi ısırma isteğini en aza indirir.

Onu ellerinizle besleyin

Köpekler bir insanı ya da başka bir hayvanı incittikleri zaman bunun farkında olurlar. Eğer onu elinizle beslerseniz, size zarar vermemek için daha dikkatli olacaktır. Böylece onu güzel bir şekilde ve aşamalı olarak ısırma konusunda eğitebilirsiniz.

Eğer onu beslerken elinizi ısırsa, sesinizi yükseltin. Bu ona ilk doğduğu zamanlarda, annesini ve kardeşlerini fazla ısırdığında ona kızmalarını hatırlatacaktır.

Ona oyuncak verin

Günümüzde, yavru köpeklerin diş gelişimi için özel olarak tasarlanmış birçok oyuncak bulunuyor. Bir evcil hayvan dükkanına gidip, köpeğinizin yaşına ve boyutuna göre en uygun oyuncağı vermelerini rica edebilirsiniz. Bu oyuncak, ufak tüylü arkadaşınızın vakit geçirmesini sağlayacaktır.

Köpek kovucu kullanın

Yavru köpeğinizi eğitmek için köpeklerin hoşuna gitmeyen kokuya sahip kovucu sprey kullanabilirsiniz. Fakat kovucu spreyin, köpeğinizin yaşına ve boyutuna uygun olduğuna emin olun. Aksi takdirde köpeğiniz için zararlı olabilir. Köpeğinizin sürekli ısırdığı şeylerin üzerine bu şeyleri ısırmayı bırakana kadar köpek kovucu sprey sıkın.

Bu tavsiyelerimizi uyguladığınız takdirde, yavru köpeğinizin ısırma huyundan vazgeçtiğini göreceksiniz. Fakat her halükarda, birkaç ay içinde bu alışkanlığından vazgeçecektir, çünkü ısırma alışkanlığı yavru köpeklerin gelişiminin bir parçasıdır ve büyüdüklerinde bu alışkanlıklarını bırakırlar.

İlginizi çekebilir ...
Sütten Kesilme Döneminde Yavru Köpekler Nasıl Beslenmelidir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Sütten Kesilme Döneminde Yavru Köpekler Nasıl Beslenmelidir?

Sütten kesilme döneminde yavru köpeğinize hazırlayabileceğiniz lapa ile köpeğinizi yetişkinlik dönemine hazırlayabilirsiniz.