Köpeğiniz Size Güvenmiyor mu? Bu İpuçlarını Takip Edin!

Köpeğinizin size güvenmemesinin nedeni ne olursa olsun, bu birlikte yaşamanın çok önemli bir parçası ve üzerinde çalışmanız gereken bir şey. Bu konuda yardıma ihtiyacınız olursa, köpeğinizin size güvenmesini nasıl sağlayacağınıza dair ipuçlarımızı okuyun!
Köpeğiniz Size Güvenmiyor mu? Bu İpuçlarını Takip Edin!

Son Güncelleme: 10 Haziran, 2021

Güven eksikliği bir ilişkiyi mahvedebilir veya birinin başlamasını engelleyebilir. Evcil hayvanlar söz konusu olduğunda, bu birçok nedenden dolayı olabilir. Örneğin, köpeğiniz size güvenmiyor ise bunun nedeni evlat edindiğiniz bu köpeğin istismar geçmişi olabilir. Ya da köpeğinizi bir tür travma yaşadığı bir “köpek yavrusu fabrikasından” aldınız ve bu yüzden size güvenmiyor.

Durum ne olursa olsun, sevdiğiniz bir hayvanla birlikte yıllarınızı geçirecekseniz, belli ki onun güvenini kazanmak isteyeceksiniz. Bu şekilde huzurlu bir hayatı olacak ve aynı zamanda sizi sevecek ve sizin tarafınızdan sevildiğini hissedecektir. Birlikte harika bir yaşama giden en iyi yol budur.

Bu yüzden bugün, köpeğiniz size güvenmiyor ise nasıl yardımcı olabileceğinize dair bazı ipuçları vermek istiyoruz.

Köpeğinizin güvenini nasıl kazanacağınıza dair ipuçları

köpeğini eliyle besleyen sahip

Bunu yapmanın bir veya iki günlük hızlı bir iş olmadığı konusunda sizi uyarmalıyız. Zaman, sabır ve çaba gerektiren devam eden bir süreçtir. Ama buna fazlasıyla değiyor ve ayrıca ilişkiniz ve köpeğinizin size güvenmesini sağlamak için çok önemli.

  • Köpekle ilk kez etkileşime giriyorsanız, sakin kalmalı ve dışa dönük olarak çok heyecanlı olmamalısınız. Köpeklerin sadece köpek olduğunu düşünme eğilimindeyiz, ancak hepsi aynı kişiliğe sahip değiller. Doğası gereği sakinse, çok heyecanlanarak onu korkutabilirsiniz. Gerginse, bu şekilde davrandığınızı görmek daha da gergin olmasına neden olabilir. Sakin davranmak en iyi seçeneğinizdir.
  • Mesafenizi koruyun. Çok iyi tanımadığınız bir köpeğe fazla yaklaşmayın. Ona ilk görüşte ısınmış olsanız bile, ona yer açın ve size gelen o olsun. Bırakın sizi koklasın ve sizi kendisi seçsin.
  • Onun seviyesine inin. Bir köpeğin sizi nasıl görebileceğini düşünün: İsterseniz ona kolayca zarar verebilecek tehditkar bir dev olarak. Onun seviyesine inmek ona size güvenmek için bir neden verecek ve size doğru yaklaşmasını sağlayacaktır.
  • Ödül mamalarını kullanın. Köpekler ikramları sever ve sizinki size şüpheyle yaklaşıyorsa, onu kazanmak için harika bir yoldur. Ayrıca, onu doğrudan beslemenize izin veriyorsa, bu, elinizle temas halinde olacağı ve dokunuşunuzla daha rahat hissetmeye başlayabileceği anlamına gelir. Bu, bir sonraki etkileşiminizde daha güvenli hissetmenizi sağlayacaktır.
sonbaharda yürüyüş yapan sahibiyle köpek

Bir köpeği nasıl kazanacağınıza dair daha fazla ipucu

  • Günlük hayatınızda yanınıza alın. Bir köpeğin size güvenmesini engelleyebilecek en önemli şeylerden biri, sizi hiç yanınıza almadan sürekli olarak eve girip çıktığınızı görmesidir. Bugünlerde köpeğinizi götürebileceğiniz sayısız yer var, öyleyse neden onu da programınıza dahil etmeyesiniz? Minnettar olacak ve ayrıca bağınızı güçlendirmeye yardımcı olacaksınız.
  • Diğer köpeklerle veya insanlarla etkileşime girmeye zorlamayın. Köpeğinizi istemediği veya kendi başına yapmayı seçmediği bir şeyi yapmaya zorlamak, onu sizden daha da uzaklaştıracak ve sahip olduğu güveni kaybetmesine neden olacaktır. Diğer insanlarla ve köpeklerle etkileşime girmek isteyip istemediğine karar vermesine izin verin.
  • Onunla yürürken sakin olun. Yürürken karşılaştığınız her küçük şey için endişelenirseniz veya korkarsanız, o bunu taklit edecektir. Unutmayın, köpeğinizin size güvenmesini istiyorsanız sizin de ona güvendiğinizi görmesi gerekir.
  • Sık sık yıkayın. Köpeğinize bu şekilde bakmak, onu sevdiğinizi göstermenin ve onun güvenini kazanmanıza yardımcı olmanın en iyi yollarından biridir.
  • Onunla oynayın. Kendinizi onun kişiliğine uydurun ve sevdiği oyunları oynayın. Tehdit edici veya çatışma odaklı görünmeyecek oyunları seçin. Saklambaç gibi oyunlar mükemmeldir çünkü sizi her bulduğunda size daha çok güvenmeye başlayacaktır.

Sonuç olarak

Bunlar, birlikte rahat yaşamanın önemli bir parçası olan bir köpeğin güvenini kazanmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerdir. Sadece unutmayın: zaman, çaba ve sabır gerektirecek, bu yüzden ondan vazgeçmeyin. İlginizi çekebilir ...

İstismar Edilmiş Bir Köpeğin Güvenini Kazanmak
My Animalssayfasında okuyun My Animals
İstismar Edilmiş Bir Köpeğin Güvenini Kazanmak

Hayvanlar da insanlar gibi travmatik olaylara kötü tepki gösterir. Bu makalemizde, istismar edilmiş bir köpeğe nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin.