Müzisyen Köpek Maple Herkesin Ruhuna Dokundu

13 Şubat 2021
Bazı köpekler gerçekten de çok özel. Onlardan biri de ünlenmeye ve sosyal medyada birçok kişinin ilgisini çekmeye başlayan müzisyen köpek Maple. Maple'ın hikayesine kulak verin!

Tüylü dostlarımızın ne kadar zeki ve becerikli olduklarını biliyoruz. Fakat işin aslı bizi şaşırtmayı asla bırakmıyorlar. Özellikle şimdi sosyal medyada sürekli becerileriyle ön plana çıkan köpeklerle karşılaşabilirsiniz. Bunlardan biri de müzisyen köpek Maple. Sahibinin videolarına eşlik etme şekliyle sizi şaşırtıp ruhunuzu okşayacağından eminiz.

Çok Özel Bir İkili: Müzisyen Köpek Maple ve Trench

Müzisyen köpek ve fil oyuncağı

Trench Maple’ın sahibinin sosyal medyada kendine taktığı isim. Gitarist, harpçı ve daha pek çok enstrüman çalan Trench Vine’a yüklediği kısa videolarla tanındı.

Farklı farklı müzisyenlerin şarkılarını yeniden yorumluyor. Lady Gaga’dan Bob Marley’ye Lenard Cohen’den daha pek çoğuna çeşitli sanatçıların şarkılarına yeniden hayat veriyor. Bunun yanında kendi bestelerini de yapıyor.

Peki müzisyen köpek Maple ne yapıyor? Bazen ksilofon çalıyor, bazen perküsyonda eşlik ediyor ve bazen de havlayarak şarkı söylüyor.

Fakat en şirin pozları sahibinin ayağının dibine yatıp onu dinlediği ve hatta uyukladığı anlar. Bunun yanında gitara acemice eşlik ediyor. Trench dikkatli dinlerseniz bazı kayıtlarda müzisyen köpek Maple’ın horlamasını duyabileceğinizi söylüyor.

Sosyal medyada ilgi yakalayan müzisyen köpek Maple’ın hikayesini ele alıyoruz. Trench adındaki yetenekli müzisyen sahibine eşlik eden tatlı dostumuz.

Müzisyen Köpek Maple’ın Barınaktan Sosyal Medya Fenomenliğine Yolculuğu

Müzisyen köpek Maple yavruyken sahibi Trench tarafından barınaktan sahiplenildi.

Border Collie, Goldern Retriever ve Shetland çoban köpeği kırması. Instagram, YouTube, Facebook ve Twitter’da çok fazla takipçiye sahip.

Yalnızca sahibinine eşlik ettiği videolara değil, aşırı sevimli fotoğraflarına da denk gelebilirsiniz. Buradan Trench’le birlikte gerçekleştirdiği performanslarını izleyebilirsiniz.

Köpekler ve Müzik, İlginç Bir Kombinasyon

Maple sahibi müzik yaparken çok keyifleniyor ve hatta bazı zamanlarda ona eşlik ediyor. Peki köpekler ve müzik arasında nasıl bir ilişki var?

Biz insanlar genellikle zevkler anlamında içe dönüğüzdür. Evcil hayvanlarımızın, ailemizin bir parçası oldukları için, bizimle aynı müzik zevkine sahip olacaklarını düşünürüz.

Bazen küçük bir detayı atlarız. Köpekler bizle aynı türden değiller! Bizimle aynı şekilde hissedemezler. Fakat köpeklerin müziği tamamen farklı algılamadıklarına dair araştırmalar da bulunuyor. Müzik onları nasıl etkiliyor?

Bir Köpeğin Müzikal Bir Zevki Olabilir Mi?

Araştırmalar gösteriyor ki köpeklerin kendine has bir müzik zevki var. Bazı melodiler ve müzik türleri onları rahatlatıyor, bazılarıysa onları harekete geçiriyor.

Hatta evden çıktıklarında köpeklerinin dinlemesi için sakinleştirici müzik açanlar da var. Evde tek başlarına kaldıklarında bu tarz müzikler sakin kalmalarını sağlıyor.

Köpekler bizden daha farklı frekansları duyabildikleri için köpeklere özel müzikler dahi var.

Bilmiyor olabileceğiniz ilginç bir bilgi daha. Hayvan müzikolojisi denen alanda hayvan müzikleri ya da iletişim kurarken yaptıkları müzikler inceleniyor. Aynı zamanda hayvanların bu müziklere verdikleri tepkiler ve üzerilerinde yaratılan etkiler de araştırma konusu.

Klasik Müzik Onlar İçin Yeni Mi?

Davulda kick'e basan köpek

Dört ayaklı dostlarımız klasik müzikten keyif alıyorlar. Özellikle şekerleme yapacaklarında klasik müzik onları mutlu ediyor.

Queens Üniversitesi Psikoloji Bölümü klasik müziğin köpekler üzerindeki etkisini şöyle özetliyor:

  • Rahatlıyorlar.
  • Daha az havlıyorlar.
  • Dinlenmeye daha çok zaman ayırıyorlar.

Öte yandan heavy metal dinlemeyi seviyorsanız bunun da köpeğinizi etkileyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu müzikle köpeğinizin stres seviyesi artacak ve daha çok havlayacaktır.

Tabii her hayvan başka bir dünya. Her birinin neyi sevip sevmediği değişebilir. En azından müzisyen köpek Maple’ın Trench’in müziğini sevdiğini biliyoruz. Öyle ki o da müziğe kendi yorumunu katıyor.