İnsanların Köpeklerini Parka Götürdüklerinde Yaptıkları 8 Hata

Köpeğinizle parktayken yapabileceğiniz hatalar diğer köpeklerle, bu köpeklerin sahipleriyle ve hatta kanunla sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Onlardan kaçınabilmeniz için bu yazıda size bu hataları anlatacağız.
İnsanların Köpeklerini Parka Götürdüklerinde Yaptıkları 8 Hata

Son Güncelleme: 07 Mayıs, 2021

Şüphesiz, köpeğinizin en sevdiği yerlerden biri parktır. Köpeğinizi parka götürmeniz sizin için de rahatlatıcı olabilir, hele de park bir çitle çevrili ise. Köpeğiniz diğer köpeklerle oynarken siz de bir şeyler okuyabilir ya da basitçe açık havada vakit geçirerek rahatlayabilirsiniz.

Ancak, yapabileceğiniz birkaç yaygın hata vardır. Hem de bu hatalar diğer köpeklerle, bu köpeklerin sahipleriyle ve hatta kanunla sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Onlardan kaçınabilmeniz için bu yazıda size bu hataları anlatacağız.

İnsanların Parkta Köpekleriyle Yaptıkları En Yaygın Hatalar

çiçeklerin arasında oturmuş sahibine bakan uslu köpek

1. Dışkılarını Toplamamak

Bunun yapmanız gereken bir şey olduğu aşikar görünse de, onların dışkılarını temizlememek insanların köpeklerini parka götürürken yaptıkları en yaygın hatalardan biridir. Bir anlığına düşünün: Eğer kimse köpeğinin dışkısını toplamazsa, evcil hayvanımızı götürebileceğimiz temiz bir parkımız olur muydu? Cevap ortada.

Çaba gerektirmeyen bu küçük hareketimizle ayrıca parkın temizliğine de katkı sağlayabiliriz. Ve elbette bu, köpeğinizin veya başka bir köpeğin hastalanmasını önlemeye de yardımcı olacaktır.

2. Köpeğinizi Eğitmemek

Köpeğinize nasıl ters takla atacağını öğretmekten bahsetmiyoruz, bahsettiğimiz eğitimin bununla hiçbir alakası yok. Köpeğinizin “gel”, “dur” ve “otur” gibi temel emirlere itaat etmeyi biliyor olması çok önemlidir.

Bu şekilde, köpeğiniz kendisine ait olmayan bir şey aldığında veya başka bir köpeği veya kişiyi rahatsız ettiğinde, çok az bir çabayla onu durdurabilirsiniz. Ve diğer insan ve köpeklerin de parkta keyifli zaman geçirebilmesini kolaylaştırmış olursunuz.

3. Köpeğinizin Bütün Enerjisini Parka Saklamak

Adrenalinini harcayabileceği bir ortam olmadan uzun bir zaman geçirdikten sonra, köpeğinizi parka varır varmaz serbest bırakmak iyi bir fikir değildir. Özellikle de parkta halihazırda başka köpekler varsa.

Köpeğiniz diğer köpeklere de bulaşacak bir heyecan hali içinde olacaktır ve bu kesinlikle sorunlara neden olacaktır. Bu nedenle, önceden biraz egzersiz yapması amacıyla köpeğinizi dışarı çıkarın, ya da tasmasının ipini çıkarmadan önce makul bir süre bekleyin.

4. Kaba veya Yaramaz Köpekleri Durdurmamak

Biz nasıl kaba insanlarla vakit geçirmekten hoşlanmıyorsak, köpekler de tatsız köpeklerle birlikte olmaktan hoşlanmazlar. Köpekler bizimle aynı dili konuşmazlar, ancak sakinlik belirtileriyle iletişim kurarlar.

Köpeklerden birinin köpek protokolünü takip edip, diğer bir köpeğin ise bunu görmezden gelmesi aralarında bir kavga yaratabilir ve bunu durdurmak sizin görevinizdir. Bu hem kendi evcil hayvanınızın hem de olaya dahil olan diğer evcil hayvanın iyiliği içindir.

5. Köpeğinizin Tasması Bağa Takılıyken Oynamasına İzin Vermek

Bazı sahipler, köpeklerini bırakıp serbest gezen köpeklerle oynamalarına izin vermekten korkarlar. Bu bir hatadır. Tasmasını tuttuğunuz bir köpek, tasmasının bağı olmayan bir köpeğe göre daha endişeli ve daha az güvende hissedecektir.

Tasma bağı olmayan köpekler sizin köpeğinizin gözünü korkutacak ve bu da olası kavgalara neden olacaktır. Bu nedenle, ya köpeğinizin tasmasını bırakmayın ve sadece diğer bağlı köpeklerle oynamasına izin verin ya da hayvanınızın başkalarıyla oynayarak tehlikeye girmeyeceğinden emin olduktan sonra onu serbest bırakın.

6. Dişi Köpekleri Kızgınlık Dönemlerinde Parka Götürmek

Dişi bir köpeğiniz varsa ve kızışmışsa, onu hiçbir koşulda parka götürmeyin. Bu rahatsız edici bir duruma neden olacak ve eğer tasmasının bağını çıkarırsanız, köpeğiniz büyük ihtimalle kaçmaya çalışacaktır. Bu nedenle, bu tür sorunları daha ortaya çıkmadan engelleyin.

7. Küçük Köpeklerin Büyük Köpeklerle Oynamasına İzin Vermek

çimlere yatmış yavru köpek

Küçük köpekler bazen daha büyük olanlar tarafından av olarak görülür. Bu nedenle, eğer küçük bir köpeğiniz varsa, parktaki büyük köpeklerin sakin ve oyuncu olduğundan emin olun.

Eğer durum bu değilse, başka bir yere gitmeniz veya köpeğinize yakın durmanız ve tasmasını bağlı tutmanız en iyisidir.

8. Cep Telefonunuzla Vakit Geçirmek

Bir köpeğin çocuk gibi olduğunu unutmayın: Neden olduğu sorunları kendi başına çözemez ve her konuda sahibine bağımlıdır. Köpeklerin de sürekli gözetime ihtiyacı vardır, bu nedenle köpeğiniz parkta serbest gezerken ilginizin köpeğiniz yerine cep telefonunuzda olması iyi bir fikir değildir.

Bu, bir kavga çıkmasına veya köpeğinizin siz farkında olmadan kaçmasına neden olabilir. Köpeğinizin kaçtığını fark etseniz bile, çok geç olabilir.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizi Parka Götürmeden Önce Bilmeniz Gerekenler
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizi Parka Götürmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Bazen bize baskıcı gibi görünse de, köpek yasaları herkesin güvenliği içindir, bu nedenle köpeğinizi parka götürmeden önce kuralları bilmek önemlidir.