Logo image
Logo image

Köpeğim Benden Saklanıyor ve Tuhaf Davranıyor: Ne Yapmalıyım?

4 dakika
Köpeğiniz saklanıyor ve karakterine aykırı mı davranıyor? Burada, bu davranışın bazı olası nedenlerini ve nasıl çözülebileceğini önereceğiz.
Köpeğim Benden Saklanıyor ve Tuhaf Davranıyor: Ne Yapmalıyım?
Son Güncelleme: 25 Eylül, 2023

Köpekler genellikle insanlar için bir gizemdir, çünkü evin neşeli merkezi olmaktan zar zor görülebilen bir gölgeye dönüşebilirler. Köpeğiniz saklanıyor ve garip davranıyorsa, bunun nedeni fiziksel bir hastalığı, davranış sorunu ya da zamanla kişiliğinin değişmiş olması olabilir.

Bu davranışları “bu böyle” veya “sadece yaşlanıyor” gibi ifadelerle görmezden gelmek asla bir seçenek değildir. Köpekler sosyal varlıklar olarak ara sıra da olsa sevgi ve birlik ararlar. Köpeğiniz sizden sürekli saklanıyor ve şüpheli davranıyorsa, anormal davranışlarla karşı karşıyasınız demektir ve bir sonraki makalede size bunu nasıl çözeceğinizi göstereceğiz.

Köpeklerin ve insanların sosyalliği

Köpekler doğası gereği sosyal hayvanlardır, dolayısıyla inziva ve tecrit onların genlerinde yoktur. Bu türün ataları, ebeveyn figürlerinin rehber olduğu aile birimlerinde (hiyerarşiler) yaşayan sosyal köpeklerdi. Bu hayvanlar, “hakimiyet kurmanın” ötesinde, gruplaşmadaki rollerinin farkına vararak birbirlerini tanıdılar ve onlara değer verdiler.

Yavru köpekler hayatlarının ilk 3-8 haftasında dikkatlerini ve etkileşimlerini diğer köpeklere odaklarlar. Daha sonra 5-12. haftalardan itibaren insanlarla kendilerine özgü dillerini üretmeye başlarlar. Köpeklerin 10.000 yıldan fazla bir süre önce evcilleştirilmesinden bu yana, her iki tür de (köpek ve insan) birbirlerini anlamaya hem davranışsal hem de genetik olarak uyum sağlamıştır.

Profesyonel kaynakların belirttiği gibi, bir koruyucu bir köpeğin gözünün içine baktığında her iki tarafta da güven, cömertlik ve refah süreçlerinde rol oynayan bir hormon olan oksitosinin zirveleri üretilir. Bu, bir köpeğin sahibinden saklanmasının hiçbir anlam ifade etmediği anlamına gelir, çünkü fizyolojik düzeyde onlarla temasın olumlu tepkiler yaratması gerekir.

Bir köpeğin koruyucusuyla teması her iki tarafta da hem hormonal hem de beyinsel düzeyde olumlu tepkiler yaratır.

Some figure

Köpeğiniz neden sizden saklanıyor?

Eğer bir köpek doğası gereği sosyal bir varlıksa ve sizinle etkileşimde bulunmak refahın doruklarına ulaşıyorsa, o zaman köpeğinizin neden birdenbire sizden saklandığını veya bu davranışı zaman içinde sürdürüp sürdürmediğini merak etmeniz son derece normaldir. Paniğe kapılmadan önce kendinize şunu sorun:

  • Son zamanlarda çevrede bir şeyler değişti mi?: Köpeklerin işitme duyusu bizimkinden iki kat daha fazladır ve kokuları da birçok açıdan insan türünden üstündür. Bu nedenle, sizin için fark edilemeyen bir değişikliğin (kokular, bip sesleri, sokak sesleri ve diğerleri) evcil hayvanınız için büyük bir sorun haline gelmesi mümkündür.
  • Hayvan kaç yaşında?: Davranış değişikliği, köpeğin yaşına bağlı olarak farklı şekilde yorumlanır.
  • Başka belirtiler var mı? Eğer köpeğiniz sizden saklanıyor ve takıntılı bir şekilde vücudunun bir kısmını yalıyor, kusuyor, kanaması var ya da kilo kaybediyorsa kesinlikle veterinere gitme zamanınız gelmiş demektir.
  • Yılın hangi zamanı? Çoğu dişi köpek yılda iki kez (altı ayda bir) kızgınlığa girer. Belki de bu garip davranışın köpeğinizin hormonal değişiklikleriyle ilgisi vardır.

Tüm bu soruları kendinize sormanız önemlidir, çünkü bu çok yararlı olabilir ve veteriner hekime giderken profesyoneller için zaman kazandırabilir. Köpeğinizin neden saklandığını ve tuhaf davrandığını açıklayabilecek nedenlerden bazıları şunlardır. Kaçırmayın.

Hayvan hasta olabilir

Sosyal hayvanlar kendilerini hasta hissettiklerinde gruptan çekilme ve yakalanması daha zor olma eğilimindedir. Ayrıca kendilerini savunmasız hissettikleri ve kendilerini şaşırtan herhangi bir ses, ziyaret veya dokunuşu tehlike olarak algıladıkları için biraz agresif olmaları da mümkündür.

Köpeğiniz sizden saklanıyorsa ve hastaysa, bu davranışa eşlik eden kilo kaybı, kusma, ishal, sızlanma, topallık, sarımsı gözler (sarılık), dışkıda kanama ve çok daha fazlası gibi diğer belirtilerin de gözlemlenmesi normaldir. Köpek yaşlıysa özellikle dikkatli olun, çünkü bu aşamada kanser gibi hastalıklar oldukça yaygındır.

Köpeğiniz korkuyorsa

Burada bizi ilgilendiren davranışın en sık nedenlerinden biri de bu, özellikle de köpek gençse. Evcil hayvanınız daha önceki bir travma nedeniyle insanlardan, maruz kalma eksikliği, sokak gürültüsü veya algılanması zor olan diğer uyaranlardan dolayı diğer hayvanlardan korkabilir. Bu kronik korku, koruyucu bakımdan gelen veya yavru olduklarından beri iyi sosyalleşmemiş hayvanlarda yaygındır.

Köpeklerde korkuya genellikle titreme, nefes nefese kalma, aşırı tükürük salgılama, boyun eğme pozisyonu (kuyruk bacakların arasında ve başın öne eğilmesi) ve göz temasından kaçınma eşlik eder. Eğer evcil hayvanınız çevresinden şüpheleniyorsa, onu ne kadar değiştirirseniz değiştirin, büyük olasılıkla bir köpek eğitimcisinden yardım almanız gerekecektir.

Bilişsel işlev bozukluğu varsa

Köpekler yaşlandıkça insandaki yaşlılık demansına benzer bir durum yaşayabilirler. On yaşından büyük köpeklerin yaklaşık %62’si yaşa bağlı bilişsel işlev bozukluğu sendromundan muzdariptir; bu nedenle, evcil hayvanınız büyüdüğünde ve davranışı giderek değiştiğinde şüphelenilmesi gereken bir durumdur.

Sinir sisteminin bozulmasından kaynaklanan semptomlardan bazıları; mizaç değişiklikleri, uyaranlardan kaçınma, değişen uyku programı, sfinkter kontrolünün eksikliği ve aile grubunun üyelerini tanırken kafa karışıklığıdır. Bu durumun çözümü olmasa da veteriner hekimin yardımıyla hayvanın yaşam kalitesi iyileştirilebilir.

Bir şey onların dikkatini çekiyorsa

Bazen bir köpeğin saklanıyor olması olumsuz bir uyaranla değil, evin belirli bir bölümünde dikkatini çeken bir şeyle ilgilidir. Bu nedenle sürekli olarak yatağın altında veya bir mobilyanın arkasında bulunuyorsa, zemin ve duvar da dahil olmak üzere alanın etrafını iyice kontrol etmelisiniz.

Hayvan bir oyuncağı saklamış ve onu geri alamamış olabilir, evinize bir fare girmiş olabilir veya o bölgeden köpek için çok uyarıcı bir koku yayılıyor olabilir (her ne sebeple olursa olsun). Bu davranışı düzeltme süreci her zaman olduğu gibi olumlu pekiştirmeyi içerir: Olumsuz davranışı teşvik etmeyin ve hayvanı bunu yapmayı bıraktığında ödüllendirin.

Some figure

Gördüğünüz gibi tonlarca stres etkeni köpeğinizin sizden saklanmasına neden olabilir. Eğer ara sıra ortaya çıkan bir durumsa endişelenmeyin, ancak davranışın zamanla devam etmesi durumunda yapabileceğiniz en iyi şey profesyonel yardım almaktır. Hastalık durumunda erken teşhis yaşamla ölüm arasındaki fark olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Disfunción cognitiva en perros: la demencia senil canina. Clínica Veterinaria Rioseco. Recogido a 8 de septiembre en https://riosecoclinicaveterinaria.es/disfuncion-cognitiva-en-perros/
  • Social behavior of dogs, MSD Veterinary Manuals. Recogido a 8 de agosto en https://www.msdvetmanual.com/behavior/normal-social-behavior-and-behavioral-problems-of-domestic-animals/social-behavior-of-dogs
  • Why does my dog hide under the bed? AKC. Recogido a 8 de septiembre en https://www.akc.org/expert-advice/training/why-does-my-dog-hide-under-the-bed/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.