Kedim Plastik ve Kumaş Yiyor: Ne Yapabilirim?

Stres ve merak tamamen zıt iki nedendir, ancak her ikisi de kedilerin neden yabancı cisimleri çiğneyip yediklerini açıklamaya gelince geçerlidir.
Kedim Plastik ve Kumaş Yiyor: Ne Yapabilirim?

Son Güncelleme: 24 Mart, 2022

Hem insanlarda hem de evcil hayvanlarda bulunan pika adı verilen bir yeme bozukluğu vardır. Burası, insanların veya hayvanların düzenli olarak yiyecek olmayan şeyleri yediği durumdur. Bu, bir kedi asla yenmemesi gereken plastik, kumaş veya diğer nesneleri yediğinde görülebilir.

Kediniz bu duruma sahip gibi görünüyorsa, plastik nesnelerin yakınındayken dikkatli olun ve kusmaya neden olabileceğinden ve onlar için tehlikeli olabileceğinden onları yutmalarını önlemeye yardımcı olun. Bir kedinin plastik, kumaş veya diğer nesneleri yemesinin birkaç nedeni vardır ve burada bunlardan birkaçını öğrenebilirsiniz.

Merak

Bu sebep her zaman her şeyin cevabı değildir. Bununla birlikte, kedilerin özellikle de bir şeyi ilk kez gördüklerinde ne kadar meraklı olma eğiliminde oldukları göze alındığında dikkate alınması gereken bir seçenektir. National Association of Professional Pet Groomers, kedigillerin her şeyi ilginç bulduğunu ve bazen yeni ögeleri çiğnemeye karşı koyamadıklarını söylüyor.

Kediniz stres ve kaygı nedeniyle plastik veya kumaş yiyor

İnsanların gergin veya stresli olduklarında bazen tırnaklarını ısırdıkları gibi, kedilerde de benzer bir şey olur, çünkü çevrelerindeki bazı nesneleri ısırarak rahatlama bulabilirler. Onlarda strese veya endişeye neden olabilecek bir değişiklik olduğunu fark ederseniz, muhtemelen nedeni budur.

Bununla birlikte, teşhisten ne kadar emin olursanız olun, diğer olası sorunları ekarte etmek için hayvanı veterinere götürmek her zaman iyidir. Ek olarak, kedinize çok fazla rahatsızlık veren değişiklik nazikçe ortadan kaldırılmalı veya kontrollü bir şekilde yeniden uygulanmalıdır.

Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB), kedinizin plastik, kumaş veya başka şeyler yemesinin başka bir nedeni olabilir. Bu aslında başka bir stres nedenidir ve evcil hayvanınızın diğer normal aktivitelerini bile unutmasına neden olabilir. Bu hastalık her durumda bir eğitmen yardımıyla tedavi edilmelidir.

Bir parça plastik yiyen bir kedi.

Besin eksikliği nedeniyle

Kediniz gerekli besinleri almıyorsa ve bu alanda eksikse, bu eksikliği gidermek için sık sık başka şeyler çiğnemek isteyecektir. Vücutlarının, eksik olanı ve hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu şeyi elde etmek istemesine neden olan bir dürtü biçimidir.

Bu, veterinere gidip kedinizin diyetini değiştirmesi gerekip gerekmediğini değerlendirmek için bir neden daha. Ayrıca, kedinize verdiğiniz mamanın tüm besin ögelerini ve özelliklerini tanımak için kedinizin beslenme ihtiyaçlarının tam olarak ne olduğunu öğrenmeniz de önemlidir.

Kedilerin neredeyse tüm diyetleri hayvansal protein ve yağdan oluşmalıdır. Kesinlikle etçil bir türdür.

Sıkıldığı için

Kedinizle günlük olarak oynamak için zaman ayırmanız önemlidir, çünkü can sıkıntısı, yabancı cisimleri çiğneme ihtiyacı hissetmelerinin nedenlerinden biridir. Evcil hayvanınızı uyarmak için yırtıcı içgüdülerini tatmin edecek, avlarını taklit eden kedi oyuncakları kullanabilirsiniz. Siz yokken güvenle kullanabilecekleri nesneler elde etmek de önemlidir.

Yırtıcı içgüdüsü nedeniyle

Bazen bu davranış, bazı nesneler onlara av gibi göründüğünden, yalnızca kedinizin sahip olduğu saf içgüdüden kaynaklanır. Ancak bunu ne zaman bu niyetlerle yaptıklarını, ne zaman yapmadıklarını söylemek çok da zor değil. Örneğin, bir plastik torba hareket ediyorsa, kedi muhtemelen ona saldırmak ve onu yemeye çalışmak isteyecektir.

Dikkatini çeken bir şeyin kokusunu almış olabilir

Kediniz muhtemelen ilginç bulduğu bazı yiyecekleri koklamıştır ve bu yüzden yenmeyen malzemeleri ısırmak ve yalamak istemektedir. Buradaki en önemli şey, bu yiyeceklere batırılmış maddeleri ondan uzak tutmak veya bu olmazsa, kafasını karıştırmamak için iyice yıkamaktır.

Hastalık nedeniyle

Bazı sağlık koşulları, kedinizin plastik, kumaş veya diğer yenmeyen maddeleri yemesine neden olabilir. En sık görülenler arasında diyabet, diş problemleri, anemi, hipertiroidizm ve bazı durumlarda ağız veya beyin tümörleri bulunur. Kedi büyüdükçe, fiziksel hastalıklardan daha fazla şüphelenilmelidir.

Kedinizin kumaş veya plastik yemesini nasıl önleyebilirsiniz?

En belirgin çözüm, kedinizin genellikle çiğnediği nesneleri ulaşabileceği bir yerde bırakmamaktır. Bununla birlikte, plastik yemelerini ve zararlı yan etkilere neden olmalarını önlemek için yapabileceğiniz başka şeyler de var. Aşağıdakileri vurgularız:

  • Kedinizle oynamak için zaman ayırın ve ona uygun oyuncaklar alın. Bu onların kendilerini mutlu ve rahat hissetmelerini sağlayacaktır.
  • Evin çeşitli yerlerinde tırmalama yerleri sağlayın. Bölgeyi işaretlemek, kedilerin stresi azaltma yollarından biridir ve bu seçenekle, kedinin garip nesneleri çiğnemesi çok daha az olasıdır.
  • Evde değilken, onlara başka eğlence biçimleri verin. Onları meşgul etmek için çeşitli yapboz oyuncakları sunabilirsiniz.

Ya kedim plastik veya kumaş yerse?

Yabancı cisimleri çiğnemenin kediniz için bir oyun olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak en önemli şey, kedinin eşyaları yutmasını önlemektir, çünkü bu hastalığa neden olabilir ve hayatlarını tehlikeye atabilir. Kediler plastik veya diğer malzemeleri yediğinde, vücutlarının şu semptomları göstermesi muhtemeldir:

  • İshal
  • Letarji
  • Salya akması ve kusma
  • İştah kaybı
  • Karın ağrısı

Bu belirtiler mutlaka yutulmuş yabancı cisimlerden kaynaklanmaz, ancak kedinizin bunu yaptığını gördüyseniz veya herhangi bir nedenle şüpheleniyorsanız, bunun nedeni olması muhtemeldir. Burada önemli olan, zamanında tepki vermek ve en kısa sürede veterinere götürmek, böylece veteriner onları inceleyebilir ve olağandışı davranışlarının nedenini belirleyebilir.

Yeni kusan bir kedi.

Gördüğünüz gibi, kedinizin plastik veya kumaş yemesinin nedenlerinin birden fazla açıklaması var. Altta yatan bir sağlık durumunu gösterebilir veya basit bir merakla da tetiklenebilir. Tetikleyici ne olursa olsun, davranışı ele almak için onu belirlemek çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.