Kediler de Ayrılık Kaygısından Etkilenebilir

Sahipleri ayrıldığında kedilerde kaygı, seslendirmeler, mobilyaların tahrip edilmesi ve anormal dışkılarla kendini gösterir.
Kediler de Ayrılık Kaygısından Etkilenebilir

Son Güncelleme: 15 Ekim, 2021

Köpeklerde ayrılık sorunları iyi çalışılmış bir konudur, ancak kedi dünyasında bu kadar fazla araştırma yapılmamıştır. Bağımsız ve yalnız hayvanlar olarak tanınmaları, bize kedilerin ayrılık kaygısı yaşamadığı hissini verir, ancak bu doğru değildir.

Evcil kedilerin sahipleriyle bir bağ kurdukları son derece açıktır, bu nedenle bağlanma ile ilgili bazı problemler geliştirmeleri şaşırtıcı değildir. Bu, yakın zamanda bir grup bilim insanı tarafından derinlemesine incelenen kedilerdeki ayrılık kaygısı ile örneklendirilir. Burada size daha fazlasını anlatacağız.

Ayrılık kaygısı nedir?

Ayrılık kaygısı, başka bir hayvanın yokluğunda aşırı ıstırap ve endişe duygusudur. Herhangi bir sosyal türde ortaya çıkabilir, ancak kedi ve köpek gibi evcilleştirilmiş türlerde daha yaygındır.

Kedilerin özel durumunda, kedi, sahibinden veya aynı türden olsun ya da olmasın, birlikte yaşadığı başka bir hayvandan her ayrıldığında endişe duyar. Bütün gününü insan sahibiyle geçirme ve onlara yoğun sevgi gösterme eğiliminde olan köpekler, genellikle ayrılık kaygısına daha yatkındır.

Kısa tüylü bir kedi.

Kedilerde kaygı nasıl ortaya çıkar?

Kedilerde kaygı belirtilerini tanımak, yalnızca eldeki bozukluğu tanımlamak için yararlı değildir. Tanımlanması, bir hareketin stresi veya başka bir hayvanın evine girmenin tedirginliği gibi birçok başka bağlama uygulanabilir. İşte kedinizin endişeli olabileceğine dair en yaygın işaretler:

 • Abartılı ve sürekli seslendirmeler: Diğerlerinin yanı sıra ağlama, miyavlama ve uluma.
 • Anormal ya da kutunun dışında dışkı ve kusma: Halılar, kişisel nesneler veya kanepeler, bu bozukluğa sahip kedilerin kendilerini rahatlatmak için seçebilecekleri yerlerden bazılarıdır.
 • Yıkıcı davranış: Kedi kanepede tırnaklarını bilemiyor, aslında onu bilerek yok ediyor. Bu davranış diğer mobilyalara ve eşyalara da yöneltilebilir.
 • Aşırı bakım: Kediler yalama yoluyla gerilimi serbest bırakır, ancak bunu çok uzun süre yaptıklarında veya tüy dökülmesi ortaya çıktığında bu endişe nedenidir.

Kedilerde ayrılık kaygısı

Kedi-sahip ayrımının özel durumunda, kaygı belirtileri biraz daha belirgindir. Yukarıda açıklanan davranış iki farklı zamanda ortaya çıkabilir:

 1. Sahibi ayrılmaya hazırlanırken: Kedi, sahibinin ayrılmadan önce giyindiğini veya ayakkabılarını giydiğini görmek gibi sinyalleri bilir. Bu zamanda, seslendirmeler ve sevecen jestler gibi bağlanma davranışları baskındır.
 2. Kedi yalnız bırakıldığında: Bu dönemde anormal dışkılama ve yıkıcı davranışlar ortaya çıkar. Aşırı seslendirmeler de yaygındır (her ne kadar kimse onları duyamasa da).

2020’de yayınlanan bir araştırma, birçok evcil hayvanın bu istisnai durumda sahiplerinin kalıcı olarak evde olmasına alışması nedeniyle, COVID-19 virüsü karantinası nedeniyle bu soruyu ele aldı. Bu senaryodan yararlanılarak 223 evcil kedinin bağlanma ve kaygı davranışları değerlendirilmiştir.

Sonuçlar açıklayıcıydı: Sahiplerinin yokluğunda kedilerin %13.45’inde yıkıcılık, aşırı seslendirme ve yetersiz idrara çıkma veya dışkılama gibi davranışlar bulundu. Bu grupta ayrılık kaygısının belirtileri anlamlıydı.

Bununla birlikte, çalışma, eğitmenlerin ankette önyargılı yanıtlar verebileceği ve kedinin davranışının gözlemsel bir doğrulamasının gerekli olacağı gerçeği nedeniyle eleştirildi.

Kedinizin kaygıyı yenmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bu durumdaysanız ne yapmalısınız? Birçok sahip, döndüklerinde ne bulabileceklerinden korkarak evden ayrılır ve kedilerinin rahatsızlığı nedeniyle acı çekerler. Bu sizin durumunuzda hala bir sorunsa, o zaman kedinize endişe ile yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • Gitmeden önce biraz sakin müzik çalın: Kedileri sakinleştirmede etkili olduğu kanıtlanmış ve kediler için özel olarak oluşturulmuş sesler vardır.
 • Kedinizin kaygısını tetikleyen nesneleri olumlu şeylerle ilişkilendirmeye çalışın: Örneğin, kediniz ayakkabılarınızı giydiğinizi gördüğünde üzülürse, onları bir mama veya oyuncağın yanına bırakın.
 • Stresli uyaranlara karşı duyarsızlaştırın: Anahtarları aldığınızda kedi endişeli hissediyorsa, günde birkaç kez alın ve bırakın. Bu şekilde, onları ayrılığınızla ilişkilendirmeyi bırakacaklardır.
 • Yanlış başlangıçlar yapın: Kapıyı açıp kapatın ve rastgele zamanlarda dışarı çıkın ve içeri girin. Bu başka bir duyarsızlaştırma alıştırmasıdır, ancak en iyisi siz ayrılmadan önce sinyaller üzerinde çalıştıktan sonra yapılır.
 • Dışarı çıkmadan önce dikkatini dağıtın: Gitmeden önce evin etrafına biraz kuru mama veya ödül maması serpin. Bu, kedinin onları aramaya odaklanmasını ve evden ayrıldığınızı fark etmemesini sağlayacaktır. Zeka oyunları da iyi bir seçenektir.
 • Ailenin başka bir üyesinden ayrılırken evcil hayvana özel ilgi göstermesini isteyin: Bu sayede kedinizde evden çıkmanızın yarattığı terk edilme hissini azaltmış olursunuz. Ayrıca, kendinizi şımartmak ve oyunlar endişenizi yatıştıracaktır.
 • Kedinizle kaliteli zaman geçirin: Sevgi ve oyun günlük olarak mevcutsa, onlara gösterdiğiniz tüm şefkat nedeniyle kedinin her zaman geri döneceğinizi hissetmesi daha kolay olacaktır.
 • Rutinler oluşturun: Yemek, temizlik veya oyunlar için katı zamanları takip etmek, kediye, gidişinizin yanı sıra geri dönüşünüzün de bu rutinin bir parçası olduğunu hissetmesine yardımcı olacaktır. Kedinizin hayatındaki belirsizliği ortadan kaldırmak, her zaman zihinsel sağlığına yardımcı olur.
Kediler için bir spor salonu örneği.

Son olarak (ama kesinlikle diğerlerinden daha önemsiz değil), kedinizi cezalandırmayın. Değişen davranış, sizi özlemelerinden kaynaklanmaktadır. Başa çıkılması zor bir durum olsa da, bir kınama, sabrın ve olumlu pekiştirmenin yapabileceği şeyleri asla düzeltmeyecektir. Durumu kendi başınıza halledemeyeceğinizi fark ederseniz, bir uzmana danışmaktan korkmayın.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerde Ayrılık Kaygısı İle Nasıl Baş Edilir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Ayrılık Kaygısı İle Nasıl Baş Edilir?

Bütün köpekler ayrılık kaygısı taşır.Makalemizde bunun ne olduğunu köpeğinizi nasıl etkilediğini ve bu duygu ile nasıl baş edeceğimiz konusunu ele ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • de Souza Machado, D., Oliveira, P. M. B., Machado, J. C., Ceballos, M. C., & Sant’Anna, A. C. (2020). Identification of separation-related problems in domestic cats: A questionnaire survey. PloS one15(4), e0230999.
 • Solis-Moreira, J. Cats Are Calmed by Cat-Specific Music.
 • Edwards, C., Heiblum, M., Tejeda, A., & Galindo, F. (2007). Experimental evaluation of attachment behaviors in owned cats. Journal of Veterinary Behavior2(4), 119-125.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.