Evcil Hayvanlar İçin Komşuluk Kuralları

Sokakta ya da herhangi bir yerde insanlar ile hayvanların bir arada yaşayabilmesi için iletişim elzemdir.
Evcil Hayvanlar İçin Komşuluk Kuralları

Son Güncelleme: 13 Aralık, 2020

Köpek ya da herhangi bir evcil hayvan evlat edinmek hepimizin hakkıdır. Ancak, bazı yaşam alanlarında ya da mahallelerde hayvan sahiplerinin uyması gereken birtakım komşuluk kuralları olduğunu unutmamak gerekir. Komşularınızla ya da kanunla ilgili problem yaşamak istemiyorsanız bu kurallara uymalısınız. 

Bu yazımızda, bu kuralların nelerden oluştuğunu ve sorun yaşamamak için neden uymanız gerektiğini anlatacağız.

Köpekler için komşuluk kuralları

Komşuların köpeklerle ilgili en çok şikayet ettiği konular şunlardır:

köpekler için komşuluk kuralları
  1. Ses. Havlama sesi sürekli devam ediyorsa ve ortada belli bir sebep yoksa oldukça can sıkıcı olabilir. Eğer köpeğiniz hiçbir sebep yokken veya sizin evde olmadığınız zamanlarda sürekli havlıyorsa komşularınız elbette şikayet edecektir.
  2. Yürüyüş yapmak. Bazen köpek sahipleri köpeğini komşulara ait alanlar içinde de gezdirebileceğini düşünür. Bu her zaman doğru değildir, hatta hukuki yaptırımları da vardır. Köpeğinizi izinsiz girilmeyen yerlerde yürüyüşe çıkarmak uygun bir davranış olmaz ve zaten bu pek sağlıklı da olmaz. Hatta, bazı mahallelerde evcil hayvanlar kabul bile edilmez. Bunu sağlayan yasalar da mevcuttur. Bu yüzden, her mahalle evcil hayvanların kabul edilebileceği veya edilemeyeceği yerleri kendi içinde belirler.
  3. Ortak alanlar için kurallar. Ortak alanlardaki kurallar mahalle ve semt bazında belirlenir. Bu yüzden de köpeğinizi tasmasız gezdirmenin yasak olduğu veya ağızlık takması gereken alanlara da komşularınız karar verir. Bazı apartmanlar asansöre hayvan alınmasını bile yasaklayabilir. Eğer taşınmak istiyorsanız köpeğinizin yaşayacağı yerin kurallarını öğrenmenizi öneriyoruz.
  4. Belgeler. Köpeğinizi eve almadan önce karnesi, aşıları ve güncel belgeleri olduğundan emin olun.
  5. Gece sesler. Çoğu yerleşim alanında komşular gündüz olan sesleri görmezden gelir. Ancak gecenin kuralları daha katıdır. Elbette bu çok anlaşılabilir bir şey! Elinizden geldiğince köpeğinizin gece vakti insanları rahatsız etmemesini sağlayın.

Kurallara uyarak köpeğinizle mutlu bir şekilde yaşayabilmek

tetikte bir köpek

Köpeğinizle keyifli ve rahat bir yaşam sürdürmenin en iyi yolu komşularınızın koyduğu kuralları kabul etmektir.

Eğer taşınacaksanız yönetim pozisyonunda olan bir sorumluyla görüşün. Evcil hayvanlar için olan kurallar hakkında bilgi edinin. Bunları iyice öğrenin ve köpeğinizin ihtiyaçlarını da düşünerek değerlendirin.

Köpeğinizin sebepsizce havlama durumu var mı ya da tasmasız mı gezmeye alıştı, bunları gözlemleyin. Bunlar yasaklanmışsa yasağa uyun ve tasmayla gezdirin. Başka yerlerde yine tasmasız gezdirirsiniz. Buna ek olarak, sebepsizce havlıyorsa bunu yapmaması için onu eğitin. Gerekirse profesyonel eğitim alın.

Evden ayrıldığınızda ya da sokakta yürürken büyük tuvaletini ortak paylaşılan alanlarda yapmasına engel olun. Eğer böyle bir şey yaparsa temizleyen de siz olacaksınız.

Komşularınız kurallara uyduğunuzu ve huzuru bozmayacağınızı görürlerse, normalde kabul etmeyecekleri ufak tefek şeyleri sorun etmeyebilirler. Unutmayın, nerede olursanız olun beraber yaşayabilmek için iletişim şarttır. Her zaman nazik olun!

İlginizi çekebilir ...
Yeni Bir Eve Taşınmak Köpeğinizi Nasıl Etkiler?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Yeni Bir Eve Taşınmak Köpeğinizi Nasıl Etkiler?

Köpeğinizi ne kadar sevdiğinizi ve yeni bir eve taşınırken onu geride bırakmayı asla düşünmeyeceğinizi biliyoruz. Peki ya o nasıl hissediyor?