Clicker Kullanarak Kedi Eğitmek

16 Aralık 2019
Clicker kullanarak kedinizi eğitme konusunda bilgi edinmek ister misiniz?

Köpekler her zaman kedilerden daha fazla öğrenme yeteneğine sahip olarak kabul edilir, ancak bu şeilde kabul edilmesi bunun doğru olduğu anlamına gelmez.

Olumlu sonuçlar veren ve clicker kullanılan yeni bir kedi eğitim yöntemi vardır. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Eğer öyleyse, o zaman bu yazıyı okumaya devam edin.

Kedinizi eğitmek için bir clicker kullanmak

Bu eğitim kedi davranışını şekillendirmek içindir. Cezalar bu tekniğin bir parçası değildir. Bununla birlikte, bu yöntem, kedinin olumlu pekiştirme yoluyla belirli bir şekilde hareket etmesini sağlayarak kedinin davranışından yararlanır. Clickerın her kullanıldığı an, kedinin ödüllendirileceği anlamına gelir.

clicker eğitimi öncesi gezen kedi

Bir clicker, çekildiğinde tıklayan bir metal şeride sahip olan küçük bir cihazdır. İşin sırrı bu sesin, doğası gereği meraklı bir hayvan olan kedi için yeni olması ve hayvanın dikkatini çekmesidir.

Aynı şekilde, sahibinin sesi zaten kedi için tanıdık bir ses olduğundan, sesinizi kullanarak eğitmek daha zor olacaktır. Bu nedenle, bu “tıklama” tek iletişim kanalı haline gelecektir.

Tabii ki, tüm bunları yapmak kolay değildir ve sabır gerektirir. Aşağıda, kolaylaştırmak için bazı ipuçlarını okuyabilirsiniz.

Kedinizi clickerla eğitmek

Zaten bir clickerınız varsa ve kedinizi ödüllendirmek için hangi ödülü kullanacağınızı çözdüyseniz, şu adımları izleyin:

  • Bir hedef bulun. Örneğin, çubuk, tükenmez kalem veya kaşık gibi düz bir şekle sahip bir nesne olsun bu. Kedinin dikkatini çekmek için kaleme bir pinpon topu veya köpük top yerleştirebilirsiniz. Ödül mamasını hedef olarak kullanmak yasaktır, çünkü kedi sadece sevdiği bir şeyi almak için egzersizleri yapacaktır.
  • Doğru anı bulun. Kedinizi eğitmek için sakinleştiği anlar gibi doğru zamanları seçmek önemlidir. Egzersizi yaparken, ona her seans arasında beş dakikalık bir dinlenme süresi vermelisiniz. Mama saatinden önce bir egzersiz seansı yaparsanız, kedi ödüle daha fazla ilgi gösterecek ve emirlerinize kesinlikle daha iyi cevap verecektir.
  • Dikkat dağıtıcılardan kaçının. Evde daha az nesne ve dikkat dağıtıcı olan bir oda bulun, çünkü kedinizin etrafındaki şeyler ne kadar az olursa, dikkatinin dağılması o kadar zor ve onu eğitmeniz o kadar kolay olacaktır.
yavru kedi

  • Onunla oturun. Sizinle aynı seviyede olması özgüvenli hissetmesine yardımcı olacaktır ve eğitime başlamanız daha kolaylaşacaktır.
  • ‘Tıklamayı’ bir ödül ile ilişkilendirin. Başlarken, sadece bir tık sesi çıkarın ve ona bir ödül verin ve ödülü bir miktar uzağa fırlatana kadar birkaç kez tekrarlayın. Kedi arkasından gidecek ve ‘tıklamanın’ bir ödül anlamına geldiğini anlayacaktır, ancak onu almak için daha fazla çaba göstermesi gerekecektir.
  • Kedinizi eğitirken konuşmayın, çünkü duyması gereken tek ses clicker olmalıdır.
  • Hedefi tanıtın. Her seferinde bir “tıklama” sesini geldiğini anladıktan sonra, bir ödül alır, sonrasında ise bir hedef belirlemelisiniz.
  • Hedefi yaklaştırın. Ona hedefin ne olduğunu öğretmek için kediye yaklaşmalısınız ve yaklaşırken clickerı tıklatmalısınız. Sonra ona bir ödül verin, o da her şeyi ilişkilendirmeye başlayacaktır. Kedi anlayana kadar bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.
  • Bekleyin. Bir sonraki adımda, kedi hedefe ulaşmakta tereddüt etmeyecektir, bu yüzden ona bunu yaptığında ödülünü vermeyi unutmayın!
  • Hedefin yerini değiştirin. Hedefi hareket ettirmeye başlarsanız, kedi de hareket etmeye başlar. Onu ödüllendirmeyi unutmadan bunu yapmaya devam edin.

Sonuç

Clicker ve bir hedef kullanarak neredeyse her şeyi yapabilirsiniz. Sadece zamana ve sabıra ihtiyacınız var. Hiçbir şey imkansız değildir! Bir kediyi eğitmek bile…

Ana resmin kaynağı: hehaden