Bir Köpek Yavrusunun İlk Yılında Öğrenmesi Gereken 8 Şey

Yavru köpeğinizin hayatının ilk yılında, sahibine ve diğer köpeklere nasıl davranacağını öğrenmesi gerekir. Yavru köpeğinize başka ne öğretmeniz gerektiğini öğrenin.
Bir Köpek Yavrusunun İlk Yılında Öğrenmesi Gereken 8 Şey
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Aylin Stefany Rodriguez Vinasco

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir köpek yavrusunun yaşamının ilk yılında öğrenmesi gereken şeyler, gelecekteki davranışının temel bir parçasını oluşturur. Bu aşamada, köpek yavrusu yüksek düzeyde enerjiye sahip olacak ve sahibinin onu kontrol etmesi ve diğer şeylerin yanı sıra ona doğru davranmayı, sosyalleşmeyi ve numaralar yapmayı öğretmesi gerekecek.

Bir köpek yavrusunun öğrenmesi gereken her şeyi incelemeden önce, bir köpeği sahiplenmenin, yalnızca barınak ve yiyecek sağlamanın ötesine geçen sorumluluklar üstlenmeyi içerdiğini vurgulamak önemlidir. Köpekler o kadar zekidir ki, uzun yıllardır duygusal destek için kurtarıcı ve hayvan olarak kullanılmıştır. Bu nedenle, sevginiz ve pozitif uyarınız bir zorunluluktur.

Bir köpek yavrusunun ilk yılında öğrenmesi gereken 8 şey

Bir köpek yavrusunun hayatının ilk yılında öğrenmesi gereken birçok şey vardır. Ancak bu yazıda, köpeğinizin sizinle, diğer insanlarla ve diğer köpeklerle çok daha iyi geçinmesine yardımcı olacak 8 yönü ele alacağız. Bunları not edin ve küçük yavru köpeğinizi eğitmek için kaliteli zaman ayırın.

1. Adını tanımak

Yavru köpeğin, hayatının ilk birkaç ayında adını tanımayı öğrenmesi gerekir. Bize göre bu basit bir süreç gibi görünse de, köpek için öyle değildir ve öğrenmesi birkaç gün veya hafta sürebilir.

Sahibi, köpeğin dikkatini çekmek için çeşitli eylemler yaparken tekrar tekrar köpeğin adını tekrarlamak ve onu çağırmak için zaman almalıdır. Kavramları ilişkilendirmenin en kolay yolu budur. Fikir, kendi adını tanımanın yanı sıra, yavru köpeğinizin çağrınıza cevap vermeyi de öğrenmesidir.

Adını söylerken köpekle göz teması kurmanız ve ona gerçekten sevdiği bir ödül vermeniz önerilir. Bu eylem, hayvanın öğrendiğinden ve her zaman tepki verebileceğinden emin olmak için farklı bağlamlarda birkaç kez tekrarlanmalıdır.

tuvalet eğitimi

2. Tuvaletini belirli bir yerde yapmak

İlk yılında, köpek yavrusu “işini” belirli bir yerde ve belirli bir zamanda yapmayı öğrenmelidir. Ancak bu görev 2 aşamaya ayrılmalıdır. İlki, köpeğin sfinkterlerini hala iyi kontrol edemediği ilk 4 ila 6 aylık dönemde gerçekleştirilecektir.

Bu aşamada, yavru köpeğinizin bu kaynakları kullanmasını sağlamak basit olsa da, gazete veya emici paspas kullanımına güvenmeniz gerekecektir. Genellikle köpek yemekten yaklaşık 30 dakika sonra kendini rahatlatma dürtüsü hisseder. Buna izin verin ve onları bunun için ayırdığınız bir alana götürün. Yavaş yavaş, kendi başlarına gitmeye başlayacaklardır.

Altı aylık olduğunda, yavru köpeğiniz tuvaletini dışarıda yapmayı öğrenebilir. Bunu başarmak için her saat başı yürüyüşlerle başlayın ve son rutini oluşturana kadar dışarıda geçirdiğiniz süreyi artırın: Bu rutin, günde en az iki kez yürüyüşe çıkmaktır.

3. Sosyalleşme

Araştırmaların da desteklediği gibi, köpeklerin, yaşamlarının ilk birkaç ayında anneleri ve kardeşleriyle birlikte olduklarında en iyi şekilde gelişen harika bir sosyal içgüdüleri vardır. Bu nedenle yavruların 2 aylık olmadan ailelerinden ayrılmamaları önemlidir. Ancak, bu sosyalleşme süreci, sahibi ile süresiz olarak devam etmelidir.

Yavru köpek aşılandıktan ve veteriner tarafından dışarı çıkması için izin verildikten sonra, özellikle evdeki tek köpekse, sahibinin diğer köpeklerle etkileşime girmesine izin vermesi önemlidir. Tıpkı insanlar gibi, köpeklerin de kendi türleriyle sosyalleşmeleri gerekir.

Aynı şekilde, süreç, köpeğin dış dünyaya girerken korkmasını önleyecek güvenli halka açık yerleri ziyaret etmeyi de içermelidir.

4. Emirlerinizi takip etmeyi öğrenmeliler

Bir köpek sahibinin çağrılarına uymadığında, yaşamın ilk evrelerinde iletişimde bir başarısızlık olduğunu varsayabiliriz. Köpeğinizi bir parka veya herhangi bir açık alana güvenle götürebilmeniz için itaatin bu yönünü öğrenmeleri gerekir. Bu şekilde, istediğinizde her zaman yanınızda olacaklarından emin olacaksınız.

Dışarı çıkmadan önce bu eğitimi evde atıştırmalıklar veya oyuncaklarla güçlendirin. Aynı şekilde, evcil hayvan her durumda uyana kadar “dur”, “otur” veya “sessiz ol” gibi komutları güçlendirin.

5. Yalnız kalmak

Bilimsel makaleler, ayrılık kaygısının köpekte korkuyla ilgili davranışsal tepkilere neden olan bir durum olduğunu açıklamaktadır. Bu sorun erkek, öksüz ve terk edilmiş köpeklerde çok yaygındır. Bir köpeğin bu psikolojik patolojiyi geliştirmesinin birçok nedeni vardır.

Yavrular, sürülerinin korumasına sahip olamayacakları yeni bir yerle yüzleşmek zorunda oldukları için annelerinin yatağından ilk çıktıklarında bunu yaşayabilirler. Bu nedenle, yavru köpeğinizin yaşamının ilk yılında yalnız olmayı öğrenmesi hayati önem taşır.

Aktivitelerinizi yaparken yavru köpeği oyun parkında tutmak iyi bir çözümdür, böylece yalnız kalırlar, ancak kendilerini güvende hissederler. Bu aralığı kademeli olarak uzatabilirsiniz, ancak her köpeğin koruyucusundan da ilgi görmesi gerektiğini unutmayın.

6. Bağ kurmayı öğrenmek

Köpek yavrusu, yaşamının ilk yılı boyunca olumlu bağlanma becerileri geliştirmeyi öğrenmelidir. Sahibinin ona size güvenebileceklerini ve yanınızda güvende hissedebileceklerini öğretmesi gerekiyor.

Bu önemlidir, çünkü onlara genel olarak insanlara güvenebileceklerini de öğretir, bu da sosyalleşme becerilerini geliştirir. Bu sayede sizden başka biri ona yaklaştığında veya selam vermeye çalıştığında köpek agresif davranmaz.

7. Dürtüsel olarak ısırmamalılar

Yaşamının ilk aylarında, köpek yavrusu dürtüsel olarak oynayacak ve ısıracaktır. Bu durumda, sahibi köpeğe insanlara zarar verebilecek bu davranışı bırakmayı öğretmelidir. Bununla birlikte, fikir, köpeğin ısırmasını durdurmak değildir, çünkü bu, dişlerinin doğru gelişimi için doğal ve sağlıklı bir davranıştır.

Köpek yavrusuna agresif bir şekilde ısırmaması öğretilmelidir. Bu olduğunda, onlara “hayır” demeli veya onlara durma emri vermelisiniz. Kullanışlı küçük bir numara, köpek sizi her ısırdığında ağlıyormuş gibi yapmaktır. Bu şekilde, bu eylemin acıya neden olduğunu ve bunu yapmayı bırakmaları gerektiğini anlayacaklardır.

8. Sizinle seyahat etmeyi öğrenmeliler

Sık sık arabanızla dışarı çıkıyorsanız, yavru köpeğinizin yaşamının ilk yılında sizinle seyahat etmeyi öğrenmesini sağlamak iyi bir fikirdir. Bu, yavru köpeğinizi fazla hazırlık yapmadan arabaya koyduğunuzda başının dönmesini, kusmasını veya strese girmesini önleyecektir.

Bu adaptasyona kısa ve eve yakın sürüşlerle başlayın ve mesafeyi kademeli olarak artırın. Yanınıza yiyecek ve su almayı ve köpeği  arabada  asla yalnız ve kilitli bırakmamayı unutmayın, çünkü bu onlara ciddi zarar verir ve hatta ölüme neden olabilir.

kaplarında yemek yiyen yavrular

Yavru köpeğiniz ilk yılında çok şey öğrenebilir

Size, yavru köpeğin yaşamının ilk yılında öğrenebileceği ve öğrenmesi gereken 8 şeyi gösterdik, ancak bu, pek çok başka ipucu olmadığı anlamına gelmez. Onlara özel numaralar ve davranışlar öğretmek için evde olduğunuz zamandan yararlanın. Bu yaşta, köpek yavruları onları duygusal destek çalışmaları, kurtarma çalışmaları veya yarışmalar için eğitmek için iyi bir yaştadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Miloco, S., Dragonetti, A. Comportamiento normal y ontogenia de la conducta en caninos. Suplemento técnico veterinario. Revista del colegio 34.
  • RE Menrzel. Fisiopatología, diagnóstico y tratamiento de la ansiedad por separación en el perro. AVEPA.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.