Köpeklere Spirulina Özü İyi Gelir mi?

En iyi sonuçlar için, bu süper yiyecek sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçası olmalıdır.
Köpeklere Spirulina Özü İyi Gelir mi?
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Son yıllarda gıda takviyesi pazarı oldukça genişlemiştir. Çeşit çeşit, erişimi kolay ve birçok tüketiciye hitap eden piyasa küresel anlamda başarılı olmuştur. En iyi gıda takviyelerinden bir tanesi olan bu ürünün, şimdi tüketici piyasası genişlemiştir. Artık köpekler için spirulina özü satın alabilirsiniz.

Spirulina özü, Arthrospira cinsine ait mikroskopik alglerden elde edilen bir gıda takviyesidir. Daha detay verecek olursak, nutrasotik için kullanılan en yaygın tür Arthrospira maxima ve Arthrospira platensis‘dir.

İnsanlar Aztek zamanından önce spirulinayı besin kaynağı kullanırken, birkaç yüzyıl sonra dünyadaki en popüler multivitamin halini almıştır. WHO, spirulanın içeriğindeki yüksek besin değerinden dolayı, dengeli bir diyetin takviyesi olarak alınması gerektiğini önermiştir.

Spirulanın birçok destekleyici arasında, hayvanlara verilip verilmemesini sorgulayan bir grup vardır. Ancak, piyasada şu an özellikle hayvanlar için tasarlanmış olan birçok spirulina ürünü vardır.

spirulina ürünleri

Spirulina özünün köpekler için faydaları

Bu takviye; fikosiyanin, polisakkaritler ve fosforlu lipitler gibi benzersiz bir dizi bitkisel gıdaları içerir. Karoten antioksidanlar açısından zengindirler. Karakteristik yeşil rengini, vücudu toksinlerden arındırmak için gerekli olan yüksek klorofil içeriğinden alır. Ayrıca, sindirmesi en kolay sebze proteini kaynağıdır. Hatta, çalışmalar vücudun, spirulinadaki proteinin %60’ını sindirebildiğini göstermiştir.

Laboratuvardaki çalışmalar, hayvan araştırmaları ve tüketici deneyimleri ile birlikte tüm bunlar, spirulanin aşağıdaki faydaları olduğuna işaret etmiştir:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Eğer bir köpek stresliyse ya da ciddi bir hastalıktan muzdaripse, vücut direnci düşecektir. Bunun sonucundaysa metabolik sistemi etkilenerek zayıflık ve kronik yorgunluğa neden olur. Bu belirtiler enerji seviyesini arttırmaya neden olan küçük bir spirulina özü ile azaltılabilir. Bunun sebebi, spirulinanın hücre iletişimini iyileştirmesi ve bakterilerle savaşmada etkili olan makrofajların sayısını arttırmasıdır.
  • Boşaltım sistemini iyileştirir. Laktobasil ve bidifobakteri gibi sağlıklı bakterileri harekete geçirdiği için sindirimi ve bağırsak hareketlerini arttırır.
  • Alerjiyi azaltır. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yürütülen birtakım başarılı laboratuvar deneyleri, gelecekteki besin alerjisini spirulina ile atlatabileceğimizi göstermektedir.
  • Spirulinanın köpekler için diğer muhtemel faydaları: Bazı araştırmacılar spirulinanın kansere karşı savaşmada etkili olacağını ileri sürmektedir. Kötü huylu tümörleri ortadan kaldırabilecek hücreleri harekete geçirebileceğini gösteren bazı işaretler vardır. Dahası, bu özde yer alan polisakkaritler, hasarlı genetik malzemeyi onarmaya yardımcı olabilir.

Spirulina özü nasıl tüketilmeli?

Diğer gıda takviyelerinde olduğu gibi, spirulina özünü uygun dozlarda vermek önemlidir. Dahası, etkisini dengeli bir diyet ve yeterli düzeyde fiziksel aktivite ile gösterecektir.

ödül isteyen köpek

Spirulinanın piyasada birçok farklı markası ve ürün gamı bulunmaktadır. Bir ürüne karar verirken ürün paketinin gerekli tüm akreditasyonları ve üretim yerini göstermesi önemlidir. Ayrıca köpeklere uygun dozlarda olacağı için köpekler için tasarlanan ürünleri tercih etmeniz en doğrusudur.

Ancak, veterinere danıştıktan sonra toz spirulina kullanabilirsiniz. Bu şekilde, bu ek gıdanın evcil hayvanınız üzerindeki etkisini yavaş yavaş görmüş ve muhtemel alerjik reaksiyonlardan kaçınmış olursunuz. Spirulinanın önerilen dozu ile köpeğinizin normal mamasını karıştırarak spirulinanın acı tadını hafifletmenizi öneririz.

Genel olarak gıda takviyeleri köpeğinizin bağışıklık sistemini sağlıklı bir şekilde destekler. Ancak, kullanımını bazı durumlar ve senenin bazı zamanları olarak kısıtlamanızı öneririz. Sonuçta dengeli bir diyette köpeğinizin sağlığını destekleyecek bütün gerekli besin değerleri yer almalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.