Köpeklere Çorba İçirilmesi Doğru Mu?

Çorbanın, içine birkaç malzeme katılmış sıcak sudan ibaret olduğu doğrudur ancak bazı çorbalar köpeğinize iyi gelirken diğerleri zararlı olabilir.
Köpeklere Çorba İçirilmesi Doğru Mu?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler, her gün aynı şeyi yemeyi genelde sorun etmezler ama sahipleri arada bir onlara değişik yemekler vermek isteyebilir. Siz de farklı bir yemek olsun diye bir çorba yaparak köpeğinize lezzetli bir sürpriz yapabilirsiniz. Ayrıca sağlık nedenlerinden ötürü de köpeklere çorba verilebilir.

Toz ve konserve hazır çorbalar yerine, çorbayı her şeyiyle sizin hazırlamanız daha sağlıklı bir seçenektir. Neredeyse tüm paketli ürünlerde köpeğinize zararlı olacak maddeler bulunur.

Tuz: Baş düşman

Köpeklere çorba hazırlamadan önce içine hangi malzemeleri koyabileceğinizi öğrenmelisiniz. Köpeğinize en çok zararı dokunacak malzeme tuzdur.

Köpekler az miktarda tuzu sorun yaşamadan sindirebilirler ancak daha yüksek miktarlarda tuz, zehirlenme vakalarına yol açabilir. Kusma, ishal ve iştahsızlık tuzla gelen orta düzeyli zehirlenmenin bazı belirtileri arasındadır. Ancak daha tehlikeli zehirlenmelerde; böbreklerde hasar, krizler ve ölüm bile görülebilir.

Sevimli dostunuza yapacağınız çorbaya koymamanız gereken diğer iki maddeyse soğan ve sarımsaktır. Bu iki sebze, alyuvarları yok ederek köpeklerde hemolitik anemi hastalığına neden olabilir. Ayrıca, soğan ve sarımsağın mide iltihabına yol açma ihtimali de vardır.

köpeklere çorba içirilmesi

Tedavi olarak köpeklere çorba

İnsanlarda olduğu gibi sağlık sorunu yaşayan bir köpeğe de tedavi amaçlı çorba içirilebilir. Soğuk algınlığı, sindirim problemleri, kusma, ishal ya da katı yiyecek tüketimi ve çiğnemede sorun yaşayan köpeklere yemeklerini çorba olarak vermek oldukça iyi bir fikirdir.

Kış aylarında, grip köpeğinizi de bulabilir. Bu durumda, köpeğinizin her zamanki mamasının yerine tavuk suyuna çorba iyi bir alternatif olacaktır. Tavuk suyuna çorba, sindirim sorunlarına da iyi gelir.

Midesinden sorunlar yaşayan ya da daha hafif beslenmesi gereken köpeklere, mamalarının yanında çorba da verilebilir. Köpeğin mama ve çorbayı beraber tüketmesi hem hastalığına iyi gelir hem de susuz kalmasını önler.

Köpeğinize sadece evde yaptığınız yemekleri verebilir misiniz?

Bazı etkenleri göz önünde bulundurduğunuz taktirde köpeğinizi sadece kendi hazırladığınız yemeklerle beslemeniz mümkündür. Herhangi bir sorunları yoksa köpeklerin katı yemekle beslenmeleri gerekir. Veteriner söylemediği sürece köpeğinizin sadece çorba içmesi yetersiz beslenmesine neden olacaktır.

Dışarıdan satın aldığınız mamalar, köpeklerin ihtiyacı olan tüm protein ve besinleri alarak dengeli beslenmelerini sağlar. Evinizde hazırlayacağınız mamalar da aynı ihtiyaçları karşılamalıdır.

köpeğine evde mama hazırlayan adam

Havuçlu tavuk çorba

Bu hazırlaması kolay tarif A, E ve B vitaminleri ve beta karoten içerir. Bu çorbanın içinde ayrıca kalsiyum, potasyum, fosfor ve iyot da bulunur. Havuçlu tavuk çorba köpeğinizin ihtiyacı olan miktarda kalori, yağ ve amino asit almasını sağlayacaktır.

Bu çorba tüm köpeklere uygundur. Özellikle sahipleriyle her gün egzersiz yapıp hareket eden köpeklere tavsiye edilir. Yetersiz beslenmiş ya da cilt ve tüylerinden sorunlar yaşayan köpeklere de iyi gelecektir.

Malzemeler:

 • 250 gr küçük parçalar halinde kesilmiş tavuk iç organları (kalp, karaciğer)
 • 2 büyük havuç

Yapılışı:

 • Havuçları yıkayın, kabuklarını soyun ve doğrayın.
 • Tüm malzemeleri kaynar suya atıp 15 dakika pişirin. Servis etmeden önce çorbanın biraz soğumasını bekleyin.
 • Köpeğinize verdiğiniz çorba miktarını fazla kaçırmayın. Normal boylarda bir kâseye koyacağınız çorba yeterli olacaktır.
 • İsterseniz biraz köpeğin mamasından da verebilirsiniz.
 • Çorba üç güne kadar buzdolabında bekleyebilir.
 • Hiçbir şekilde tuz ve baharat eklememeniz gerektiğini unutmayın.

Pirinç Çorbası

Bu çorba ishal olan köpeklere iyi gelecektir. Pirinç köpeğinizin iştahının yerine gelmesine yardımcı olduğu gibi içinde bolca E vitamini, fosfor ve potasyum da bulunur.

Malzemeler:

 • 2 bardak pirinç
 • 250 gram kemiksiz ve derisiz tavuk ya da yağsız dana biftek

Yapılışı:

 • 5 bardak suyla pirinci pişirin.
 • Tavuk ya da bifteği ince dilimler halinde kesin ve 4 bardak suyla iyice pişine kadar haşlayın.
 • Pirinci ekleyin ve 5 dakika daha ateşte tutun.
 • Biraz soğuduktan sonra servis edin.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.