Köpek Bakımı: Mamalar İle İlgili Hastalıklar

Evcil hayvanınız için doğru mamayı bulmak çok önemlidir. Bu nedenle, bugün Benim Hayvanlarım olarak evcil hayvan mamalarıyla ilgili en yaygın hastalıklardan bazılarını tartışmak istiyoruz.
Köpek Bakımı: Mamalar İle İlgili Hastalıklar
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Söylemeye gerek yok, iyi bir diyet ve sağlık el ele gider, bu yüzden köpeğinize doğru mamayı verdiğinizden emin olmak çok önemlidir. Bunu yapmamak, gelecekte evcil hayvanınız için ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, bugün size evcil hayvan mamalarından ve evcil hayvanlarda mamalar ile ilgili en yaygın hastalıklardan bahsetmek istiyoruz.

Evcil hayvan maması: birçok seçenek

Evcil hayvanınızın beslenme programından bahsederken, diyet rejiminden çok daha önemli bir şeyden bahsediyoruz. Köpeğinizin iştahını doyurmaktan ziyade, mamalar bir enerji ve besin kaynağı olmalıdır. Sağlığının dayandığı temellerden biridir.

Dört ayaklı dostunuz için doğru mamayı bulmak bir dizi farklı faktöre bağlı olacaktır. Cins, yaş, egzersiz seviyeleri ve kilonun evcil hayvan maması seçmeye çalışırken dikkate almanız gereken en önemli yönler olduğunu unutmayın. Aralarından seçim yapabileceğiniz sonsuz sayıda seçenek vardır, böylece evcil hayvanınızın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak mamalar bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, köpeğiniz bir tür sağlık şikayetinden muzdaripse veya belirli yiyeceklere karşı diğerlerinden daha duyarlıysa ve bunu bilmiyorsanız, iştah kaybı, gastrointestinal sorunlar ve bitkinlik dahil olmak üzere bir hastalık veya intolerans belirtileri göstermeye başlayabilirler.

köpekler için uygun mamalar

Evcil hayvanlarda mamalar ile ilgili hastalıklar: alerjiler ve gıda intoleransları

Bazı yiyeceklere veya bileşenlere karşı hoşgörüsüzlük kuşkusuz köpeklerde mamalar ile ilgili en yaygın sorunlardan biridir. Köpekler de bizim gibi alerjik olabilir:

  • Gluten.
  • Laktoz ve türevleri.
  • Gıda boyası ve yapay gıdalar evcil hayvan mamalarında bulunur.

Veterineriniz sizi bu tür alerjiler hakkında uyarabilecek ve alternatif bir diyet veya özel hipoalerjenik mamalar gibi çözümler sunabilecektir. Evcil hayvanınızda gıda intoleransı teşhis edilmeden bırakılırsa, solunum sorunları ve cilt şikayetleri gibi belirtiler görmeye başlarsınız.

öksüren köpek

İlgili diğer sorunlar

Söylemeye gerek yok, eğer köpeğinizin yediği bir şeye kötü bir tepki verirse, sindirim sistemi bunu ilk öğrenecek yerdir. Kötü bir beslenme- ya da yanlış köpek maması seçimi – evcil hayvanınız için birden fazla beklenmedik tuvalet ziyaretine neden olacaktır. Evet, ishalden bahsediyoruz.

İshal, gıda intoleransından hazımsızlığa kadar birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bu durumlarda, sıklığına dikkat etmek önemlidir. İshal kronikleşmeye başlarsa, evcil hayvanınızın beslenmesinde bir sorun olabilir.

kaka yapan köpek

Düşük kaliteli mamalar ile daha sık ilişkili olmasına rağmen, köpeklerde ishal dışında çok yaygın olan başka bir sindirim sorunu vardır: gastrit veya akut hazımsızlık. Gastritin bir gıda intoleransından kontamine, eski veya kalitesiz mama yemeye kadar birçok farklı nedeni vardır. Evcil hayvanınızı çürüyen yiyeceklerden – yani çöp kutusundan – uzak tutun ve ağızlarına ne koyduklarına dikkat edin.

Son zamanlarda, uzmanlar ayrıca köpek mamasındaki bazı bileşenlerin kardiyovasküler hastalıkla bağlantılı olabileceğini keşfettiler. Ancak, bu durumdan ne ölçüde sorumlu olabileceği henüz bilinmemektedir. Ancak emin olabileceğimiz, veterinerinizin ve doğru bir beslenme programının yardımıyla köpeğinizin dolu ve mutlu bir hayatın tadını çıkarabileceğidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Freeman, L. M., Stern, J. A., Fries, R., Adin, D. B., & Rush, J. E. (2018). Diet-associated dilated cardiomyopathy in dogs: what do we know?. Journal of the American Veterinary Medical Association253(11), 1390-1394.
  • Chesney, C. J. (2002). Food sensitivity in the dog: a quantitative study. Journal of Small Animal Practice43(5), 203-207.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.