Köpekler İçin Klorellanın Faydaları

Klorella, genelde insanlar ve hayvanlar tarafından besin takviyesi olarak tüketilen tek hücreli bir yeşil alg türüdür. Köpekler için klorellanın faydaları neler öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin. 
Köpekler İçin Klorellanın Faydaları

Son Güncelleme: 27 Ekim, 2019

Klorella, tek hücreli bir yeşil alg türüdür ve genelde besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Koyu yeşil renkli bu mikroskobik alg türü, fotosentez yapan pigmentleri nedeniyle bu göz alıcı renge sahiptir. Klorellanın faydaları sayamayacağımız kadar çoktur.

Bu alg türünü sadece insanlar değil, birçok canlı türü de tüketebilir. Bu yazıda, klorellanın köpekler için öne çıkan üç ana faydasından bahsedeceğiz.

Klorellayı hem kapsül içinde hem de toz halinde bulmanız mümkündür. Bu minik canlı, yüksek seviyede proteini, yağ asidini, minerali ve vitamini bünyesinde bulundurur. Bu alg türü, süper gıda kategorisindedir ve arındırıcı özellikleri her gün daha fazla bilinir hale geliyor.

Klorellanın köpekler için faydalarını aşağıda sizin için sıraladık:

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bu alg türünü meydana getiren bileşenler, canlıların bağışıklık sisteminin güçlendiriyor. Bir başka deyişle, vücudun virüslere, bakterilere ve mantarlara karşı daha iyi savaşmasını sağlıyor.

Dahası, söz konusu besinlerin sindirilmesi ve sindirim sisteminin genel sağlığı olduğunda, bu canlının oldukça etkili olduğunu biliyoruz. Son olarak, doğal antioksidan özelliği sayesinde, klorella aynı zamanda hücrelerin yaşlanmasını da geciktiriyor.

tatlı beyaz köpek çimin üzerinde ve klorellanın faydaları

2. Klorellanın faydaları: Daha sağlıklı ve daha parlak bir kürk

Köpeğinizin tüylerinin ve cildinin sağlıklı görünmesi için bazı vitaminler elzemdir. Klorellanın bir başka harika özelliği ise bu vitaminlere sahip olmasıdır. Bu alg türü, A ve C vitaminlerinin yanında, cilde ve tüylere iyi gelen birçok minerale de sahiptir.

Klorella vulgaris gibi türler, yeni çıkan saçlardan ve cildin yenilenmesinden sorumlu olan kolajen isimli maddeyi sentezler. Bu yüzden köpeğinizde dermatit (deri yangısı) varsa klorella size bu konuda yardımcı olabilir.

siyah köpek ve yeşil çimler

3. Temizleyici etkisi: Vücuttan toksinleri atmanıza yardımcı olur

Klorellanın bir diğer özelliği de iyi bir temizleyici olmasıdır. Klorella, kurşun, kadmiyum ve cıva gibi ağır metalleri ortadan kaldırarak karaciğerde, bağırsakta ve kanda bulunan toksinleri vücuttan atmış olur. Vücutta bulunan metalleri bir araya getirir ve daha sonra bu metalleri ‘çelatlama’ adı verilen bir işlemle vücuttan uzaklaştırır.

Klorellanın çelatlama işlemi, üreme sistemine de yardımcı olur. Çünkü köpeklerin öğünlerinde bulunan ağır metallerin toksin oranları üremeyi etkileyebiliyor. Örneğin bu toksinler erkek köpeklerde sperm kalitesini olumsuz anlamda etkileyebiliyor.

tatlı köpek su içiyor ve klorellanın faydaları

Klorellanın içinde ne var?

Klorella, önemli amino asitlerden ve yüksek oranda A, B ve C vitaminlerinden oluşur. Ayrıca demir, fosfor, magnezyum ve potasyum gibi mineralleri de bünyesinde barındırır. Dahası, klorellanın içinde çok fazla klorofil bulunur. Tek hücreli algler arasında en yüksek klorofil oranına sahip olan canlı klorelladır.

Klorofil vücudun arınmasına yardımcı olur ve ağız kokusuna karşı savaşır. Aslında birçok diş macunu ve diş sağlığı ürününün içinde bu madde var. Klorella aynı zamanda meyve ve sebzelerin içinde bulunuyor.

Tüm bu saydıklarımız klorellayı zengin bir protein, vitamin ve mineral kaynağına dönüştürüyor. Yani bu gıda, köpeğinizin diyeti için ideal bir tamamlayıcıdır. Birçok besleyici köpek atıştırmalığının içinde bu alg türü var.

Eğer köpeğinizin mamasına dikkatli bir şekilde bakarsanız, kalitesi hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz. Bu şekilde evcil hayvanınızın daha sağlıklı olması için ek besin desteği verip vermeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Klorellayı nereden temin edebilirsiniz?

Klorella ve diğer algler, kapsül ve toz halindedir. Dozunu, köpeğinizin kilosuna ve klorellanın yoğunluğuna göre ayarlayabilirsiniz. Diğer tamamlayıcı gıdaları kullanmadan önce yaptığınız gibi, köpeğinizin diyetine klorellayı dahil etmeden önce veterinerinize danışmalısınız.

Köpeklerde fazla alg tüketiminden kaynaklı zehirlenme yaygın olmayabilir, ancak yine de bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Evcil hayvanların öğünlerine algleri dahil etmek yaygındır. Klorella, spirulica (yosun) ve dunaliella piyasada bulabileceğiniz tamamlayıcı gıdalara örnek olarak gösterilebilir. Köpekler, kediler, akvaryum balıkları, kuşlar, atlar ve inekler bu besinleri tüketebilir. Bu saydığımız alg türlerinin hepsini tek bir pakette birleştiren ürünlere çoğu markette rastlamanız mümkündür.

Bu yeşil alg türü, insanlar için de benzer faydalara sahip. Veganlar ve vejetaryenler, klorella ve diğer alg türlerini sıklıkla tüketiyor, çünkü bu tek hücrelinin içinde bulunan proteinler ve özellikle B12 vitamini sindirim sistemi için gerekli. Gördüğünüz gibi klorellanın faydaları sayamayacağımız kadar çok.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Spolaore P, C Joannis-Cassan, E Duran & A Isambert. 2006. Commercial Applications of Microalgae. Journal of Bioscience and Bioengineering 101(2): 87-96.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.