Logo image
Logo image

Yetişkin Köpeğinizi Nasıl Beslersiniz?

2 dakika
Köpeğinizin ihtiyaçları yıllar içinde değişir. Yetişkin bir köpeği beslerken cins, boyut ve yaşam tarzı önemli faktörlerdir.
Yetişkin Köpeğinizi Nasıl Beslersiniz?
Son Güncelleme: 03 Haziran, 2022

Yetişkin köpeğin beslenmesi konusunda bilgi sahibi olmak, en iyi arkadaşınızın sağlıklı, mutlu ve daha uzun bir yaşam beklentisine sahip olmasını istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken temel görevlerden biridir. The Dog’s Diet adlı kitabında Catherine Dauvergne’ye göre, dengeli bir diyet iyi sağlık getirir ve yıllar içinde hastalık ve rahatsızlıklardan muzdarip olma olasılığını azaltır.

Evcil hayvanlarını sağlıklı tutmak her sahibinin yükümlülüğüdür. Bu makalede yetişkin bir köpeğin beslenmesi konusunda bazı ipuçlarını keşfedin.

Beslenmenin önemi

Yetişkin köpeğinizi nasıl besleyeceğinizi bilmek hayati bir konudur, çünkü beslenme yaşamın her aşamasına göre değişmelidir. Nela Crespo, The Truth About Cats and Dogs (Kediler ve Köpekler Hakkındaki Gerçekler) adlı kitabında, bu durumda yetişkin köpeklerin, büyümeleri ve enerji harcamaları için yeterli vitamin ve yeterli proteine ihtiyaç duyan yavru köpeklerden daha az proteine ve bazen daha düşük enerji alımına ihtiyaçları olduğunu söylüyor.

Evcil hayvanınızın beslenmesi dengeli olmalı, ihtiyaçlarına uygun ve tabii ki iştah açıcı olmalıdır. İhtiyaçlarını çok fazla olmadan karşılamalıdır. Onları her zaman aynı saatlerde, tercihen öğleden sonra veya akşam beslemenizi öneririz.

Yetişkin köpekler genellikle günde bir kez beslenir, ancak köpeğiniz çok büyük veya çok gerginse, mide burulma riskini azaltmak için beslenmesini sabah ve akşam olmak üzere ikiye bölmeniz önerilir.

Some figure

Yetişkin bir köpek için ne tür yiyecekler uygundur?

Köpeğinize vereceğiniz mama, cinsine, büyüklüğüne, yaşam tarzına (hareketsiz veya aktif) ve köpeğin içinde bulunduğu yaşam evresine dayalı olmalıdır. Bu nedenle, yetişkin köpeğinizi beslemeye gelince, mamasını seçerken bu diğer özellikleri de dikkate almak çok önemlidir.

Büyüklüğüne göre

  • Küçük köpekler, aktivite seviyelerine bağlı olarak çok fazla enerji yakar ve bunu büyük köpeklerden daha yüksek oranda yaparlar. Bu nedenle, bu ırklar için en iyi diyet, ek protein içeren, yağ ve karbonhidrat bakımından zengin olanlardır.
  • Daha büyük köpekler daha az enerji ve daha yavaş bir oranda yakma eğilimindedir, ancak iştahları çok daha fazladır. Onlar için mükemmel bir formül, kilolarını kontrol etmek için daha az yağ ve daha fazla protein içerir.

Yaşam tarzı

  • Aktif veya çalışan köpekler için yaşam tarzlarına uygun, onlara daha fazla yağ, protein ve enerji üretecek vitaminler (B12 vitamini gibi) ya da E vitamini gibi yorgun kaslarının iyileşmesine yardımcı olan vitaminler verecek bir formüle ihtiyacınız vardır.
  • Hareketsiz veya daha az aktif köpeklerin kilo alımını önlemek için hafif, az yağlı bir formüle ihtiyacı vardır.

Özel durumlar

  • Daha yaşlı yetişkin köpekler için düşük kalorili bir diyet genellikle yeterlidir. Karaciğer, böbrek ve kalplerine zarar verebilecek tuz ve fosfor gibi protein ve minerallerde aşırıya kaçmamaya dikkat edin.
  • Yetişkin köpeğiniz hamileyse, ek kalori ve daha fazla gerekli besin maddesine sahip olması için yavru köpekler için kaliteli mama vermeniz önerilir.
  • Yetişkin köpeğinizin herhangi bir hastalığı veya gıda hassasiyeti varsa, buna göre özel bir diyet sağlamanız gerekir.
Some figure

Piyasada yetişkin köpeğinizi ihtiyaçlarına göre beslemek için birçok seçenek bulabileceksiniz. Köpeğiniz için doğru şeyleri aldığınızdan emin olmak için ve güvenli tarafta kalmak için her zaman veterinerinize danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dauvergne C. La alimentación del perro. DVE; 2018 [Internet] 2020 [consultado]. Disponible en: https://books.google.es/books?hl=en&lr=&id=8UNtDwAAQBAJ&oi=fnd&pg=PT3&dq=c%C3%B3mo+alimentar+perro+adulto&ots=Qa51QRCVP-&sig=pgZjKv0or6yhGDgBynY4ga1uvlM#v=onepage&q=c%C3%B3mo%20alimentar%20perro%20adulto&f=false
  • Crespo N. La verdad sobre perros y gatos. Primera edición. Barcelona: Random House ; 2010.
  • Purina. Alimentar a tu perro adulto [Internet] 2020 [consultado]. Disponible en: https://www.purina.es/perros/salud-y-nutricion/guia-alimentacion-perro/alimentar-a-tu-perro-adulto

 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.