Yaşlı Bir Köpeği Sahiplenmek için 15 Neden

Bir köpek yavrusu yerine daha yaşlı bir köpeği evlat edinmek için nedenlere ihtiyacınız varsa, işte size 15 tanesini getiriyoruz! Bunları okuduktan sonra karşı koyamayacağınız konusunda sizi temin ederiz.
Yaşlı Bir Köpeği Sahiplenmek için 15 Neden

Son Güncelleme: 01 Haziran, 2022

Ailenizi yeni bir üyeyle genişletmeyi düşünüyorsanız, bir köpek yavrusu sahiplenmek isteyebilirsiniz; bu sevimli hayvanlar oynamayı çok severler ve eve hayat getirirler. Ancak burada sizi yaşlı bir köpeği sahiplenmek konusunda ikna etmeye çalışacağız çünkü onlardan birine sahip olmak hayatınızın en iyi deneyimi olabilir.

Bir barınağa giren yaşlı köpekler nadiren oradan ayrılırlar ve eğer büyüklerse bu ihtimal daha da fazladır. Bu nedenle yaşlı bir köpeği kabul etmek, onlara hak ettikleri şeyi vermek anlamına gelecektir: onurlu bir yaşlılık. Hala daha fazla nedene ihtiyacınız varsa, aşağıdakileri kaçırmayın!

Yaşlı bir köpeği sahiplenmek için 15 neden

Yaşlı bir insan olarak terk edildiğinizi hayal edin. Sonra biri sizi alır ve barınak ve yiyeceğin olduğu ama ihtiyacın olan başka hiçbir şeyin olmadığı bir yere götürür. Kemiklerin ağrıyor, diğer köpekler sürekli bağırıyor ve her zaman ya çok sıcak ya da çok soğuk. Yaşlı bir köpeği evlat edinmek için daha fazla nedene mi ihtiyacınız var? İşte buradalar!

1. Düşük aktivite seviyeleri

Bir köpeğin iyi bir yaşam sürmesine yardımcı olmak istiyorsanız ve rutin olarak bir kanepe ve battaniyeyi tercih ediyorsanız, o zaman yaşlı bir köpek en iyi seçenektir. Hemen hepsi sessiz, yavaş yürümeyi seven ve oyuncaklarını yerde yatarken kullanan hayvanlardır. Arkadaşlıkları sessiz ve şekerlemelerle doludur.

2. Kişilikleri tanımlanır

Bir köpek yavrusu sahiplenirken geliştirecekleri kişiliğin sizin yaşam tarzınızla uyumlu olup olmayacağını bilemezsiniz. Öte yandan, daha yaşlı bir köpek zaten gelişmiş bir karaktere sahiptir ve barınak personeli size uygun olanı çok daha kolay bulacaktır.

Yaşlı bir köpek.

3. Nasıl davranacaklarını zaten biliyorlar

İyi ya da kötü, bu köpek bir eğitim sürecinden geçmiştir. Alanınıza nasıl saygı duyacaklarını biliyorlar ve dinlenmek için kendi başlarına dönecekleri bir yer seçiyorlar. Genel olarak, yaşlı bir köpek bir evde nasıl geçineceği konusunda nettir ve bir arada yaşama, yapılacak birkaç ayarlamayla oldukça kolay olacaktır.

4. Sınırlarını kolayca öğrenirler

Bu köpeklerin arkalarında insanlarla başa çıkmayı öğrendikleri bir hayat olduğunu unutmayın! Onlara verdiğiniz komutların çoğu hayvana tanıdık gelecek, bu yüzden onları azarlamanıza gerek kalmayacak. Kısa bir süre içinde, tam olarak neyi ve neyi yapmamaları gerektiğini bileceklerdir.

5. Mükemmel uyum

Yukarıda bahsedilen deneyimin bir kısmı onlara başka bir avantaj sağlar: onlar birçok ortama uyum sağlayan hayvanlardır. Çocuklu evler (elbette çocuklar onlara saygı duyduğu sürece), yaşlı yetişkinler, işlevsel çeşitliliğe sahip insanlar için idealdirler.

6. Rutin

Yaşlı bir köpeği sahiplenmek için bir başka neden de rutini sevmeleridir. Köpek yavrusu ve yetişkinlik döneminde düzenli bir günlük rutini takip etmek ne kadar faydalıysa, yaşlı bir köpek için bu fayda çok daha fazladır. Bu onlara gönül rahatlığı ile sizinle birlikte huzurlu zamanların tadını çıkarmaları için zaman verir.

7. Uzun yürüyüşlere ihtiyaçları yok

Yaşlı köpeklerin çoğu zaten yaşının getirdiği rahatsızlıklardan muzdariptir, bu nedenle dışarıda koşarak ve oynayarak saatler geçiremezler. Günde birkaç kez dışarı çıkmaları gerektiği açık olsa da, yürüyüşler sessiz ve sakin olacaktır.

8. Minnettarlar

Bir köpeğin minnettar olduğunu söylemek kulağa antropomorfik gelebilir, ancak gerçek şu ki, bir köpeğin onlara değer veren ve onları seven bir yuva bulduğunda neler yapabileceğini tanımlayacak başka bir kelime yok. Onların gençleşmesini ve sizinle bağ kurmasını izlemek, hatta huzur içinde uyumalarını izlemek en güzel hediye olacaktır.

9. Sevgi dolular

Yaşlılık ilerledikçe kalpler yumuşar ve ister köpek ister insan olun, daha fazla sevgiye ihtiyaç duyar. Daha yaşlı köpekler daha sevecen olma eğilimindedir ve pek fazla sevgi belirtisi göstermeyen bir tür olsalar bile, onlara verdiğiniz sevgiden çok daha fazla keyif aldıklarını göreceksiniz.

10. Bağımsızdır

Yaşlı bir köpeği evlat edinmenin en ikna edici nedenlerinden biri, onun büyük bağımsızlığıdır. Bu köpekler, hızlı bir şekilde öğrendikleri ve sorunsuz bir şekilde takip ettikleri için genellikle günlük rutin boyunca onlara rehberlik etmenize ihtiyaç duymazlar.

11. Yaşlı yetişkinler için harika bir arkadaştırlar

Pek çok yaşlı insan bir köpek yavrusuna ihtiyaç duyduğu tüm aktiviteyi veremez ve eğitim pahalı olabilir. Bu nedenle yaşlı bir köpek iyi bir seçimdir, çünkü zaten temel eğitimleri vardır ve yaşam hızları yaşlı insanlarınkine çok benzer.

12. Bir şeyleri yok etmezler

Yaşlı köpekler için oyuncakların (ve oyuncak olmayanların) diş çıkarma ve yok etme zamanı çoktan gitti. Ayrıca geçmişteki kötü yetiştirilme tarzından kaynaklanan herhangi bir yıkıcı eğilimin düzeltilmesi kolay olacaktır.

13. Sığınağa yardım edeceksin

Barınaklar hayvanlarına yardım etmek için ellerinden geleni yapıyorlar, pek çok engeli çok az yardımla aşıyorlar. İyi bir aile bulma konusunda acı çeken bir köpeği neşeli görmekten daha büyük bir mutluluk olamaz. Ve buna ek olarak, yeni arkadaşınızın yerine başka bir köpeği alabilecekler.

14. Onları küçük düşürmekten kaçınacaksınız

Ne yazık ki, bazı yerler yuva bulamayan köpekleri bırakmak zorunda kalıyor. Barınaklar her ne pahasına olursa olsun bunu önlemek için her zaman çalışacak olsa da, yaşlı ve hasta köpekler her zaman listede ilk sırada yer alacaktır.

15. Hayatlarına onurlu ve mutlu bir son

Son olarak, yaşlı bir köpeği sahiplenmek için en önemli nedenin bu olduğuna inanıyoruz: yaşamlarına bir son vermelerini sağlamak. Bu merkezlerin yaptığı harika işlere rağmen, hiçbir köpek bir barınakta bakımsız ölmeyi veya terk edilmeyi hak etmez.

veterinerde yaşlı bir köpek

Ayrıca yaşlı bir köpeğin gözleri hakkında özel bir şey var. İlk başta çıplak gözle göremeyebilirsiniz ama onlarla bir kez bağ kurduğunuzda, gözleriyle size anlatmaya çalıştıkları her şeyin farkına varacaksınız. Sizinle bir köpek yavrusuna göre daha az vakit geçirecekleri konusunda endişelenmeyin, çünkü sizinle birlikte olacakları yıllar dolu dolu yaşanacak!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sánchez, C. T., Castro, F. V., Herrera, S. S., & Acuñas, M. G. (2013). Estado del arte sobre los efectos de la terapia asistida con perros en el tratamiento de enfermos de Alzheimer. International Journal of Developmental and Educational Psychology1(2), 271-281.
  • Comunidad de Madrid. (2021, abril). Ley 4/2016, de 22 de julio, de Protección de los Animales de Compañía de la Comunidad de Madrid. https://www.boe.es/buscar/pdf/2016/BOE-A-2016-11097-consolidado.pdf
  • Sociedad, A. C. Y. (2021, 27 julio). Tercera edad y animales, ¿el binomio perfecto? Universidad Rey Juan Carlos – Cátedra animales y sociedad. Recuperado 15 de diciembre de 2021, de https://catedraanimalesysociedad.org/terceraedadyanimales/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.