Logo image
Logo image

Yavru Köpekler için BARF Diyeti Nedir?

3 dakika
Doğru yapılırsa köpeğinizi doğal mamayla beslemek iyi bir fikirdir, ancak köpek yavrularına da uygulanabilir mi? Hadi öğrenelim.
Yavru Köpekler için BARF Diyeti Nedir?
Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Yavru aşamasında doğru beslenme, hayvanın gelişimi ve yetişkinliğe gidene kadar düzgün bir sağlığın sağlanması için esastır. Bu nedenle birçok insan, köpek yavruları için bir BARF diyetinin onların sağlıkları ve gelecekleri için yeterli olup olmadığını merak ediyor.

Gerçek şu ki, bir köpek yavrusunu eve getirmek her zaman bir sevinç nedenidir, ancak birçokları için çok fazla baş ağrısı anlamına gelebilir. Muhtemelen, beslenmeleri en zor yönlerden biridir, bu nedenle bu makalede, hayatlarının o döneminde BARF diyeti hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız. Kaçırmayın.

BARF diyeti nedir?

Some figure

Her şeyden önce, en önemli şey bu terimi tanımlamaktır. 1980’lerde yaratıldığı ve 1993’ten itibaren dünyanın geri kalanında popüler hale geldiği için, birkaç yıldır her yerde duymuş olabilirsiniz.

BARF kısaltması “Biyolojik Olarak Uygun Çiğ Gıda” anlamına gelir. Bu nedenle, bu diyetin fikri, yem yerine çiğ gıdaya dayalı ve köpek türlerinin ve her bir köpeğin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir diyet sunmaktır.

Daha basit bir ifadeyle, tıpkı kendinize yapacağınız gibi, ancak bir köpek olarak beslenme ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak köpeğiniz için bir diyet hazırlamakla ilgilidir. Bununla birlikte, bir köpek yavrusunun bu tür bir diyet yapıp yapamayacağı sorusu ortaya çıkıyor. Bakalım.

Bir köpek yavrusu bu diyeti uygulayabilir mi?

Yavru köpekler için BARF diyeti uygulamak istiyorsanız sorun yok. Unutmayın, özgür yaşasalardı, emzirmeyi bırakır bırakmaz anneleriyle aynı yemeği yemeye başlayacaklardı. Geçişe başlamak için doğru yaş bir buçuk aydır.

Büyük ırklarda bu rakam 18-24 aya kadar uzar.

Aslında, uygun şekilde tasarlanmış bir BARF diyeti, küçük olan için mükemmel sağlık yararları sağlar. Bunlardan bazılarına bir göz atalım:

 • Cilt problemlerini, özellikle alerjileri önler.
 • İhtiyaçlarına göre dengelendiği için daha fazla enerji sağlar.
 • İyi kas kütlesi geliştirmeye yardımcı olur.
 • Tartar ve diş eti iltihabı gibi ağız sorunlarını önler.
 • Kılcal sağlığı iyileştirir.
 • Alım yoluyla iyi bir nemlendirme sağlar.

Yavru köpeğim için bir BARF diyetini nasıl detaylandırabilirim?

Yavru köpekler için bir BARF diyeti tasarlamak için bilmeniz gereken 2 temel nokta vardır: almaları gereken mama miktarı ve beslenme ihtiyaçları. Onlara ayrıntılı olarak bir göz atalım.

BARF diyetinde yaşa uygun miktarda yiyecek

Yavru köpekler yetişkin köpeklerden daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyarlar çünkü sürekli büyürler. Bir yetişkin kendi ağırlığının (ortalama olarak) %2,5’ini tüketirken, gençlerin ihtiyaçlarına bir bakın:

 • 2-4 ay: Ağırlıklarının %10’unu tüketirler.
 • 4-6 ay: Yiyeceklerdeki ağırlıklarının %8’i.
 • 6-8 ay: Miktar %6’ya düşer.
 • 8-10 ay: Ağırlıklarının %4’ü kadar yemek yemeleri gerekir.
 • 10-12 ay: Bu aşamada, yetişkinlikten önce %3’e düşer.

Köpek yavrusu beslenme ihtiyaçları

Sütten kesme zamanından itibaren, yavru köpeğin beslenme ihtiyaçları, büyüme aşamasına bağlı olarak değişecektir. Size bir fikir vermesi açısından, yetişkin ağırlığının %50’sine ulaşana kadar dinlenme enerji ihtiyacının 3 katına ihtiyacı olacaktır. Bu rakam ağırlığının %80’ine ulaştığında %20’ye düşecektir.

Öte yandan, yağlar ve proteinler de bu aşamada çok önemlidir, çünkü uygun şekilde kontrol edilmezlerse, yetişkinlikte kas-iskelet sistemi sorunlarının ortaya çıkması çok olasıdır. Bir köpek yavrusu, her ikisi de yüksek biyolojik değere sahip olan diyetinde %22,5 protein ve %8,5 yağa ihtiyaç duyar.

Vitamin ve mineraller de bu aşamada gereklidir. Yavru köpeğin ayrıca bağışıklık sistemini geliştirdiğini, kemiklerinin büyüdüğünü, sindirim sisteminin değiştiğini ve sinir sisteminin de büyük bir hızla geliştiğini unutmayın.

BARF köpek diyetinde dikkat edilmesi gerekenler

Some figure

Kısmen her bir köpek yavrusu için özel olarak tasarlandığından ve kısmen de ticari yemlerden daha kaliteli bir yiyecek olarak algılandığından, birçok insan bu tür diyetlere ilgi duymaktadır. Ancak, aşağıdaki noktalar akılda tutulmalıdır:

 • Yeme dayalı olandan çok daha pahalı bir diyet.
 • Her gün çeşitlendirilmesi ve hazırlanması gerektiğinden, hazırlanması zaman gerektirir.
 • Köpeğin özel ihtiyaçları ve yaşam tarzı hakkında kapsamlı bir çalışma yapmanız gerekir.
 • Doğal bir sebze diyeti çok fazla takviye gerektireceğinden , %100 bitkisel yem alan köpekler için uygun görülmemektedir.
 • Yiyecekler çiğ olarak verilmelidir, bu da bazı hastalıklara yakalanma riskini artırır. Yine de, bazılarını önlemek için et dondurulabilir.

Sonuç olarak, yavru köpeğinize çiğ mama vermenin uygun olup olmadığını anlamanın en iyi yolu veterinere gidip tavsiye almaktır. Ayrıca, tüm süreci detaylandırmak için bu tür beslenmede uzmanlaşmış kişilerin hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Her şeyden önce, BARF diyetinin her yaşta eksiksiz ve besleyici olmak için sürekli dikkatinizi gerektirdiğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mack, J. K., & Kienzle, E. (2016). Inadequate nutrient supply in” BARF” feeding plans for a litter of Bernese Mountain Dog-puppies. A case report. Tierarztliche Praxis. Ausgabe K, Kleintiere/Heimtiere44(5), 341-347.
 • Thes, M., & Dillitzer, N. (2017). Balanced feeding of puppies with raw food-how can we check the nutrient supplementation?. Praktische Tierarzt98(7), 646-663.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.