Sadece Köpekler İçin Dondurma Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Hepimiz dondurmaya bayılırız! Çünkü cidden, dondurmayı kim sevmez ki? Köpeklerimiz bile sever. Ne yazık ki, insan dondurması genellikle evcil hayvanlarımızın sağlığı için zararlı olabilecek maddeler içerir.
Sadece Köpekler İçin Dondurma Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Son Güncelleme: 19 Nisan, 2021

Kuşkusuz, dondurmanızı köpeğinizle paylaşmak size birçok kez cazip gelmiştir. Sadece bir ödül aldıklarında sahip oldukları o küçük sevimli ifadeyi görmek için olsa bile bunu istemişsinizdir. Onlar için üzücü olsa da, genelde hastalanmalarını önlemek için dondurmanızı onlarla paylaşmamaya karar verebilirsiniz.

Yalnız, iyi haber şu ki, hayvanınız için oldukça uygun malzemeleri kullanarak sadece onlar için dondurma yapabilirsiniz. Bu şekilde, herkesin yemekten sonra tadını çıkarabileceği tatlı bir ikramı olacaktır!

Köpekler için dondurma nasıl izin verilebilir olabiliyor, bunu merak ediyor olabilirsiniz. Artık merak etmeyin; köpeğinize dondurma vermenin asıl problemi, piyasadaki ticari versiyonların çoğunun bir köpeğe zarar verebilecek çeşitli bileşenler içermesidir.

Tüylü arkadaşınız büyük olasılıkla tükettiğiniz h-e-r ş-e-y-i yemek istediğinden, yemeğinizi paylaşmanın ne zaman iyi bir fikir olduğunu ve ne zaman olmadığını sık sık merak edebilirsiniz.

Köpekler İçin Dondurma

Bir külah dondurmayı yalayan bir köpek.

Köpekler için dondurma, dondurulmuş yiyecek özel olarak hayvan için tasarlanmış olduğu sürece kesinlikle iyi bir fikirdir. Unutmayın, insanların yediği ticari tatlılar evcil hayvanlar için sağlıklı değildir (bizim için de sağlıklı değildir, ancak bu farklı bir web sitesinin konusu olmalı).

Mağazadan satın aldığınız dondurmayı köpeğiniz ile paylaşırsanız; bu ishale, kusmaya ve hatta kan şekeri seviyelerinde bir artışa dahi neden olabilir. Bu belirtiler, köpek küçük bir kaşık yerse bile ortaya çıkabilir. Hayır, ticari dondurma, içerdiği fazladan bileşenlerin sayısı nedeniyle iyi bir fikir değildir.

Aksine, köpekler için uygun olan dondurma sadece onların damak tadına hitap etmek ile kalmayacak, aynı zamanda onlar için mükemmel bir ödül de olacaktır. Bu, onları mükemmel davranışlarından ötürü onları ödüllendirmek için bir ödül ya da sıcak bir yaz günü için tamamen doğal, ferahlatıcı bir gıda olabilir. Bu kesinlikle serin kalmalarına, eğlenmelerine ve mutlu olmalarına yardımcı olacaktır. Kim daha fazlasını isteyebilir ki!

Köpekler İçin Dondurma Tarifleri

Sahibinin elindeki bir buzlu dondurmayı yalayan bir köpek.

Sonuç olarak, biz köpek severlerin sahip olduğu en iyi seçenek, sadece en iyi tüylü dostlarımız için olan özel tatlılar yapmaktır. Bu tariflerden bazıları oldukça sağlıklıdır ve köpekler bunları herhangi bir sağlık kaygısı olmadan yiyebilirler. Bununla birlikte, köpeğinize verdiğiniz porsiyonlara dikkat edin.

Ayrıca donmuş yiyeceklerin belirli durumlarda çok fazla olabileceğini bilmelisiniz. Özellikle köpeğiniz çok fazla ya da çok hızlı yiyorsa. Yemelerine küçük posiyonlarda izin verin ve onlara bunu çok yavaş yapmayı öğretmeye çalışın, yalayarak yesinler. İşte köpeğinizin kesinlikle seveceği harika ev yapımı tarifler:

Dondurulmuş Yoğurt

Söylemeye gerek yok, yoğurt sade olmalı ve şeker ya da başka herhangi bir ilave malzeme içermemelidir. Sahte yoğurtlara karşı dikkatli olun, piyasadaki çoğu ticari markanın ürünü yoğurt dışında her şeyi içerir. Gerçek olanı yalnızca tam yağlı süt ve canlı bakteri kültürleri içermelidir.

Bu yiyeceği yapmak, dondurucuya bir kavanoz yoğurt koymak kadar basittir. En az iki saat boyunca donmasına izin verin ve ardından tüketime hazır hale gelecek.

Eğer köpeğinize (her ne sebeple olursa olsun) çok fazla yoğurt vermek istemiyorsanız, yoğurdu su ile (eşit parçalar halinde) seyreltebilir ve blender’dan geçirebilirsiniz. Dondurma işlemi aynı kalır. Köpeğinizin tarçın alerjisi yoksa, aromasını arttırmak için içine bir tutam tarçın da ekleyebilirsiniz.

Dondurulmuş Meyve

Bu bir sır gibi görünse de, meyveler köpekler için harikadır. Meyveli dondurma yapmak için, biraz doğal yoğurt ve evcil hayvanlar için uygun olan, istediğiniz bir meyveye ihtiyacınız olacak. Örneğin elma, armut, çilek, şeftali ve böğürtlen kullanabilirsiniz.

Yoğurdu olduğu gibi ya da su ile seyrelterek kullanabilirsiniz. Ayrıca meyveyi küpler ya da dilimler halinde kesin ve dondurmadan önce hepsini iyice karıştırın.

Kurabiyeli Dondurma

Bu dondurmayı, köpek kurabiyelerini sevmiyorsanız – ki bu tarifte kullanmanızı önerdiğimiz şey bu – köpeğiniz ile paylaşamazsınız. Ticari kurabiyelerden ve koruyucu ya da şeker içeren ürünlerden uzak durun. Kurabiyeleri çok küçük parçalara ayırın ve yoğurt ile karıştırın. Yine, yoğurt isterseniz tam, isterseniz de seyreltilmiş olabilir, bu size kalmış.

Tavuk

Son olarak, dondurmanın her zaman tatlı olması gerektiğine dair bir zorunluluk kesinlikle yok. Hatta köpeğiniz bu tarife bayılacak, çünkü çoğu köpek tavuğu sever. Yani, burada ihtiyacınız olan tek şey tavuk suyu ve didiklenmiş ya da kuşbaşı tavuk.

Eğer tavuğunuz pişmişse sadece eti kullanın ve kemikleri dahil etmeyin. Soğumasını bekleyin ve ardından en azından birkaç saat buzluğa koyun.

Son bir bonus olarak, köpekler pişmemiş, donmuş tavuk ayaklarını severler. En iyi yanları, bunların kolajen ile dolu olmasıdır. Bu kemiklere, bağlara ve tendonlara güç sağlayan ve ayrıca yaraların uygun şekilde iyileşmesini destekleyen bir bileşendir.

Son olarak, köpeğinize donmuş yiyecekler verme konusunda herhangi bir çekinceniz varsa (bu köpeğiniz şanssız demektir), en azından sıcak günlerde su kabını soğuk su ile doldurun.
This might interest you...

Köpekler Ödül Maması Verdiğinizde Neden Kaçar
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpekler Ödül Maması Verdiğinizde Neden Kaçar

Köpekler ödül maması, kemik ya da bir parça et verdiğinizde bazen bencilce davranarak mamayı daha tenha bir yere kaçırır.