Köpeklerde Sonbahar Hastalıkları

Birçok insan sonbaharı sevse de, köpeğinizin yılın bu zamanında yakalanabileceği birçok hastalık vardır. Sonbahar esnasında yapraklar renk değiştirir ve kışın öncesinde soğuk rüzgarlar esmeye başlar. Sonunda, yazın acımasız sıcağından uzaklaşmak için zamanınız olur.
Köpeklerde Sonbahar Hastalıkları

Son Güncelleme: 29 Ağustos, 2019

Ne yazık ki, sonbahar aynı zamanda köpekleriniz için bir dizi risk anlamına gelir ve soğuk havalar köpekleri hastalıklara eğilimli kılar. Bu süre zarfında köpeklerin yaşayabileceği en yaygın hastalıklardan bazıları şunlardır:

Köpeklerde Sonbahar Hastalıkları

1. Zayıf savunma sistemi

Tüm hayvanlar gibi, köpekler de sonbahar sırasında savunma sistemlerinde ani bir düşüş yaşarlar. Güneşten gelen D vitamininin azalması nedeniyle bağışıklık sistemimiz zayıflar. Köpekler yılın diğer zamanlarından daha kolay hastalanabilirler.

Sıcaklıktaki değişimin neden olduğu zayıf savunma sistemi, uygun bir beslenmeyle kolayca telafi edilebilir. Daha yüksek miktarda besin alımı köpeğinizin bağışıklık sisteminin zayıflamasını önleyebilir.

2. Layşmanyaz

Köpeklerin bağışıklık sisteminin sonbaharda zayıflaması nedeniyle bakteri ve virüslerin bulaşma riski daha fazladır.

Layşmanyaz genellikle sivrisinekler tarafından yaz sonuna doğru bulaşır. Bir köpek ısırıldığında, hastalığın ortaya çıkması birkaç hafta alır. Bu nedenle, sahipleri her bir semptomu yakından takip etmelidir: Bu hastalığın bir veteriner tarafından tedavi edilmesi gerektiğini unutmayın.

sonbahar hastalığı yaşayan köpek

3. Kennel öksürüğü

Kennel öksürüğü, sonbaharda köpekler için en yaygın hastalıklardan biri olan trakeobronşitin ortak adıdır. Köpekler arasında çok fazla temas olduğu yerlerde enfeksiyon riski çok yüksektir: Köpek parkları ve köpek kulübeleri çok yaygın enfeksiyon kaynaklarıdır.

Kennel öksürüğü, grip ve öksürüğe ve hapşırmaya neden olan, hatta ateşe bile sebebiyet veren bulaşıcı bir hastalıktır. Bazen bir kennel öksürüğü günler içinde tedavi edilebilir. Bununla birlikte, düzgün tıbbi yardım alabilmek için köpeğinizi veterinere götürmeniz önerilir.

4. Parazitler

Parazitler yıl boyunca oldukça yaygındır, ancak risk sonbaharda artar. Pireler ve keneler, sosyal ortamlarda bir köpekten diğerine yayılır, çünkü hava hala onları ortadan kaldıracak kadar soğuk değildir.

Pire veya kene istilasının tamamen ortadan kaldırılmasının zor olabilmesine ek olarak, bir köpekten diğerine kolayca yayılan birçok hastalık taşırlar. Veterinerinize, köpeğiniz için en iyi koruyucu önlemin ne olduğunu sorun.

5. Kireçlenme

Ne yazık ki, kireçlenme, yaşlı köpekleri etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. Tedavisi olmayan acı verici bir durumdur. Bir sahibinin kireçlenme yaşayan köpeği için yapabileceği tek şey belirtileri hafifletmeye çalışmaktır.

Sonbahar sırasında sıcaklıklar düştüğünde köpekler daha fazla ağrı hissetmeye başlar. Kireçlenmenin neden olduğu ağrıyı önlemek için, kalın battaniyeler ve rahat yastıklar kullanarak köpeğinizi sıcak tutmaya çalışın. Yürüyüşe çıkarken, köpeğinize bir ceket giydirin ve yağmur yağdığında yağmurluk giydirin.

tüy dökme sorunu

6. Tüy dökme

Bu bir hastalık olmamasına rağmen, tüy dökmesi köpeğinizin sağlığını da etkileyebilir.

Köpekler yıl boyunca kürklerini kaybederler. Ancak, bu genellikle mevsimler değiştiğinde, özellikle de yazdan sonbahara geçişte gerçekleşir. Yaz aylarında, köpeğinizin tüyleri zayıflar ve hafifler. Isı nedeniyle, tüylerle kaplı hayvanlar biraz serinlemeye çalışır.

Sonbahar geldiğinde yazlık kürkleri işe yaramaz hale gelir. Soğuk rüzgarlar köpeğin tüylerinin kalınlaşmasına neden olur. Bu dökülme döneminde sahiplerin köpeklerinin kürklerini fırçalamaları gerekir. Bu şekilde, ölü kürk çıkarılır ve yeni kürk daha sağlıklı büyür.

Eski tüyler alınmazsa, köpeğiniz çok rahatsız edici kabarcıklar ve alerjilere neden olan cilt hastalıkları geliştirebilir.

Sonbahar sırasında en önemli şey, köpeğinizi sıcak tutmak ve sıcaklıktaki ani değişikliklerden kaçınmaktır. Ayrıca, onlara B, C ve D vitaminleri yüksek bir beslenme sağlamaya çalışın. Böylece, bağışıklık sistemlerinin sahip olabileceği eksiklikleri azaltabilirsiniz.

Köpeğiniz sonbahar sırasında hastalanırsa korkmayın, çünkü bu oldukça yaygındır. Tabii ki, köpeğiniz hastalık belirtileri göstermeye başlarsa, derhal onu bir veterinere götürün.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.