Köpekler Normalde Etçil Mi?

Bir evcil hayvanın beslenmesi ile ilgili öğrenebileceğimiz birçok şey var. Bir köpeğin beslemesi ve besin türleri hem profesyoneller hem de evcil hayvan sahipleri arasında yaygın bir konudur.
Köpekler Normalde Etçil Mi?
Juan Pedro Vazquez Espeso

Yazan ve doğrulayan Veteriner hekim Juan Pedro Vazquez Espeso.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Muhtemelen siz de “köpekler etçil, ataları sadece et yerdi!” diyen insanlar duymuşsunuzdur. Gerçek şu ki köpekler doğal olarak etçil değildir, aynı zamanda sebze de yerler ve bu onları hepçil yapar. 

Şunu söylemeliyiz ki bu devasa münazaralara sebep olan bir konu. Hatta, bilim topluluğu içerisinde bu konu üzerinde bir fikir birliğine henüz ulaşılamadı. Lakin bilimin en güzel yanlarından birinin de bilim insanları kanıtlayana kadar hiçbir şeye kesin gözüyle bakılmaması olduğu için bu kötü bir durum olmak zorunda değil.

İki teoriden birini ispat edecek kesin bir kanıt olmadığı sürece bu soru cevaplanmamış bir şekilde kalacak. Bütün okuyucularımızı bugünkü yazımızı okumaya ve bu ilgi çekici münazaraya katılmaya davet ediyoruz.

Doğal olarak etçil mi yoksa hepçil mi?

Bunu  tartışabilmek için ilk olarak bu terimleri düzgünce tanımlamamız gerek. O zaman hadi etçil ve hepçil beslenme şekillerinin nelerden oluştuğuna bir bakalım.

Etçil beslenme

Temel olarak hayvan kaynaklı olan besinleri içeren beslenme çeşidi. Balık ya da et olabilir. Biyolojik bir bakış açısından bakıldığı zaman, hayvan temelli besinler tüketen türleri kapsayan “hayvansal beslenme” terimi daha uygundur. 

“Etçil” terimi sadece et yemekten bahsediyormuş gibi gözüken bir söz oyununa sebep olabilir ama balık yiyen yunuslar da etçildir. Bu münazarayı daha da ilgi çekici bir hale getirmek adına hadi daha derine inelim ve çok düşük bir yüzdeyi kapsıyor olsalar bile bitki temelli besinler de yiyebilen etçil hayvanlardan bahsedelim.

Etçil hayvanlar arasından kaplan, yunus, çakal, aslan ve timsah gibi hayvanları bu şekilde isimlendirebiliriz.

Hepçil beslenme

Bu beslenme çeşidi hem bitkilerden hem de hayvanlardan elde edilen gıdaları tüketmekten ibarettir. Etçil beslenme ile karşılaştırıldığı zaman, bu beslenme çeşidinde bulunan sebze temelli gıda ve besinler tüketilen besin miktarının büyük bir kısmını kapsar. 

Bununla beraber, hayvan ve bitki temelli besinlerin yüzdeleri her zaman eşit olmak zorunda değil. Bu yüzdeler çoğunlukla hayvanın türüne, yaşam alanına ya da senenin hangi dönemi olduğuna göre değişecektir. Örneğin domuz hepçil bir hayvandır ama mevsimi geldiği zaman yerler palamutla kaplandığı zaman bu lezzetli meyveden başka neredeyse hiçbir şey yemez.

Et yiyen bir köpek

Büyük münazara

Köpeklerin doğal olarak etçil olduğunu savunan ve bu fikre karşı olan birçok argüman var. Hadi madalyonun iki yüzünü de inceleyelim:

Köpekler hepçildir

İlk olarak, modern bir köpeğin beslenmesini anlayabilmek için, ataları kurtların ne tarz bir beslenmeye sahip olduğunu bilmemiz gerek. Uzmanlar çoktan farklı türler olduklarını kanıtlamış olsa da, bu evrimsel farklılaşma sürecinin nasıl olduğu ilgi çekici.

Bir tür olarak köpeklerin görünüşünü oluşturan anahtar gibi gözüken genetik değişimlerden birisi sindirim sistemlerinde meydana gelen bir mutasyondur. İlk proto-köpekler insanlara yemek arama amacı ile yaklaştılar ve sindirim enzimlerinde meydana gelen genetik bir mutasyon sayesinde onlara verilen sebze kalıntılarını sindirebildiler.

Bu değişim, hepçil bir yaşam tarzına doğru attıkları ilk adım olabilir.

Öte yandan, köpeklere değerli besinler sağlayan sayısız bitki temelli gıda olduğu kanıtlanmıştır. Buna ek olarak, aynı zamanda köpekler tarafından kusursuz bir şekilde sindirilebilirler.

Köpekler etçildir

Madalyonun diğer yüzü ise, elimizde köpeklerin etçil olduğunu düşünmemize sebep olacak bilgiler de var. Sindirim sistemi hayvan temelli gıdaları barındıran bir beslenme düzenine göre adapte olmuştur. 

Et yiyen türlerin bir karakteristiği olan, oldukça küçük bir bağırsakları vardır. Ette bulunan besinler daha önce sindirilir yani bağırsak geçişi o kadar da gerekli değildir. Buna ek olarak köpeklerin, parçalama ve öğütme görevi gören, kesici ön dişleri vardır. Bu mantıkla düşünürsek, dişlerinin bitkileri çiğnemeye uygun olmadığını söyleyebiliriz.

Beraber yemek yiyen köpekler

Sonuç

Bu soru hala cevapsız duruyor, en azından nebzen, çünkü yeterince kesin kanıt ve mutlak ispat yok.

Bununla birlikte, eğer merak ediyorsanız, biz köpeklerin hepçil olduğunu düşünüyoruz. Bibliyografik kaynaklar etçil teoriyi ve hepçil teoriyi gösteren çalışma ve makalelerle dolu.

Yani, bilim toplulukları arasında bu kadar çok tartışmaya sebep olan böyle ilgi çekici bir konuyu araştırmaya sizi davet ediyoruz. Bu sayede kendi sonuçlarınıza ulaşabilir ve sevgili evcil hayvanınıza çok sevdiği yemekleri keyifle vermeye devam edebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.