Köpeğiniz Yoğurt Yiyebilir mi?

Köpek sahiplerinin aklındaki sorulardan biri de köpeğin yoğurt yiyip yiyemediğidir. Aşağıda öğrenin.
Köpeğiniz Yoğurt Yiyebilir mi?

Son Güncelleme: 18 Mayıs, 2022

Yoğurt, sütten oluşan bir besindir ve süt, bir köpeğin henüz yavruyken erken yaşta doğru şekilde gelişmesi için çok önemli bir besindir. Köpek maması pazarında süt içeren çeşitli yiyecekler bulabilirsiniz, bunlardan biri yoğurttur. Peki ya bir köpek yoğurt yiyebilir mi veya yemeli mi?

Birçok yoğurt inek sütü ile yapılır ve insanlar tarafından yaygın olarak tüketilen bir üründür ve aynı zamanda evcil hayvanı olan veya olmayan ailelerin ortak gıdasıdır. Ancak, şu soru ortaya çıkıyor, bir köpek yoğurt yiyebilir mi? Ve eğer evetse, bu ürün onlarda nasıl tüketilmelidir? Bu yazımızda öğrenin.

Yoğurt ne içerir?

Yoğurt, inek sütünün fermantasyon süreci ile elde edilen bir süt ürünüdür. Bu süreçte, tam bir fermantasyon elde etmek için Lactobacillus ve Streptococcus cinslerinin bakterileri kullanılır. Laktozu laktik aside fermente etmek, yoğurda lezzetini ve asitliğini veren şeydir.

Yoğurt, sağlıklı nitelikleri nedeniyle uzun yıllar insanların yaşamları için temel gıda olarak sınıflandırıldı ve daha sonra yoğurdun etkili bir bağırsak yatıştırıcı olabileceği keşfedildi. Bu keşif onu buzdolaplarımızda eksik olmaması gereken bir ürün haline getirdi.

kabından yemek yiyen bir köpek yavrusu.

Köpeğin sağlığı için faydaları

Bir köpek, yazımızın devamında anlattığımız belirli önlemler olduğu sürece yoğurt yiyebilir. Faydaları şunlar olabilir:

  • Köpeğe B, C ve E vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor sağlayabilir.
  • Probiyotik yoğurtlardaki laktik asit köpeğin sağlığına katkıda bulunur.
  • Yoğurt, sindirim sürecini kolaylaştırarak ishal ve kabızlık gibi semptomların iyileşmesine yardımcı olur.
  • Daha fazla beyaz kan hücresi üreterek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bununla birlikte, köpeğin yoğurttaki laktozu tolere edip edemeyeceğini belirlemek için veterinerin onayını almak her zaman önemli olacaktır.

Köpeğinize yoğurt nasıl verilir

Her şeyden önce, köpeğiniz daha önce hiç yoğurt denemediyse, yavaş yavaş diyetlerine küçük porsiyonlar halinde yoğurt eklemeye çalışın. Böylece köpek aşina olacaktır. Ardından, köpeğin yaşına ve boyutuna bağlı olarak porsiyonların sıklığını dikkate alın.

Köpek yoğurdun tadına alıştıktan sonra ev yapımı tarifler hazırlayabilirsiniz. Aynı şekilde yaratıcı bir kombinasyon, yoğurt alıp tavuk parçalarına tuzsuz yaymaktır. Son olarak, bir köpek haftada bir veya iki kez yiyebilir. Ağırlığa göre doğru miktarı öğrenmek için okumaya devam edin.

Ne tür yoğurt yenir?

Bir uyarı ile başlayalım, şeker köpekler için yasak yiyeceklerden biri olduğundan, köpekler şeker içeren veya herhangi bir şekilde tatlandırılmış yoğurtlar yememelidir. Bu nedenle yoğurt tatlandırılmamış olmalıdır. Aynı şekilde çikolata veya çilekle tatlandırılanlar da köpeğin sindirimi için tehlikelidir.

Süpermarketten köpeğiniz için bir çeşit yoğurt aldığınızda, laktoz veya şeker içermeyen yoğurtlardan alın. Köpeğin sindirimine yardımcı olur ve ayrıca deriyi, tüyleri ve saçı güçlendiren proteinler içerir.

Ne kadar tavsiye edilir?

Size daha önce de söylediğimiz gibi, bir köpeğin tüketebileceği yoğurt miktarı, büyüklüğüne ve yaşına göre belirlenir. Buna rağmen , aşağıdakiler dikkate alınmalıdır:

    1. Köpek 14 ila 18 kilogram arasında olduğunda, ona bir kaşık yoğurt verebilirsiniz.

Köpek 20 ila 28 kilogram arasında ise iki kaşık verilir.

Köpek 30 ila 38 kilo olduğunda 3 kaşık yoğurt yiyebilir.

Son olarak, bu miktarlar haftada üç defaya kadar verilebilir. Bununla birlikte, veteriner, köpek için sağlıklı yoğurt miktarı hakkında daha kesin bir değerlendirme yapabilir.

Bir köpek ve bir çilekli yoğurt.

Kontrendikasyonlar

Bir köpek yoğurt yiyebilir, ancak bazı köpekler laktozu tolere edemediğinden ve sonuç olarak yoğurt köpek için toksik bir ürün haline geldiğinden her durumda bu geçerli değildir.Sonuç olarak tükettikleri zaman ishal, kusma, bağırsak ve sindirim sorunları yaşayabilirler. Bu nedenle yoğurt sadece köpeğin beslenmesine ek olmalı ve mümkünse ara ara verilmesi gereken bir ziyafet olmalıdır. İlginizi çekebilir ...

Ananas Köpekler İçin Yararlı Mıdır?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Ananas Köpekler İçin Yararlı Mıdır?

Tüm meyvelerin köpekler üzerinde olumlu etkileri yoktur. Öyleyse şu soruyu sormak önemli olabilir: Ananas köpekler için yararlı mıdır?
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.