Logo image
Logo image

Köpeğim Neden Tavuklara Saldırıyor ve Bu Nasıl Önlenir?

2 dakika
Kırsal bir ortamda yaşıyorsanız, evdeki köpeğinizin tavuklara saldırdığını fark etmiş olabilirsiniz. Bir dizi ipucunu takip ederseniz, bu davranıştan kaçınabilirsiniz.
Köpeğim Neden Tavuklara Saldırıyor ve Bu Nasıl Önlenir?
Son Güncelleme: 03 Kasım, 2021

Köpeğim neden tavuklara saldırıyor?! Kırsal alanlar gibi belirli ortamlarda, birkaç hayvan türü genellikle aynı alanda birlikte yaşar. Bir arada yaşayan köpekler ve tavuklar olduğunda – bunlar yırtıcı ve av oldukları için – aralarındaki sorunları nasıl önleyeceğinizi merak edebilirsiniz.

Bu kuşların aldığı yaralar genellikle ciddi ve hatta bir köpek onlara saldırırsa ölümcül olduğundan, bu çatışmadan kaçınmak hayati önem taşır. Ayrıca tavukların başkasına ait olması durumunda yasal yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

Köpeğim neden tavuklara saldırıyor?

Bir köpeğin tavuklara saldırmasının altında yatan neden genellikle avlanma içgüdüsüdür. Köpek aç olmasa bile bu kuşları yırtıcı içgüdülerinin hedefi olarak görebilir.

Öte yandan, çok bölgesel bir köpek, kendisine ait olduğunu düşündüğü bir alanı savunma eğiliminde olacaktır. Tavuklar veya diğer hayvanlar o bölgedeyse, onlara saldırır veya onları korkutmaya çalışır. Onlara fiziksel olarak zarar vermese de, kuşlar kalp krizinden ölebilecekleri için stres konusunda çok hassastırlar.

Some figure

Köpeklerin tavuklara saldırmaları nasıl önlenir

Birçok farklı türün yaşadığı ve bireylerin sürekli girdiği yerlerde, av ve yırtıcıların bir arada yaşaması kaçınılmazdır. Ayrıca, yeni hayvanların tanıtılması, genellikle hiyerarşik olarak organize edilen türlerde çatışmalara yol açar.

Tavukların yaşadığı bir yerde bir köpek de yaşamaya başladığında ve onlara saldırmaya başladığında, o zaman iki katlı bir yerleşim olması gerekir. Onu bu kuşların varlığına alıştırmalı ve onları rahatsız etmemeyi öğretmelisiniz. Aşağıda, bu iki türün bir arada yaşamalarını sağlamak için bazı ipuçlarını okuyabilirsiniz.

Köpeği gezdirmek

Köpek uzun yürüyüşlere çıkıyorsa veya yeterli miktarda enerji harcıyorsa, diğer hayvanlarla karşılaştığında daha rahat ve daha sakin tepkiler verecektir. Özellikle sinirli köpekler söz konusu olduğunda, tavuklara karşı saldırganlığı önlemek için fazla enerjilerini atmalarını sağlamak çok önemlidir.

Eğitime başlamadan önce tavukları kümese koyun

Tavuklar, köpeği bir yırtıcı olarak tanırlar ve bu nedenle, karşılaştıkları anda kaçacakları muhtemeldir. Bu olursa, köpek onları kovalamaya eğilimli olacaktır. Bundan kaçınmak, köpek bahçeye çıkmadan önce kuşları kümeslerine koymak kadar basittir.

Yürüyüş sırasında enerjisinin büyük bir kısmını harcamış olan köpek, tavuk tesisine yaklaştığında, oturmasını ve sakin kalmasını istemelisiniz. Ardından, sakince tavukları serbest bırakın. Köpek tepki verirse, sakin olmasını isteyin. Eğer yaparsa, o zaman ödüllendirin.

Köpeğiniz tavuklara saldırırsa, çitin içinden geçmelerine izin verin

Köpeğin tavukların varlığına alışması için arada bir çitle karşılaşmalar yapmak daha iyidir. Bu sayede kuşlar kendilerini tehlikede hissettiklerinde sığınabilecekler ve köpek onlara zarar verme fırsatı bulamadan onları koklayabilecek ve alışabilecektir.

Köpek, çitlerin dışından kuşlara tepki vermediğinde, onunla kümese girebilir ve orada işleme devam edebilirsiniz. Sakin davranacağından emin değilseniz, tasma kullanmak bir seçenektir.

Tutarlı olun

Eğitim bir gecede işe yaramaz, ama umutsuzluğa kapılmayın: sakin kalma emirleri ve takviyeler tutarlıysa, o zaman köpek sonunda tavuklara saldırmamayı öğrenecektir. Ayrıca köpeğe alışmak için zamanları olacak.

Köpek tavuklara saldırırsa ne yapmamalı

Ceza vermenin davranış değişikliği için uygun bir yöntem olmadığını hatırlamak gerekir. Bağırma veya herhangi bir tür saldırganlık yoluyla köpeğe korku salmak, en iyi ihtimalle, köpeğin arkanızı döndüğünüz anda itaatsizlik etmesine yol açacaktır.

Öte yandan, tavukların mümkün olduğunca stressiz olmaları gerekir. Her gün bir yırtıcı ortaya çıktığında kaçmayı öğretmeye çalışmak da geçerli bir yöntem değildir, çünkü bundan kaynaklanan birçok sağlık sorunu geliştirebilirler.

Some figure

Sabırlı ve eğitim konusunda tutarlıysanız, sizinle birlikte yaşayan tüm hayvan türleri uyum içinde yaşayabilir. Hayvanların barış içinde yaşama yetenekleri sizi şaşırtacak.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Schöning, B. (2011). Guía práctica del comportamiento del perro. Editorial HISPANO EUROPEA.
  • The Open Sanctuary Project, Inc. (2020, 23 diciembre). How Chickens Get Along With Other Species. The Open Sanctuary Project. https://opensanctuary.org/article/chickens-and-other-species/
  • González Alonso, A. (2017). Clases de cachorros y problemas de comportamiento en perros.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.