Köpeğin Temel Besin Maddelerine İhtiyacı

Hayvan beslemesindeki gelişmeler, bir köpeğin beslenme ihtiyaçları hakkında yavaş yavaş daha fazla bilgi edinmemizi sağlar fakat, daha katedilecek çok yol vardır.
Köpeğin Temel Besin Maddelerine İhtiyacı
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çoğu evcil hayvan beslenmeleri söz konusu olduğunda insanlara güvenir. Geçmişte, bu hayvanlar beslenmeleri için çok çeşitli gıdalar arasında tercih yapabiliyordu. Bununla birlikte, evcilleştirme nedeniyle, bu özelliğin kaybedildiği veya sürdürülmediği görülmektedir. Bu nedenle, bir köpeğin uzun, ve mutlu bir hayata sahip olması için hangi temel besin maddelerine ihtiyaç duyduğunu bilmemiz gerekir.

Genellikle, köpekler su ile birlikte bir dizi besine ihtiyaç duyarlar, çünkü bu diğer temel besin maddelerini taşır ve yeterince sıvı tüketmelerine yardımcı olur. Ek olarak, yapılarını ve metabolizmalarını desteklemek için karbonhidratlara, lipitlere ve proteinlere ihtiyaçları vardır.

Son olarak, hayvanın genel refahı için gerekli olan vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Tüm bu maddeler köpeklerin hayati fonksiyonları yerine getirmesine izin verir.

Su, köpekler için gerekli tüm besinlerin temelidir

su içen köpek

Su sadece hidrasyonu korumak için hayati önem taşımaktan ibaret değildir. Aslında, bir hayvan sıvı tükettiğinde, bu sindirim sırasında temel besin sentezlenmesi ve parçalanması için gerekli reaksiyonların çalıştığı anlamına gelir. Bu nedenle su yaşam demektir.

Hayvanın yaşam evresine (yavru, yetişkin veya yaşlı) bağlı olarak, su ihtiyaçlarının değiştiğini anlamak da önemlidir. Canlılar suyu doğrudan içerek, yiyeceklerle veya metabolik sulardan elde edebilirler. Vücudun kimyasal reaksiyonlardan tipik oksidasyonu, ikincisini üretir.

Beslenmede enerji

Enerji veya kalori yoğunluğu, bir birim gıdada bulabileceğimiz enerji miktarıdır. Bunu genellikle kalori veya kilokalori (kcal) olarak ifade ederiz. Her yiyecek türü hayvanlara enerji sağlar, örneğin:

 • 1 gram yağ 9.4 kcal sağlar
 • 1 gram protein ise 5,3 ila 5,8 kcal sağlar
 • 1 gram karbonhidrat ise 3.3 ila 4.3 kcal sağlar

Köpeğin sağlıklı kalması için enerji dengesizliğini önlemek önemlidir. Bu, hayvana bir günde yakacağından daha fazla veya daha az enerji sunmaktır. Eğer bu dengeyi sağlayamazsak, köpek obezite veya yetersiz beslenmeden muzdarip olabilir.

Köpekler için karbonhidratlar

Karbonhidratlar karbon, hidrojen ve oksijenin bir bileşimidir. Onları farklı şekillerde sınıflandırabiliriz. Örneğin, kolayca emilip emilemeyecekleri, sindirilip sindirilemedikleri veya sadece sindirim sisteminden geçip geçmedikleri, bağırsaklarda fermente edilip edilmedikleri vb. şekilde sınıflandırılabilir.
Bu maddeler vücudun sağlığı için gereklidir ve glikojen olarak saklanır. Böylece, sinir sisteminin işleyişi için gerekli olan glikoz ortaya çıkar.
Bir köpeğin ne kadar karbonhidrata ihtiyacı olduğunu tam olarak bilmiyoruz, ancak bu ihtiyaçların yaş veya fizyolojik durumla değiştiğini biliyoruz.

Bununla birlikte, köpeklerin karbonhidratları sentezleyen metabolik yolları vardır, bu nedenle diyetleri yoluyla bu besini elde etmelerine gerek yoktur. Vahşi doğada, etobur hayvanlardır ve karbonhidratları avları tarafından depolanan glikojen yoluyla elde ederler.

Tahıllar karbonhidrat bakımından çok yüksektir. Bunlar, bir köpeğin diyetinde gerekli olmadıkları için maliyetleri azaltmak için evcil hayvan mamalarına eklenir.

köpekler için temel besin maddeleri

Köpek beslenmesinde lipitler veya yağlar

Yağlar bir köpeğin beslenmesinin önemli bir parçasıdır. Ana enerji rezervi olmasının yanı sıra, vücutta birçok yapısal ve metabolik fonksiyona sahiptirler:

 • Ana işlevlerinden biri sinir liflerini korumaktır
 • Kolesterol, belirli hormonlar için öncü olan bir lipit türüdür
 • Yağların kanda hareket etmesine yardımcı olan lipoproteinleri oluştururlar
 • Bunlar, hücre zarlarının fosfolipidler ve glikolipidler şeklinde yapısal bileşenleridir
 • Membranın bir parçasını oluşturdukları için besin maddelerini hücrelerin içine ve dışına taşımaktan sorumludurlar

Köpekler, yağlar yoluyla omega 6 ve 3 gibi esansiyel yağ asitleri elde ederler. Bir köpeğin bu besinlerden ne kadarına ihtiyaç duyduğunu hala bilmiyoruz. Bununla birlikte, omega 3’e daha fazla ihtiyaç duyduklarını biliyoruz.

Bir köpek için gerekli besinler: proteinler

Proteinler esas olarak amino asitlerden oluşan büyük bir moleküldür. Vücutta gerçekleştirdikleri işlevler sayısızdır, ancak aşağıdaki gibi özetlenebilir:

 • Antikorların bir parçasını oluştururlar
 • Çok sayıda hormon için yer açarlar
 • Kasların temel bir parçasıdır
 • Kolajen proteinlerden oluşur
 • Kana oksijen ve karbondioksit taşırlar
 • Besin maddelerinin sindirimi ve emilimi için gereklidirler.
 • Enzimler olarak metabolik reaksiyonlarda katalitik özelliklere sahiptirler
 • Tüy, tırnak, tendon, bağ ve kıkırdağın bir parçasını oluştururlar

Bir köpeğin diyetinde sindirebileceği ve emebileceği protein miktarı biyolojik değerlerine bağlıdır. Bu nedenle, köpek maması protein açısından zengin olsa da, köpek hiçbirini ememeyebilir.

Vitaminler ve mineraller

Köpekler sadece küçük miktarlarda vitamine ihtiyaç duyar ve çok az vitamin almak veya hiç vitamin almamak vücudu büyük ölçüde etkileyebilir. Bunun nedeni çok spesifik yapısal veya metabolik fonksiyonlara sahip olmalarıdır.

Vücudun emdiği ve esas olarak karaciğerde depoladığı yağda çözünen vitaminler vardır. Bunlar A, D, E ve K vitaminleridir. Öte yandan suda çözünen vitaminler vardır. Vücut bunları hızla emer ve idrarla atar. B ve C vitaminleri için durum böyledir.

Son olarak, minerallerimiz veya mineral tuzlarımız var. Bir köpeğin beslenme ihtiyaçları için bir dizi temel inorganik element ve kalsiyum, magnezyum, sülfür, demir, bakır, çinko, manganez, iyot, selenyum, kobalt, sodyum, potasyum ve fosfor gereklidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Freeman, L., Becvarova, I., Cave, N., Mac-Kay, C., Nguyen, P., Rama, B., & Yathiraj, S. (2011). Guía para la evaluación Nutricional. Clínica veterinaria de pequeños animales: revista oficial de AVEPA, Asociación Veterinaria Española de Especialistas en Pequeños Animales, 31(2).
 • Hirakawa, C., & Daristotle, C. (2001). Nutrición Canina y Felina.
 • Risso, A. L. (2016). Conceptos Básicos de Nutrición en perros y gatos.
 • Bontempo, V. (2005). Nutrition and health of dogs and cats: evolution of petfood. Veterinary research communications, 29(2), 45-50.
 • National Academy of Sciences US. (2006). YOUR DOG’S NUTRITIONAL NEEDS. A Science-Based Guide For Pet Owners. National Academies Press.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.