Evcil Hayvanınız Öldükten Sonra Yapabilecekleriniz

Ölen evcil hayvanları belediyeler veya veteriner yoluyla yakmak veya hayvan mezarlığına gömmek mümkündür. Hayvanınızı bahçeye gömmek hijyenik açıdan risk taşımaktadır.
Evcil Hayvanınız Öldükten Sonra Yapabilecekleriniz

Son Güncelleme: 24 Temmuz, 2019

Evcil hayvanın ölmesi, bir sahibin başına gelebilecek en zor anlardan biridir. Kendinizi bir yandan ağlarken bir yandan da hayvanınızın bedeniyle ne yapacağını bilemez halde bulabilirsiniz. Bu yüzden, evcil hayvanınız öldükten sonra sizi bekleyen işlemleri önceden bilmekte fayda var.

Evcil hayvanınız öldükten sonra yapabilecekleriniz

Çoğu insan saçma olduğunu düşünse de, hayvanseverler ve yıllarca bir hayvanla aynı evi paylaşmış insanlar, dostlarına düzgün bir veda düzenlemek isterler. Bu, anma için güzel bir vesiledir. Hem neden olmasın? İşte, evcil hayvanınız öldükten sonra yapabilecekleriniz:

1. Pendik Veteriner Araştırma Entitüsü’nde Yaktırabilirsiniz

Türk kanunları, herhangi bir nedenle ölmüş hayvanların, buna hastalık da dahil, yakılmasına izin vermektedir. Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsü’ne ya da veteriner kliniklerine başvurarak hayvanınızın yaktırılmasını isteyebilirsiniz. Kafanızda herhangi bir soru işareti varsa, veterinere danışabilirsiniz.

Tarım Bakanlığı’na bağlı bu enstitüye belli bir ücret yatırarak, üç dört saatlik bir işlem sonrası yakılan hayvanınızın küllerini alabiliyorsunuz. Ancak külleri almak için yanınızda bir metal kap getirmeniz gerekebilir. Küller inorganik olduğu için sağlık ve çevre açısından bir tehlike arz etmemektedir.

Bazı durumlarda, yakma işleminden önce belli bir sayıda hayvan biriktirilmesi gerektiği için, bu süre içerisinde hayvanınız klinik içerisindeki morglarda tutulabilmektedir.

Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitiüsü: 0216 390 12 80

2. Hayvan Mezarlığı

Birçok ülkede evcil hayvanlar için hayvan mezarlıkları yer almaktadır. Orada hayvanınızı gömebilmek için hayvanınızın bedenini teslim alma, tabut ve gömme işlemleri içeren bir hizmet satın alıyorsunuz.

hayvan mezarlığındaki adam

Avrupa’da, tabut ve uygun yer olduğu sürece gömülmesini istediğiniz yeri siz seçiyorsunuz. Gömme işlemi tıpkı insanlarda olduğu gibi gerçekleştiriliyor. Mezar taşına yazı bile yazdırabiliyorsunuz, ancak bu işlemin bedelinin yazının ve taşın büyüklüğüne göre değiştiğini de hatırlatmak gerekir.

Türkiye’de ise bilindiği kadarıyla tek hayvan mezarlığı Tuzla Aydınlı Köyü’nde yer alan Hayvan Gömü Yeri’dir.

Ölen hayvanlar için doldurduğunuz bir Hayvan Gömü Formu sonrasında, görevli eşliğinde ücretsiz bir gömme işlemi gerçekleştiriliyor. İsterseniz orada satılan fidanlardan satın alıp hayvanınızın mezarını süsleyebilir ya da mezar taşı koydurabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayvan Mezarlığı: 0216 393 00 10

3. Hayvanınızı veterinere götürebilirsiniz

Eğer yapmanız gerekenler konusunda kafanız karıştıysa veterinere danışabilirsiniz. Onlar sizi yapmak istedikleriniz doğrultusunda yönlendirecektir.

Avrupa’daki veterinerler ölmüş evcil hayvanlar için iki seçenek sunmaktadırlar. İlk seçenek, hayvanınızın diğer hayvanlarla toplu olarak gömülmesidir. Bu seçenekte hayvanınızın külleri size teslim edilmeden belirli bir araziye topluca dökülür. Bu işlem 50 ile 200 Euro arasında değişir.

İkinci seçenekte ise, veteriner yakma işlemlerini bireysel olarak yerine getirir. Bu durumda külleri alabilirsiniz ancak bu size 200 ile 300 Euro’ya patlar.

Yakma işlemini izleyemezsiniz. Bu yüzden size verilen küllerin sizin hayvanınıza ait olup olmadığından asla emin olamazsınız.

Evcil hayvanınız öldükten sonra yapmamanız gerekenler

Asla yapmamanız gerekenlerden bir tanesi bahçeye gömmektir çünkü çoğunlukla hijyenik değildir ve bazı ülkelerde de yasaklanmıştır. Türkiye’de çok yaygın olan ama yapılmaması gereken başka bir yöntem ise çöpe atmaktır. 

hayvanınız öldükten sonra yapılacaklar

Çürüyen hayvan cesetleri, hastalıklar ve enfeksiyonlar için davetiye çıkarır. Ne yazık ki insan sağlığını riske atan bu tür manzaralara Türkiye’nin dört bir yanında rastlamaktayız.

Avrupa’da hayvan cesetlerini çöpe atarken yakalanırsanız 10,000 Euro para cezası ödersiniz.

Ancak, endişelerimiz bunlarla sınırlı değil. Asıl rahatsız edici olan, insanların duyarsız olmasıdır. Sizinle yıllar boyunca yaşamış ve size inanılmaz bir sevgi beslemiş bir canlının saygın bir vedayı hak ettiğini düşünmüyor musunuz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.