Hassas Cilde Sahip Köpekler İçin En İyi Diyet

Köpeklerde hassas cildin birçok potansiyel nedeni vardır. Köpeğinize bu anlamda yardım etmek için önlemler almadan önce alerjileri, yetersiz beslenmeyi ve hatta ciddi bir hastalığı ortadan kaldırmanız gerekecektir. Bazı durumlarda, hassas cilde sahip bir köpek için özel olarak bir diyet geliştirmeniz de gerekebilir. Daha fazlasını öğrenmek için bugünkü makalemizi okuyun.
Hassas Cilde Sahip Köpekler İçin En İyi Diyet
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan avukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tıpkı insanlar gibi hassas cilde sahip köpekler de vardır. Köpeğiniz bazı iç veya dış unsurlara karşı hassasiyet belirtileri gösteriyorsa, buna yol açan en olası nedeni bulmanız gerekir. Bu özellikle hassas cilde sahip köpekler için geçerlidir ve beslenmesinden evinizin içindeki ve etrafındaki bitkilere kadar hiç bir şeyi göz ardı etmemeniz gerekir.

Bunun nedeni, bu tür şeylerin en yaygın nedeninin alerji olmasıdır. Ancak, bir köpek belirli bir yiyeceği yiyemediğinde veya ona bir tür olumsuz tepki gösterdiğinde, belirtileri hemen fark etmeye başlayacaksınız.

Gıda alerjisinin belirtileri

Golden Retriever kadar zeki hayvanlar.

En yaygın belirtiler şunlardır:

 • Kurdeşen
 • Kaşıntı
 • Kuru veya pullu cilt
 • Hiçbir tüy kalmayan bölgeler oluşturacak noktaya kadar aşırı tüy dökülmesi
 • Hayvanın tüylerinde ve kürkünde parlaklık kaybı

Bu alerji semptomları neredeyse her defasında yanlış tür yiyecekleri yemenin bir sonucudur. Bu, soruna tam olarak hangi gıdanın neden olduğunu bulmayı son derece önemli hale getirir. Veterineriniz bu konuda size yardımcı olabilir. Sizden köpeğinizin son birkaç gün içinde yediği tüm şeylerin bir listesini isteyerek başlayacaklardır.

Bu hassas durumların önlenmesi ve tedavi

Daha sağlıklı bir diyetle köpeğinizin bu tarz semptomlarından kurtulabilirsiniz. Bunun kısmen köpeğinizin daha güçlü bir vücuda sahip olacağı gerçeğiyle ilgisi vardır, bu da daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olacağı anlamına gelir. Daha kaliteli yiyecekler, köpekler söz konusu olduğunda, en sağlıklı yiyecekler olma eğilimindedir.

Hassas cilde ve alerjiye sahip köpekler için uygun bir diyet

Hassas cilde sahip köpekler için dengeli bir diyet oluşturmak için bazı önemli ipuçları:

 • Yağ asitlerini de diyete dahil edin. Yiyecekler omega 3 ve 6 yağ asitlerine sahip olmalıdır. Yani yiyeceklerde balık yağı olması gerekiyor.
 • Önerimiz, tek bir protein kaynağı ve tek bir karbonhidrat kaynağı olan bir yiyecek seçmeniz.
 • Bir köpeğin kürkünü ve cildini sağlıklı tutmakla ilgili tüm vitaminleri beslenmesine dahil edin.
 • Az önce bahsettiğimiz her şeyi aklınızda tuttuğunuz sürece, köpeğinize mamayı nasıl verdiğiniz önemli değildir. Temel olarak, en önemli şey, tüm uygun besinleri içeren bir beslenmeye sahip olmasıdır.

Veteriner hekim tarafından geliştirilen diyet

Semptomlar ciddiyse ve uzun sürüyorsa köpeğinizi veterinere götürmelisiniz. Bu durumun ortaya çıkması, daha ciddi bir hastalığın işareti olabilir.

Alerji vakalarında, çoğu veteriner köpeğiniz için katı bir diyet geliştirecektir. En ufak bir sorun yaratma şansı bile olsa tüm yiyeceklerden kurtulacaklardır. Doğru sonuçları almak için bu diyetin genellikle yaklaşık 8 ay devam etmesi gerekecektir. Köpeğinizin semptomlarının geçmesi bile 10 haftayı bulabilir.

Köpeğinizi diyete aldıktan sonra, ne yemesine izin verdiğinize çok dikkat etmeniz gerekir. Yeni bir şey tanıtmak istiyorsanız, bunu her seferinde biraz biraz olacak şekilde yapmalısınız. Veterineriniz, köpeğiniz için hangi yiyeceklerin işe yarayıp yaramadığını takip ederek ve daha etkili bir plan geliştirerek bu konuda da size yardımcı olabilir.

Parazitler

Ayrıca köpeğinizde parazitler, pireler ve keneler olup olmadığını kontrol etmeniz gerekecektir. Bunlar genellikle köpeğinizin hassas cildinin gerçek nedenidir ve bu durumda problemin sebebi yetersiz beslenme veya alerji değildir. Öncelikle, köpeğinizin derisini ve kürkünü her zaman temiz tutmalısınız. Bu şekilde, vücudunu takip etmeyi çok daha kolay hale getirir ve üzerine zararlı hiçbir şeyin yapışmadığından emin olursunuz.

Irk ile ilgili hususlar

Bazı köpek ırkları, diğerlerinden daha kolay bir şekilde hassas cilt problemi geliştirir. Örneğin, Shar-Pei gibi kırışık bir deri tipine sahip köpeklerin bu soruna sahip olma olasılığı çok daha yüksektir. Tüysüz ve kısa tüylü köpekler de daha yüksek düzeyde maruz kalma nedeniyle daha olasıdır.

Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz semptomların kesin anlamda bir alerji veya hastalık belirtisi olmadığını da unutmamalısınız. Bazı durumlarda, bu durumun sebebi sadece belirli bir besin eksikliğidir. Sorun buysa, köpeğinizin diyetindeki eksiklikleri tamamlayarak ve onu daha sağlıklı hale getirerek çözmek kolaydır.

Süt ürünleri, tahıllar ve mısır gibi şeyler bu tür durumlar için en iyi seçeneklerdir. Bu tür maddelerin kullanılması, GENELLİKLE, bir köpeğin derisinde olumsuz bir tepkiye neden olmayacaktır.

Hassas cilde sahip köpekler için diğer önemli önlemler

Hassas cilde sahip köpekler için beslenme.

Hassas cilde sahip bir köpeğiniz varsa, aklınızda bulundurmanız gereken başka şeyler de var:

 • Plajlardan kaçının. Yaz güneşi bir köpeğin cildine aşırı derecede zarar verebilir.
 • Daha fazla egzersiz yaptırın. Egzersiz, köpekler için neredeyse her zaman faydalıdır ve bu durumun ortaya çıktığı anlar da, o zamanlardan biridir.
 • Köpeğinize yüksek kaliteli mama verdiğinizden emin olun. Mümkünse, hassas cilde yardımcı olmak için özel olarak yapılmış bir tür bulun.

İlginizi çekebilir ...

Köpekler için Nöral Terapi: Yeni Bir Bütünsel Alternatif
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpekler için Nöral Terapi: Yeni Bir Bütünsel Alternatif

Nöral terapi köpeklerde çeşitli hastalıkların tedavisi ve acı ile ağrının azaltılması gibi durumlarda kullanılabilen faydalı bir tedavi türüdür.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.