Buruşuk Köpekler İçin 4 Bakım İpucu

Buruşuk derili köpeklerde parazitler kendilerine yuva yapabilir ve kolay bir şekilde enfeksiyona neden olabilir.
Buruşuk Köpekler İçin 4 Bakım İpucu

Son Güncelleme: 01 Ağustos, 2019

Buruşuk köpekler kesinlikle değerlidirler. Benim Hayvanlarım’da yayınlanmış olan yazılarımızda bu türler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Örnek olarak, Shar Pei buruşuk köpek türlerinin arasında en değerli olanıdır. Bununla birlikte, bu güzellik onları sağlıklı tutabilmek için fazladan sorumluluklarla beraber gelmektedir. Bu yüzden bugün, size buruşuk köpekler için 4 bakım ipucunu sunacağız.

Neden buruşuk köpekler ile ilgilenmek diğer köpeklerden farklıdır?

Buruşuk köpekler muhteşemdir, bunu inkar etmek imkansız. Ancak bu kadar ilginç bir deriye sahip olmak beraberinde diğer köpeklerde olmayan problemleri de birlikte getirir. İşte bunlardan bazıları:

  • Enfeksiyonlar. Çok fazla deriye sahip olmaları nedeniyle kurt, cilt alerjileri veya çok fazla soruna yol açan bir sümüklü madde olan musin gibi sıkıntıları olur.
  • Göz problemleri. Doğduklarından itibaren, derileri göz bölgesinin büyük bir kısmını kapatır, bu da tahrişe ve hatta geçici veya kalıcı görme problemlerine neden olabilir.
  • Kırışıklıklar uyuz böceği için üreme alanıdır. Uyuz derinin altında yaşayan bir parazit olsa bile içinde dolaşabilecekleri nemli ve etli bölgeleri bulmaya çalışırlar. Bu yüzden bu köpekler uyuz böcekleri için mükemmel bir deriye sahiptir.
  • Şişmanlarlar. Bu buruşuk dostlarımız kolay bir şekilde kilo almaya eğilimlidirler. Ekstra derilerinin onları sıcak tutması nedeniyle, metabolizmaları çok hızlı çalışmak zorunda değildir. Aynı zamanda fazla olan kırışık derileri yüzünden köpeğinizin kilo alıp almadığını anlamak zor olabilir.
  • Bu metabolizma sorunu nedeniyle, dengeli bir diyet yaptırılmazsa mide problemleri de oluşmaya başlayabilir.
  • Buruşuk köpeklerin çoğunda diğer köpeklerden farklı olan bir karpal eklem vardır. Bu farklılık onların yürürken dengelerini kaybetmelerine ve öne doğru düşmelerine neden olabilir.
  • Anüs ile ilgili sorunlar. Kırışıklıkları vücutlarının çoğunu kapattığından (özellikle de yavru köpeklerde), anüs gibi hassas alanların hijyeni unutulabilmektedir. Bu gibi bölgelerde kötü hijyen her türlü enfeksiyona yol açabilir.
buruşuk köpek

Buruşuk köpekler için bakımda en önemli kısımlar

Köpeğinizin yukarıdaki sorunlardan herhangi birini yaşamasını önlemek ve aynı zamanda buruşuk dostunuzun uzun, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olabileceğiniz bazı tavsiyeler var.

Kırışıklıklarını temizleyin

Köpeğinizin kırışıklıklarını temizlemek kesinlikle gereklidir. Her iki günde bir, köpeğinizin ne sıklıkla dışarı çıktığına ve diğer köpeklerle etkileşime geçtiğine bağlı olarak, kırışıklıklarını bebek mendili veya onlar için özel yapılmış bir şey ile temizlemeniz yeterli olacaktır.

Bu ileride sorun olabilecek toz, kir veya başka maddelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca göz çevresindeki derileri, tahrişe neden olmaması ve görüşü engellememesi için birkaç saniye boyunca kaldırmalısınız.

Tabii ki, kulaklar, anüs ve genital bölge gibi hassas yerlere de özel dikkat göstermelisiniz.

Köpeğinizi baştan sona inceleyin

Bu bariz bir şey olabilir, ancak buruşuk köpekler için bakım yaparken en büyük şey pire ve diğer parazitleri bulmaktır. Kırışıklıkları bu küçük yaratıklar için mükemmel üreme yerleridir ve eğer dikkatli bakmıyorsanız kırışıklıkların altında ne olduğunu göremezsiniz. Bu yüzden köpeğinizin derisinde davetsiz misafirlerin olup olmadığına emin olun.

buruşuk köpek

Unutmayın: Kırışıklıkları bir bez veya başka bir ürünle temizlediğiniz zaman, kırışık bölgelerin altı kuruyana kadar kaldırmanız gerekir. Eğer yapmazsanız, bu nem tahrişe neden olabilir.

Onlara dengeli bir diyet sağlayın

Yüksek kaliteli köpek mamaları, köpeğinizin sağlıklı kalabilmesi ve uygun kiloyu koruyabilmesi için gerekli olan besinleri içermektedir. Ayrıca mide problemlerinin oluşmasını önlemek için, buruşuk köpekler için özel üretilen mamalardan alabilirsiniz.

Kurtları yok edin

Kurtlardan kurtulmak tüm köpekler için önemlidir, ancak buruşuk köpeklerin hassas mideleri yüzünden bu konu onlar için daha önemlidir. Bu sebeple, köpeğinizin kurtlardan kurtulması ve daha kötü herhangi bir problem ile karşılaşmasını önlemek için tüm gerekli adımları takip etmelisiniz.

Bir evcil hayvan edinmek büyük sorumluluk gerektirir. Bununla birlikte, köpeğinizin cinsi bu kadar hassas olduğunda, sizin de onun mutlu ve sağlıklı olduğuna emin olmanız için çok daha fazla çaba sarf etmeniz gerekir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.