Köpekler İçin Bal Kabağının Faydaları

Bugün size köpeğinizin beslenme programına ekleyebileceğiniz yeni bir malzemeden bahsedeceğiz: Bal Kabağı
Köpekler İçin Bal Kabağının Faydaları
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Herkes bal kabağının hem çok sağlıklı hem de lezzetli bir yiyecek olduğunu bilir. Peki, bal kabağının köpeklerin beslenmesi için de harika olabileceğini biliyor muydunuz? Bal kabağının faydaları ile ilgili bilgi sahibi olmak ve bu sebzeyi beslenme programına dahil etmenin tüylü dostunuza ne kadar iyi geleceğini anlamak için yazımızı okuyun!

Köpekler bal kabağı yiyebilirler mi?

Bu soruya kısaca cevap verelim: Evet. Köpeğinizin beslenme programına bal kabağı eklemenin doğal olarak yanlış olan hiçbir tarafı yoktur. Yalnızca özellikle de verdiğiniz miktar konusunda bazı tedbirler almanız gerekir.

Bal kabağında bolca A vitamini ve lif vardır ancak köpeklerde eklem sorunu olmaması için onların bu maddelerden az az tüketmeleri gerekir.

Ayrıca köpeğinize yedirdiğiniz tek şey de bal kabağı olmamalıdır. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan dengeli bir beslenme programı her zaman en iyi seçenektir.

Elbette bal kabağı vermeden önce köpeğinizin veterineriyle de konuşmalısınız. Bu yeni besini köpeğinizin beslenme programına eklemek üzere bir plan yapmanız için size yardımcı olacaklardır.

köpek ve bal kabağı

Köpekler Açısından Bal Kabağının Faydaları

Sindirim

Bal kabağı, harika bir lif kaynağıdır. Bu da onu söz konusu ishal gibi sindirim sorunları olduğunda harika bir yardımcı haline getirir. Köpeğinizin bağırsak yolunu düzenlemeye kesinlikle yardım edecektir.

Ayrıca sindirimi kolay bir yiyecektir. Su içeriği yüksektir. Yumuşak yiyecek diyetleri için harikadır.

Üstelik bal kabağı iyi bir idrar söktürücüdür. Bu da toksinlerden kurtulmaya yardımcı olabildiği anlamına gelir. Çekirdeklerindeki yağlar ve etli kısmı idrar yolunun sağlığı için gerçekten iyidir.

Parazitler

Bal kabağı çekirdekleri oldukça etkili parazit karşıtı güce sahiptirler. İçlerinde “cucurbitacin” isimli bir amino asit vardır. Yapılan bazı çalışmalarda bu amino asitin bağırsak kurtlarına ve diğer kurt türlerine karşı çok etkili olduğu gösterilmiştir.

Etkisinden eksiksiz bir şekilde yararlanmak istiyorsanız çekirdekleri öğütün ve köpeğinizin normalde tükettiği yiyeceklerin içine karıştırın.

köpek ve bal kabakları

Diğer faydaları

Diğer faydalarının hepsinden bahsetmek çok uzun sürer ancak köpekler açısından bal kabağının faydaları listesinde şunlar da öne çıkarlar:

  • Köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Ciltlerini ve tüylerini sağlıklı tutmaya yardımcı olur.
  • Son ama oldukça önemli bir başka etkisi de enti-enflamatuvar özellikler taşımasıdır.

Gördüğünüz gibi köpeğinizin beslenme programına bal kabağını eklemenin pek çok faydası vardır. Ancak herhangi bir şey yapmadan önce veterinerinize danışmayı unutmayın. Böylece köpeğinizi bal kabağı ile besleyerek onun için en iyi olanı yaptığınızdan emin olacaksınız.

İlginizi çekebilir ...
Kediler İçin Ev Yapımı Tarifler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kediler İçin Ev Yapımı Tarifler

Kedilerin ihtiyaçlarını karşılamak için tüm alternatiflerin en iyisine siz de başvurabilirsiniz: Kediler için ev yapımı tarifler. Hemen tıklayın!  • Abreu Payrol, J., Saborido Martín, L., Suárez Pérez, E., Delgado Castillo, R., & Miranda Martínez, M. (2001). Estudio Farmacognóstico de la droga cruda de la semilla de calabaza (Cucurbita SPP). Revista Cubana de Farmacia35(3), 199-202.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.